3 gyakori és általános tünet, ami vitaminhiányról árulkodik
Vannak azok a tünetek, amelyekkel az ember ijedtében rögtön orvoshoz fordul, és vannak olyanok is, amelyekre legyint – megrémülni általában tényleg felesleges, de minden tünet mögött áll egy kiváltó ok. A hajhullás, fáradékonyság és hasonló, hétköznapi problémák okozója az esetek többségében a vitaminhiány. Milyen tüneteket okoz az egyes vitaminok elégtelen bevitele, és mit tudsz tenni a probléma megoldása érdekében? Olvass tovább, és megtudod.
Depresszió és vitaminhiány
A depresszió és a krónikus rosszkedv a C-vitamin egyik leggyakrabban előforduló hiánytünete. Bár a mai, modern táplálkozás mellett C- vitaminhiány már ritkán lép fel, előfordulhat, hogy időszakosan kevesebbet fogyaszt valaki belőle, és ez hatást gyakorolhat a hangulatára is.
A napi ajánlott bevitel 80 mg, ám ez pont csak annyira elég, hogy hiánybetegségek ne jelenhessenek meg. Az egészséges életmód részeként, az immunrendszer erősen tartására érdemes napi 200-500 milligrammot elfogyasztani C-vitaminból.
Tudtad? Ha odafigyelsz a táplálkozásodra, és egészséges, friss alapanyagokból készült élelmiszereket fogyasztasz, alapvetően “nincs mit pótolnod”, mivel a bevitt élelmiszerek elegendőek. Ha egészséges ételekre vágysz, amelyek ráadásul glutén- és laktózmentes alapanyagokból készülnek, hozzáadott cukor nélkül, vagyis az egészséges mellett az alakodra is jó hatást gyakorolnak, válaszd a megújult Metodic Food-ot!
Amit fontos tudni róla, hogy 200-250 grammot képes a szervezet egyszerre tárolni, ha ennél többet viszel be, az a vizelettel rögtön kiürül. Az úgynevezett retard kapszulákat pont ezért találták ki, ezeknél úgynevezett időszemcsék adagolják egész nap a vitamint, így folyamatos lesz a vitamin-ellátás, és nem keletkezik felesleg sem.
Problémás bőr és vitaminhiány
A bőr vitaminjai főként a B-vitaminok és az E-vitamin. Utóbbi a korai bőröregedés meggátolásában segít, előbbiek pedig a bőr normál állapotának fenntartását támogatják, az idegrendszer védelme mellett.
Sokan nem tudják, de fő forrásai a teljes kiőrlésű gabonák, így aki gabonamentes diétát folytat, annak különösen érdemes odafigyelni a pótlásra. A B-vitaminok közül is kiemelendő a B3-vitamin szerepe. Bár manapság, hasonlóan a C-vitaminhoz már ez is ritkán hiányzik tartósan a szervezetből, a gyakori és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, továbbá a dohányzás rontanak a felszívódás esélyein, és egyes betegségek is okozhatnak ilyen zavarokat.
A gyakori, vöröses, viszkető, megmagyarázhatatlan bőrkiütések kezelésére érdemes B3-vitamint vagy azt tartalmazó, B-komplex készítményt szedned.
Vitaminhiány a száraz szemek és a látászavarok hátterében is
Szintén köze van a vitaminhiánynak ahhoz, ha látásromlást tapasztalsz – ide tartozik például a szürkületi vakság, a homályos látás, a szemvibrálás vagy a szem szárazsága és fáradékonysága is. A „szem vitaminjaként” is ismert A-vitamin elégtelen bevitele okozhatja a kellemetlen tüneteket. A szemek védelme mellett, komplett sejtregeneráló hatása van, a növekedésben, a bőr egészségének megőrzésében is szerepe van.
Fontos figyelni azonban arra, hogy az A-vitamin sajnos könnyen halmozódhat fel a szervezetben, és akár hajhulláshoz vagy komolyabb bőrgyulladásokhoz, csontkinövésekhez is vezethet. Az ajánlott napi mennyiség belőle 1,5 milligramm.