Miért érdemes lefogynod? Nem divatból, hanem ezért
A túlsúlyra sokan csak esztétikai problémaként tekintenek, azonban ennél sajnos jóval összetettebb a helyzet. Az esztétikainál sokkal súlyosabb gond, hogy milyen károkat tehetnek a pluszkilók az egészségben. Cikkünkből kiderül, mire számíthat egy elhízott ember, illetve választ kapsz arra is, mit lehet tenni a pluszkilók ellen egészségesen és hosszútávon!
Erre számíthat az, akin túlsúly van – rövidebb a súlytöbblettel küzdők élete?
A kérdésre a válasz az, hogy igen. Mind a fiatalkori, mind a középkor tájékán jelentkező túlsúly befolyásolja a várható élethosszt. 30 éven át zajló amerikai kutatások, amelyeknek fókuszában az élettartam és a súly kapcsolata volt, az alábbiakat állapították meg:
- Akik húszéves koruk táján már elhízottak, várhatóan 8-13 évvel élnek majd rövidebb ideig normál testalkatú vagy karcsúbb társaiknál.
- A középkorban, vagyis 40 éves kor környékén túlsúlyos személyek esetében 5-8 évvel várható rövidebb élet;
- de összességében az derült ki, hogy a bármely életkorban jelenlévő, akár kisebb súlytöbblet is, három évet elvehet a várható élethosszból.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a kutatások a testtömeg-indexet, azaz a BMI-értéket vették alapul, azóta viszont tudjuk, hogy nemcsak ez a szám, hanem a komplex testösszetétel, vagyis az izom- és testzsír-százalék is számít. Emiatt olyanok is veszélyben lehetnek, akik ránézésre nem gondolják túlsúlyosnak magukat, a testükben lévő zsír mennyisége viszont magas. A Metodic Anyagcseretípus mérésen testösszetételt is mérünk.
A túlsúly leggyakoribb szövődményei – az elhízás a halálos betegségek előszobája?
Tekinthető tulajdonképpen annak is, persze nem rögtön azt követően, hogy néhány deka felszalad valakire! A hosszabb távon fennálló, és/vagy kóros elhízottság ellen viszont érdemes tenni, mert az valóban súlyos károkat okozhat a szervezetben. A túlsúly jellemző következményei:
Elszaporodnak a szervezetben a zsírszövetek. Nő a szervezet oxigén- és tápanyag-, ezek miatt pedig vérellátási igénye is. Az artériák falának ez rendkívül megterhelő.
Az egyik legjellemzőbb egészségügyi szövődményeknek tehát az érrendszeri traumák tekinthetők, mint amilyen például a szívinfarktus vagy a stroke. Az érfalak rugalmassága csökken, lerakódások jelennek meg belső falukon, emiatt szűkülnek az erek. Noha a szervezetnek megnövekedett az oxigénigénye, a fontos szervek mégsem jutnak belőlük eléghez a lelassuló szállítás miatt. A szívizom ennek következtében elhalhat, és szívroham léphet fel. Az érfalra letapadt darabok közül idővel elkezd valamennyi leválni, és keringeni az érrendszerben. Ezek a darabkák sajnos könnyen vérrögöket képezhetnek, ami többek közt a stroke egyik gyakori kiváltó oka.
A túlsúly mindezek mellett a cukorbetegség egyik jellemző előzménye is. A sok zsírszövet miatt a szervezet érzéketlenné válhat az inzulinra, a vérből pedig a cukor így nem tud felszívódni a sejtekbe, hanem bent marad a vérben.
Hogyan győzheted le a túlsúlyt?
Túlsúly esetén az egészséged miatt fontos, hogy ne az okozatot, vagyis a zsírpárnákat akard megszüntetni, hanem azok kiváltó okait. Ha ezek megvannak, és ezeket kezeled, a túlsúly problémája is megszüntethető. Ebből következően tehát, megoldást nem a fogyókúrázás jelent, hanem a komplex életmódváltás. Ahhoz, hogy ez igazán hatékony legyen, érdemes egyénileg Rád szabott megoldást keresned, ami figyelembe veszi természetes adottságaidat, jellemzőidet, esetleges testi problémáidat – vagyis a túlsúlyt annak „gyökerénél” kezeli. Első lépésként töltsd ki ingyenes kérdőíveink valamelyikét: Vitalitási kérdőívünk, mely a sejtszintű energiaszintedet segít mérni, itt, ingyenes Anyagcseretípus kérdőívünk pedig ide kattintva érhető el.