Hány csésze kávét iszol naponta? Ezért kívánod a koffeint!


A Föld lakosságának nagyjából 80%-a juttat be koffeint a szervezetébe napi rendszerességgel. Mindenféle „jókat” olvashatunk róla, pedig a kávé vagy teafogyasztást inkább mérsékelni kéne. Miért egészségtelen, hogyan alakul ki a függőség, és meg lehet-e válni tőle? A cikkből kiderül.

Mérsékelt és mértéktelen koffeinfogyasztás

kave-csesze1Mérsékelt mértékű koffeinfogyasztásról beszélünk, ha napi 130-300 milligrammban megáll a bevitel, mértéktelenről és/vagy túladagolásról pedig abban az esetben, ha 600 milligramm fölé megy. Ekkor már különféle, túladagolásos tünetek is megjelenhetnek, még az edzett kávéfogyasztóknál is: szívdobogás, frissesség és fittség helyett ingerültség és alvászavarok.

A kávé mellett koffein van még a különböző tealevelekben, a kakaóbabban, a kólában, az energiaitalokban (magas dózisban), illetve a különböző sportitalokban is.

A koffein függőséget okoz

Sokan nehezen fogadják el azt az álláspontot, mely szerint a koffein ugyanolyan függőséget okozó stimuláns, mint az alkohol, a nikotin vagy a drogok. Pedig ez az igazság, az okok pedig a hormonműködésben keresendők.

A koffein három alapvető hormontermelő szervünkre is hat:

  • az agyalapi mirigyre,
  • a mellékvesére,
  • a pajzsmirigyre.

Mivel a fogyasztást követően, a szervek stimulációjának hatására kellemes érzések kerítik hatalmukba a fogyasztót, újra és újra kívánni fogja. Rövid idő alatt kialakulhat a függőség, egyre több és több koffein kívánásával.

Hogyan hat a koffein a pajzsmirigyre és a mellékvesére?

Sokszor hallani, hogy a koffein fokozza az anyagcserét, amit többek közt például, a pajzsmirigy is szabályoz. Így a pajzsmirigy stimulációjának hatására pörögnek fel a test anyagcsere folyamatai, és ez hosszú távon nagyon nem jó.

A koffeinbevitellel szemben a test fokozatosan válik egyre inkább toleránssá, ezért fordulhat elő, hogy idővel a nagyobb mértékű bevitel sem teszi meg a várt hatást. A mellékvese a koffein hatására fokozott adrenalin termelésbe kezd, minél több koffein jut a szervezetbe, annál több adrenalint termel.

Miért rossz mindez? A koffein nagymértékű bevitele idővel kifárasztja a hormontermelő mirigyeket, a koffein hatása már alig lesz érezhető, és egyre többet kíván belőle az ember…

Koffein alacsony vérnyomásra?

kave-faradtMég orvosok is javasolják néha, hogy akinek alacsony a vérnyomása, igyon meg nyugodtan egy-egy bögre kávét. Azt a fontos információt azonban szinte mindig kihagyják, hogy nem hosszútávon, pusztán csak ideig-óráig változtat a vérnyomáson. Pontosan addig, amíg a koffein közvetlen hatása el nem múlik.

Le lehet szokni a koffeinről?

Természetesen igen, kinek könnyebben, kinek nehezebben megy a koffein elhagyása. Van, aki egyik napról a másikra áll le vele, míg mások fokozatosan hagyják el. A kezdeti kellemetlen tünetekre mindenesetre érdemes felkészülni, ezek legalább egy napig, de van, hogy egy hétig is eltartanak:

  • fejfájás,
  • émelygés-szédülés,
  • ingerlékenység,
  • koncentrációzavar,
  • hangulatingadozás.

A koffeinről való leszokáshoz nincs semmilyen csodaszer vagy pirula, viszont az életmód megváltoztatása sokat segíthet. Mivel a koffein utáni vágyat főként az energiahiány idézi elő, az étkezéseden olyan módon kell változtatni, hogy ismét energikusabbnak érezd magadaz energiarendszeredet támogató táplálkozásról itt olvashatsz bővebbenEmellett sporttal, és emelt mennyiségű vízfogyasztással is energetizálhatod a tested. Ha az energiaszinted ismét magas lesz, a koffein utáni sóvárgás is megszűnik majd.

Értékelje ezt a tartalmat