Minden, amit a B-vitaminról tudni akartál
A B-vitaminok, vagyis a B-komplex, egészségünk tekintetében óriási szerepet játszik. Vizsgáljuk meg, miben találhatunk, milyen formában érdemes magunkhoz vennünk, és egyáltalán, miért ilyen fontos ez a vitaminfajta.
Mi is pontosan a B-komplex?
A B-komplex 8 db B-vitaminból áll össze, amelyek név szerint a B-1 (thiamin), B-2 (riboflavin), B-3 (niacin), B-5 (pantoténsav), B-6 (piridoxin), B-7 (biotin), B-9 (folsav) és a B-12 (kobalamin). Ezek mindegyikére szüksége van a szervezetünknek, egyiket sem lehet helyettesíteni a másikkal. Ez az egyik fő oka annak is, hogy készítmény formájában is főleg a B-komplexet találjuk meg a boltok polcain – kivéve a folsavat, amelynek beviteléről terhesség esetén például kiemelten fontos gondoskodnunk.
A B-komplex általános előnyei:
A B-vitaminok létfontosságú szerepet játszanak a jó egészség és a jóllét fenntartásában. Az egészséges szervezet építőelemeiként, a B-vitaminok közvetlen hatással vannak az ember energiaszintjére, az agyműködésre és a sejtanyagcserére.
A B-vitamin komplex segít megelőzni a fertőzéseket, valamint támogatja vagy javítja:
- a sejtek egészségét
- a vörösvértestek növekedését
- az energiaszintet
- a jó látást
- az egészséges agyműködést
- a jó emésztést
- az egészséges étvágyat
- a megfelelő idegi funkciókat
- a hormonok és a koleszterin termelését
- a szív- és érrendszeri egészséget
- az izomtónust
A nőknél
A B-vitaminok különösen fontosak a terhes és szoptató nők számára. Ezek a vitaminok segítik a magzat agyának fejlődését, valamint csökkentik a születési rendellenességek kockázatát.
A várandós anyák esetében a B-vitaminok növelhetik az energiaszintet, enyhítik az émelygést és csökkentik a preeclampsia (terhességi mérgezés) kialakulásának kockázatát.
A férfiaknál
Egy divatos elmélet szerint a B-komplex növeli a tesztoszteronszintet a férfiaknál, ami természetesen csökken a korral, segíthet a férfiaknak az izom- és az erő növelésében. Azonban ezeket az állításokat nem sok kutatás támasztja alá.
Honnan tudhatod, hogy B-vitamin hiányod van?
Az esetek nagy részében a kiegyensúlyozott étkezés által magunkhoz veszünk kellő mennyiségű B-vitamint, azonban még így is sok kivétellel találkozhatunk.
A következő tünetek utalhatnak rá, ha a szervezetünk nem kap elég B-vitamint:
- bőrkiütés
- száraz ajkak
- duzzadt nyelv
- fáradtság, gyengeség
- anémia
- zavarodottság
- ingerlékenység, depresszió
- hányinger
- hasi görcsök, hasmenés, székrekedés
- zsibbadás vagy bizsergés a végtagokban
Emlékezzünk azonban, hogy ezek a tünetek nem csak a B-vitamin hiányára, hanem más betegségekre is utalhatnak, ezért ezek észlelésekor mindenképp forduljunk orvoshoz, aki pontos diagnózist állít fel, és segít kezelni az állapotunkat.
Milyen ételekben található B-vitamin?
Szerencsére rengeteg típusú alapanyagban megtalálhatóak a különböző B-vitaminok, ezért még egy kényesebb étrend esetén is viszonylag könnyen megoldható, hogy eleget vigyünk be belőlük, azonban a változatosságra mindenképp érdemes figyelni, hogy az összes féle B-vitaminból elég juthasson a szervezetünkbe. Nálunk több féle tápláló és vitaminokban gazdag étel közül válogathatsz.
B-vitamin található többek között a tejben, a sajtban, a tojásban, a májban és vesében, a csirkében és a vörös húsokban, több halfélében (pl. tonhal, makréla, lazac), a kagylóban, a sötétzöld zöldségekben (pl. a spenót, vagy a kelkáposzta), a céklában, az avokádóban, a burgonyában, a teljes kiőrlésű gabonafélében, különböző hüvelyesekben (pl. vesebab, fekete bab, csicseriborsó), diófélékben és magvakban, gyömölcsökben (leginkább a citrusfélékben, a banánban és a görögdinnyében), szójatermékekben, a búzacsírában, és az élesztőben is megtalálható.
Amennyiben laktóz-, vagy gluténérzékeny, esetleg vegetáriánus vagy vegán vagy, akkor sem kell lemondanod a változatos étrendről, a Metodicnak erre is van megoldása. Katt a részletekért >>
Túladagolhatod a B-vitamint?
Ha nagyon akarod, persze, de alapvetően elég nehézkes eljutni eddig a pontig, tekintve, hogy a B-vitamin vízben oldódik, vagyis a szervezet nem képes sokáig tárolni, tehát egyrészt a nem hasznosuló része kiürül a vizelettel, másrészt gyakorlatilag minden nap pótolni kell. Nem véletlen, hogy a B-vitaminok esetében a hiánybetegség az általános probléma.