Pajzsmirigy és pluszkilók – ne fogyózz, hanem kezeld az okot
Bizonyára nem jelent újdonságot számodra az az információ, hogy a túlsúly mögött sok esetben betegségek állnak. Ezek közül az egyik leggyakoribb a pajzsmirigy alulműködés, amelynek egyik vezető tünete sajnos a folyamatos hízás, és a nagyon nehézkes vagy épp semennyi fogyás. Sajnos azonban egyetlen betegség sem gyógyítható meg pusztán tüneti kezeléssel, hanem a kiváltó okot/okokat kell megtalálni és semlegesíteni. A pajzsmirigy alulműködés lehetséges okait az alábbi cikkben gyűjtöttük össze.
A pajzsmirigy egy aprócska szerv a légcső előtt, pillangóformájú, pajzsszerű. Két hormont termel: trijód-trionint és thiroxint. Az agyalapi mirigy által termelt TSH-hormon szabályozza ezek termelődését, amely azonban nem a pajzsmirigy, hanem az agyalapi mirigy hormonja. Részt vesz az alapanyagcsere szabályozásában, és több szerv, illetve szervi funkció működésében – hogy pontosan mi mindenért felelős, arról ide kattintva olvashatsz bővebben.
Olyan étrendet szeretnél kialakítani, amely nemcsak kímélő és egészséges, de finom is? A megújult Metodic Food célja, hogy a szervezeted igényeire szabott ételeket fogyaszthass, amelyek alapanyagaikban és tápanyag-összetételükben is az egészséged megőrzését szolgálják. Ide kattintva éred el napi, illetve heti étlapjainkat.
A pajzsmirigy betegségeire hatással lehet, illetve pajzsmirigy alulműködést okozhatnak:
- leggyakoribb kiváltója a jódhiány.
- az éghajlati tényezők:
Magyarország egy közepesen jódhiányos terület, ezért relatíve nagyobb az esély a pajzsmirigy alulműködés kialakulására;
- más hormontermelő szervek működése is befolyással lehet a pajzsmirigyre.
Ilyen például a fentebb már említett agyalapi mirigy nem megfelelő TSH-hormon termelése;
- táplálkozás, életmód:
A jódhiányos állapotban az éghajlati tényezők mellett szerepet játszik a táplálkozás is. Amennyiben étkezéssel nem kerül pótlásra a jód, fellép a hiányállapot, és kialakulhat a betegség;
- viszonylag ritka az, hogy genetikai tényezők befolyásolják a kialakulást, de állhat a háttérben öröklött hajlam is;
- fokozott stressz is kiválthatja a pajzsmirigy alulműködést.
A stressz hatására felborul a hormontermelődés normális menete, és ez nemcsak pajzsmirigy-, de más testi megbetegedésekhez is vezethet;
- műtét, illetve az azt követő gyógyszeres kezelés következménye is lehet a pajzsmirigy alulműködés;
- de a pajzsmirigy tartósan fennálló, idült gyulladása is kiválthatja a betegséget.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei
Amikor csökkent mértékű a pajzsmirigy hormonjainak termelődése, az gyakran jár például fáradtsággal, levertséggel, de tipikus tünet az anyagcserezavar is. Mivel a szabályozásba hiba csúszik, így kialakulhat székrekedés, puffadás, és rövidebb-hosszabb idő elteltével sajnos akár jelentős túlsúly is.
Mi a megoldás?
Az életmódváltás alapvető és elengedhetetlen, a táplálkozáson való módosítás, illetve a mozgásban gazdagabb életmód. Emellett, szükséges endokrinológus szakembert is felkeresni a pontos diagnózisért, és olyan étrendet kialakítani, amely anyagcsere és hormondominancia-sajátosságokat is figyelembe vesz.