Egy mikroelem, ami nagyon kell a pajzsmirigynek – a forrásait is mutatjuk


A szelénről viszonylag keveset hallani, pedig ez a mikroelem számos enzim alkotójaként igen sok módon járul hozzá a szervezet egészséges működéséhez, nagyon sok területen van szükség a szeléntartalmú vegyületekre. Ezek közül talán a pajzsmirigy megfelelő működését a legfontosabb kiemelnünk, de a májnak, az agynak, illetve nőknél a petefészeknek és férfiaknál a heréknek is szükségük van szelénre.

A szelén szerepe az anyagcsere folyamataiban

A légcső előtt elhelyezkedő, aprócska szervünk, az anyagcsere működésében, és a szervezet energia ellátásának szabályozásában is kulcsszerepet betöltő pajzsmirigy két hormont termel: trijód-trionint (T3) és thiroxint (T4). Az agyalapi mirigy által termelt TSH-hormon szabályozza ezek termelődését, amely azonban nem a pajzsmirigy, hanem az agyalapi mirigy hormonja. A pajzsmirigy hormonjai viszont visszaszorítják a TSH termelését, és így tud beállni a szervezet számára megfelelő egyensúly és hormonmennyiség. A szervezet számára a T3 az, ami könnyebben felhasználható, főként ez felelős a sejtfunkciók irányításáért, és a szelén segít abban, hogy a T4 T3 hormonná alakulhasson, szabályozza a pajzsmirigy hormonjainak összetételét.

Hazánkban a pajzsmiriggyel kapcsolatos megbetegedések majdhogynem népesség szintű problémának tekinthetők, ami többek közt annak is köszönhető, hogy szelén-, illetve jódhiányos területen élünk. Itt tehát ezeknek az anyagoknak szükségessé válik a kívülről történő pótlása, azonban ehhez fontos szakértő segítségét kérni, mert egyéni szinten változhat a szükséges optimális beviteli érték. A normális tartomány 50-100 mikrogramm közt van.

Mi mindenben segít még a szelén?

  • Antioxidáns anyag, ami hatékony a káros szabad gyökök ellen, tehát a rákmegelőzésben és az E-vitaminhoz hasonlóan a sejtek öregedésének lassításában is szerepet játszik;
  • javítja a nők termékenységét és csökkenti a vetélés kockázatát, míg férfiaknál növeli a spermaszámot és fokozza a nemzőképességet;
  • javítja az ellenálló képességet, vagyis erősíti az immunrendszert.

Tipp: az egészség megőrzése, illetve a sejtek energiaszintjének magasan tartása szempontjából sem mindegy, mit eszel. Az egészséges táplálkozás jóval többről szól, mint az alak megőrzéséről, mégis sokan ezzel azonosítják. Egészséges, változatos, értékes mikro- és makrotápanyagokban gazdag étkezéssel a tested valóban táplálhatod, és ha valódi táplálékot adsz neki, az alakodat, testsúlyodat is optimalizálhatod.

A Metodic Food ételeit úgy állítottuk össze, hogy anyagcseretípusodnak megfelelően biztosítsák számodra a megfelelő minőségű, mennyiségű és arányú tápanyagot, miközben nem tartalmaznak a szervezet számára megterhelő anyagokat, például glutént, laktózt és kazeint az összetevők, és a fogások cukor, illetve adalékok hozzáadása nélkül készülnek. 

Milyen természetes forrásokból vidd be a szelént?

  • tonhal,
  • tenger gyümölcsei,
  • gomba,
  • búzacsíra,
  • napraforgómag
  • paradicsom,
  • brokkoli,
  • marhahús,
  • szójabab

Értékelje ezt a tartalmat