Fejfájós vagy? 7 étel, amivel inkább vigyázz, mert migrént okoznak


Migrént, fejfájást sok minden kiválthat, mielőtt azonban komoly betegségekre kéne gondolni, érdemes az életmódban keresni az okokat. A fejfájás gyakori kiváltója a csekély mértékű folyadékbevitel, a stresszes, feszült életmód, rossz alvás, a túl sok koffein és nikotin – vagy függőség esetén, az elvonási tünetek közt is szerepelhet. És, nem utolsósorban, a táplálkozásnak is köze lehet a migrén kialakulásához. Hogy pontosan hogyan, és milyen ételekkel érdemes vigyáznod, a cikket továbbolvasva, megtudhatod!

A fejfájás és az emésztőrendszer kapcsolata

Sokan még mindig kételkednek benne, de az emésztő- és a kiválasztó-rendszernek egyaránt, szinte a test egészére komoly hatása van. A fejfájás egyik leggyakoribb belső előidézője például a székrekedés, de a bélflóra egyensúlyának működése is hatást gyakorolhat rá. Az alvászavar pedig közvetetten, de két úton is migrénhez vezethet: egyrészt, hormonális okokból, másrészt, mert a szegényes alvás miatti fáradtság következtében az ember össze-vissza kezd el enni, ami negatívan befolyásolja végül az emésztőrendszer működését.

A fejfájás és az étkezés kapcsolata

zacsilevesKözvetlenül az ételek is kiválthatnak migrént, több kutatás is a különféle aminokkal hozta összefüggésbe a fejfájás kialakulását. Az aminok nitrogéntartalmú vegyületek, amelyek számtalan élelmiszerben is jelen vannak, felelősek például egyes ételek ízéért, aromájáért. A leggyakoribb, migrénnel kapcsolatba hozható aminok a tiramin, a feniletil-amin, és a hisztamin. Az aminok lebontásáért az emberi testben a MAO-enzimek felelősek. Amennyiben nincs a szervezetben elegendő MAO-enzim, az aminok nem kerülnek megfelelően lebontásra, és ez vezethet a migrén kialakulásához.

Milyen élelmiszereket hoztak kapcsolatba eddig a fejfájással?

  • az alkoholos italokat – főként a sört és a vörösbort,
  • a csokoládét,
  • a kávét és más, koffeines italokat – energiaitalokat, kólát,
  • tartósítószeres élelmiszereket – füstölt húsokat, konzerveket, alapporokat, zacskós leveseket stb.,
  • a nátrium glutamátot (leggyakrabban használt ízfokozó) tartalmazó ételeket,
  • a déli gyümölcsöket,
  • nagyon zsíros ételeket.

Úgy érzed, más élelmiszerek is rosszul hatnak Rád, amelyek nem szerepelnek a listában? Lehet, hogy sejtszinten reagál rájuk rosszul a szervezeted, energiát vesztesz a fogyasztásuk által. Milyen ételekre, hogyan reagál a szervezeted? Egy ételteszt-mérés segítségével megtudhatod.


Egyéb, a táplálkozással összefüggésbe hozható okai a fejfájásnak

A folyamatosan ingadozó vércukorszint és a vérnyomásproblémák is migrénes fejfájás tüneteit idézhetik elő. Az ingadozó vércukorszint a helyes táplálkozással helyreállítható – a finomított szénhidrátok és más, magas glikémiás indexszel rendelkező élelmiszerek kiiktatásával, és az úgynevezett „jó” szénhidrátok bevitelével helyreállíthatod az ingadozást. Emellett, kiemelten fontos, hogy az anyagcseretípusodnak megfelelő étkezést folytasd, és pontosan állítsd össze a napi tápanyag-eloszlásod, illetve kalóriabeviteled és ennek étkezésenkénti elosztását is. Ehhez információt innen kaphatsz.

Amennyiben pluszkilóid vannak, amelyektől nem, vagy csak kínkeservesen tudsz megválni, inzulin-rezisztencia is okozhatja a folyamatos migrént, de akár pajzsmirigy-alulműködés is állhat a gyakori fejfájás mögött. A pajzsmirigy-alulműködés tüneteiről itt olvashatsz!

Kövesd Facebook-oldalunkat is, ha szeretnél a legfrissebb cikkeink megjelenéséről értesülni, és még más, hasznos információkra is kíváncsi vagy!

Értékelje ezt a tartalmat