Mikor jelent veszélyt a túlsúly, és mikor okoz gondot a hasi hízás?
A túlsúly nem számít önálló betegségnek, de a szövődményei miatt egészségügyi kockázati tényezőnek, veszélyforrásnak tekinthető. Vannak bizonyos dolgok, amelyekre érdemes figyelni, hogy az esetleges következményeket elkerülhesd.
Mikortól számít kockázatosnak a túlsúly?
BMI, vagyis a testtömeg-index
25 feletti BMI esetén már túlsúlyról beszélünk, egészen 29,9-es értékig. 30-as testtömeg-index felett pedig – 39,9-ig – elhízottnak számít az ember.
Testzsír-arány
Nem kizárólag a látványos súlyfelesleg jelenthet elhízást. Elhízás az is, ha, bár normális testsúllyal rendelkezel, illetve a BMI-értéked is rendben van, a testzsír aránya a testedben mégis meghaladja a normálisnak számító határértéket. A magas testzsír-arányban különösen veszélyes a zsigeri, vagyis szervek közt elhelyezkedő zsír, ami a szervezet napi szintű működését is veszélyeztetheti.
A hízás helye
Nem mindegy, hogy “alma” vagy “körte” formában rakódnak Rád a pluszkilók. Míg a körte típusú hízás gyakran genetikai adottság, és komolyabb egészségügyi veszélyeket nem rejt. Emellett okozhatja a hormonműködés, a női hormonok fokozottabb termelése is.
Az alma típusú hízás viszont veszélyes is lehet. Az alma formájú, vagyis inkább hasra, derékra hízás utalhat férfihormon-dominanciára, illetve fokozott inzulintermelésre is. Jelentkezhet hasi hízás hirtelen életmódváltáskor – például rendszeres sportolás abbahagyása után, a korábbi diétázást, odafigyelést követően. Emellett a stressz is hajlamos ide pakolni a zsírpárnákat.
A hasi hízásnak két típusát különböztetjük meg: a puha, párnás-szerű pocakot – itt a zsír a bőr alatti rétegekben van – illetve a zsigeri hízást, amikor a zsír a szervek között (is) elhelyezkedik. Előbbi nem kóros túlsúly esetén inkább esztétikai probléma, utóbbi azonban számos egészségügyi kockázatot is rejthet. Erre érdemes figyelned.
A hízás helyét befolyásolja emellett a hormontípusod is befolyásolja. Arról, hogy miként határozzák meg a hormonjaid a hízásodat, ide kattintva olvashatsz bővebben!
Túlsúly centikben: számít a csípő-derék arány is
Ahhoz, hogy kiderítsd, rejtenek-e veszélyt a pluszkilóid, mérd meg a derékbőségedet a legkarcsúbb, és csípőbőségedet a legszélesebb ponton, majd oszd el a derékbőséged a csípőbőségeddel. Ha a kapott eredmény 0,8 alatt van, nem kell aggódnod. Efölött viszont érdemes életmódváltásba kezdeni.
A legjobb megoldás, ha a hormonális beállítottságodat, illetve az anyagcsere-működésedet is figyelembe véve, egyedi, személyre szabott étrendet kezdesz követni. Nem a drasztikus fogyókúrák és divat-diéták jelentik a megoldást, mert a tested működése különbözik másokétól.
Válassz speciális, Rád alakított étrendet – A Metodic Anyagcseretípus mérésen ebben segítünk. Ha pedig problémát okoz, hogy a típusodnak megfelelően étkezz, válaszd a Metodic Food-ot, ahol személyre, vagyis anyagcseretípusodra szabott fogások közül válogathatsz.
Amit sose felejts el, az egészséged érdekében sem: a túlsúly NEM alkati adottság. A formád az, ami meghatározott.
Amikor a túlsúlynak orvosi oka van: milyen betegségeknek érdemes utánajárni?
- PCOS – policisztás ovárium szindróma,
- inzulinrezisztencia,
- metabolikus szindróma,
- pajzsmirigy problémák.