Így kezdd a napot, ha fogyni akarsz! Szuper hatás egyetlen perc alatt
Sokan ott rontják el a diétát, hogy nem isznak eleget. Sokan pedig ott, hogy nem megfelelően időzítik a vízfogyasztást. Hiszen, bármennyire is furcsán hangzik, számít, mikor iszol vizet. A reggelek például kiemelkedően fontosak, a cikkből azt is megtudhatod, miért.
A vízfogyasztás szerepe a fogyásban
A vízfogyasztás a test minden egyes sejtjét, így annak különböző funkcióit is segíti, lélegzéstől az anyagcsere folyamatokig. Az anyagcsere például 3%-kal lassul már csekély mértékű dehidratáció esetén is, a folyamatos és súlyos folyadékhiány pedig egyenesen hízáshoz vezet. A test ugyanis vizet kezd el visszatartani, hogy legyen miből gazdálkodnia, ez pedig a puffadás érzését kelti. Komoly szerepet játszik emellett a vízfogyasztás a test tisztításában, méregtelenítésében is. Amikor valakinél megindul a fogyás, az elégő zsírból az addig raktározott méreganyagok felszabadulnak, bekerülnek a keringési rendszerbe. Ezek alapvetően a folyadék segítségével tudnának távozni a szervezetből, ám ha ennek mértéke nem elegendő, a test önvédelmi funkcióra kapcsol, és a mérgeket újra zsírban kezdi el raktározni. Tehát párnácskák rakódnak le, hogy a mérgek ne fertőzzék a szervezetet.
Reggeli vízfogyasztás
Mikor éjjel alszol, a gyomrodból kiürül a nap folyamát bevitt, megemésztett táplálék. Amikor reggel éhgyomorra iszol, így semmi nem befolyásolja majd a folyadék felszívódását. „Akadályok” nélkül, azonnal és sejtszinten szívódik majd fel a testedben a víz, ami az alábbi csodás előnyökkel jár:
- a bőröd kisimul, ragyogni fog, feltöltődik;
- a sejtjeid átkapcsolnak nappali működésre, energiaszinted megemelkedik, a fáradtság, álmosság mérséklődik vagy elmúlik;
- beindulnak az anyagcsere folyamatok és a méregtelenítés, az előző napi salakanyagok kiválasztása;
Hatásosabb a reggeli vízfogyasztás, ha 35-40 percig még nem reggelizel utána: a testednek így kizárólag a folyadékkal kell törődnie.
Vízfogyasztás napi szinten – trükközz!
A dehidratáltság tünetei sokkal korábban jelentkeznek, mint azt gondolnád. Amikor szomjas vagy, az már egy súlyosnak számító állapot, a szervezeted vészjelzése, hogy gond van. Gondolj bele, még a levegővételhez is több deciliter vizet használ el a szervezet! A szomjúságérzetet meg kell előzni, vagyis időről időre be kell iktatnod a vízfogyasztást. Nyilvánvalóan nem mindegy, mikor iszol: az a legegészségesebb, ha a nap folyamán egyenletesen elosztod a folyadékbevitelt. 2,5-3 liter víz esetén ez napi ~8 nagyobb, ~10-12 kisebb poharat jelent.
- Hogyan lehet ezt egyenletesen elosztani?
Ha 8 órát dolgozol például, akkor óránként kell meginnod egy pohár folyadékot, ez könnyen rutinná alakítható. Ha a poharas megoldás helyett az üveges verzió könnyebb, akkor csíkozz be két, másfél literes ásványvizes palackot. Mindkettőre kerüljön 4-4 csík, amely egyenlő vastagságú sávokra osztja a palackot. A sávok jelölnek egy pohár vizet, 60 percenként ebből kell elfogyasztanod egy „szakasznyit”. A csíkok mindig emlékeztetni fognak, hogy eljött a vízfogyasztás ideje. Ezen felül igyál vizet reggel – még munka előtt – egy nagyobb, és este, zuhanyzás, illetve lefekvés előtt egy-egy kisebb pohárral.
Evés helyett vízfogyasztás?
Nyilván nem szabad étkezést kihagyni, az egyenletes és egészséges fogyást ez gátolná. Viszont sok esetben, amikor a normál étkezéseken felül is éhes vagy, valójában vizet kívánsz! Igyál meg egy pohárral, és figyeld, elmúlik-e a falási késztetés. Valószínűleg el fog! Persze van, amikor az éhségérzet reális – egyes embereknek kevésszer több, míg másoknak sokszor kevesebb étkezés biztosítja a szükséges energiát – az anyagcseretípusuktól függően. Tehát teljesen normális az, hogy vannak, akiknek kell a tízórai és az uzsonna is, ezzel szemben sokan akár két étkezéssel is beérik. Nem egészséges mindenkire ugyanazt ráerőltetni, mert annak hízás és anyagcserezavarok lehetnek a következményei. Az egyéni igények, a szervezet alap-beállítottsága felülírja az éppen aktuális táplálkozási trendeket. Te is mindig ezt vedd figyelembe!