Jobb kedv és hatékony koncentráció – pirulák helyett ezeket edd!
Gyakran érzed, hogy nehezen koncentrálsz a munkában, esetleg feledékeny, ingerlékeny vagy épp fáradékony vagy? A válasz és a megoldás sokszor egyszerűbb, mint gondolnád. Ahogy a fizikai, úgy a mentális egészségedért is felelős a táplálkozás – és a jó hír, hogy már néhány apró változtatás is segít abban, hogy javuljon a helyzet! Eláruljuk, melyek ezek.
A mediterrán típusú táplálkozás és a depresszió kapcsolata
Az Archieves of General Psychiatry kutatása szerint, akik gyakrabban fogyasztanak mediterrán jellegű ételeket, azoknál kisebb a depresszió kialakulásának esélye. Tehát, akiknek a táplálkozásában gyakran szerepelnek tengeri halak, olívaolaj, teljes kiőrlésű gabonák, antioxidánsokban gazdag gyümölcsök és zöldségek, azokat kevésbé éri utol az egyik leggyakoribb mentális megbetegedés.
Miért van ez? A magyarázat a mediterrán táplálkozás tápanyagaiban keresendő.
Omega-3 zsírsavak: ezek a jótékony zsírsavak hasznosan járulnak hozzá az idegrendszer optimális működéséhez. Emellett, a depresszió tüneteire is képesek enyhítést hozni. Legfőbb forrásai a táplálkozásban az olajosabb tengeri halak, az osztriga, illetve a diófélék.
B-vitaminok: A B-vitaminok, ezek közül különösen a B1 játszik szerepet az idegrendszeri és mentális folyamatok optimalizálásában. Ez legnagyobb mennyiségben a teljes kiőrlésű gabonafélékben, illetve a dúsított gabonatermékekben – például rost dús reggeli pelyhekben – fordul elő, ugyanis természetes forrása a gabonafélék héja.
Bogyós gyümölcsök: ezek az antioxidánsokban gazdag ételek jelentősen segítenek az oxidatív stressz csökkentésében, amely az egyik jelentős, mentális károkat kiváltó ok, hiszen károsítja az agysejteket. Iktass be kétnaponta egy marék bogyós gyümölcsöt a táplálkozásodba! De többet ne, mert sajnos cukortartalma, más gyümölcsökhöz hasonlóan, ezeknek is van.
D-vitamin: a mentális állapot egyik felelőse a D-vitamin is, amelynek hiánya sajnos a depresszió kialakulásához is hozzájárulhat. Legjobb természetes forrása a napfény, de táplálkozás útján is bevihető: az olajos magvak, olajos halak vagy napfényen termő gombafélék is tartalmazzák.
A legdurvább táplálkozási tévhit, amivel jobb, ha vigyázol
A koffein pörgeti az agyat, stimulál, jót tesz, javítja a koncentrációt… Ugye, hányszor hallod Te is, hogy „igyál egy kávét, attól majd rendbe jössz…”? Sőt, még a magazinok hasábjain is próbálkoznak azzal, hogy bemagyarázzák, a koffein nagyon jó, pedig egyáltalán nincs így! Valóban stimulálja a koffein bizonyos hormontermelőidet – az agyalapi mirigyet főként, de a pajzsmirigyet, illetve a mellékvesét is – tehát érhető, hogy ideig-óráig jobban vagy a koffeintől. Hosszú távon azonban, ez inkább káros, mint hasznos. A hormontermelőid csak egy darabig képesek arra, hogy mindig intenzív válaszokat adjanak a koffeinre, idővel viszont, egyre inkább elkezdenek fáradni, míg végül teljesen kimerülnek. Hogy miért kívánod a koffeint, arról IDE kattintva olvashatsz!
Koncentráció és energia a táplálkozásnak köszönhetően?
Igen! A táplálkozásod nagymértékben befolyásolja, milyen az energiaszinted, ingadozó vagy inkább stabil-e, illetve mennyire vagy hatékony mind szellemi, mind fizikai szinten. Az emberek testének működése különböző, így az is, kinek mi a megfelelő üzemanyag. Az, hogy számodra milyen táplálkozás az ideális, például egy paleo jellegű vagy inkább egy vegetáriánus étrend, az attól függ, milyen a testi működésed. Hogyan működik az anyagcseréd, melyik hormontermelő szerved a domináns, milyen a vércsoportod. A mentális egészséged megőrzése is akkor valósul meg hatékonyan, ha erre odafigyelsz! A megfelelő étkezéssel jobban tudsz majd koncentrálni, és energikusabb is leszel, mint korábban.
A Metodic Food ételei pontosan ebben segítenek – válaszd a típusodnak megfelelő fogást minden hétköznap, és rendeld házhoz az egészséges, diétás ebédedet!
Nem szorosan a táplálkozáshoz kapcsolódik, de nem szabad megfeledkezni a megfelelő mértékű folyadékbevitelről sem! A mentális egészség megőrzéséhez nélkülözhetetlen ugyanis az elegendő mennyiségű vízfogyasztás. Az agyat, a mentális képességeket éberen tartja, ha a sejteket megfelelőképpen hidratálod. Sajnos sokan elkövetik azt a hibát, hogy csak akkor isznak, amikor szomjasak, ekkorra azonban már a koncentrációképesség csökkent állapotú! Nem mindegy az sem, miből viszed be a szükséges – legalább 2-2,5 liter – folyadékot a nap folyamán. Lehetőleg tiszta ásvány- vagy forrásvizet igyál, a nap során arányosan elosztva.