Jobban hizlal, mint bármilyen étel, és szinte minden embert érint
Nehéz elképzelni, hogy az ételeken kívül más is hizlaló lehet, ugye? Pedig az az igazság, hogy van valami, ami közvetetten ugyan, de sokkal rosszabb hatást gyakorol az alakodra, mint az egyes élelmiszerek. Ez pedig a krónikus fáradtság. De mégis hogyan hizlal, és mit tudsz tenni ellene? Cikkünkből kiderül.
Krónikus fáradtság és túlsúly kapcsolata
Arról már bizonyára olvastál itt-ott, hogy a karcsú alakhoz elengedhetetlenül szükséges a kielégítő alvás. Ennek egyrészt, van egy hormonális oka: az alváshiány miatti krónikus fáradtság felborírtja a hormonműködést, például a növekedési hormon vagy a leptin termelődését is. Az egyensúly felborulásának izomszövetet lebontó hatása van, ami pedig egy anyagcsereaktív szerv. Vagyis az alvásmegvonás, rendszertelen alvás következtében kialakuló hormonális működési zavarok miatt az izomszövet elkezd leépülni, és még az anyagcsere is rosszabbodik. A krónikus fáradtság az alvásproblémákból bontakozik ki. Egyik fő hatása az éhségérzet megnövekedése, a szervezet ugyanis így próbálja a megfelelő energiaszinten tartani magát. Ilyenkor az lenne persze az ideális megoldás fogyás szempontjából, ha ezt a már bevitt kalóriákból és lerakódott zsírból tenné meg, azonban az ember, ha nagyon fáradt, azonnali „turbósításra” vágyik. Ráadásul, többnyire nem salátát kíván ilyenkor az ember, hanem édességeket, zsíros falatokat, stimulánsokat, egyéni típustól függően. És ezzel csak sokasodnak a gondok.
Ha úgy érzed, a fáradtság nemcsak ideiglenes vendég, hanem folyamatosan érintő probléma, töltsd ki ingyenes Vitalitási kérdőívünket, és indulj el végre a megoldás felé! Búcsúzz el a fáradtságtól, és végre a többletsúlytól is.
Krónikus fáradtság esetén mindenki mással pörgeti – és hizlalja – magát?
Alapvetően, ahogy már fent is említésre került, a krónikus fáradtsággal együtt jár a hormonháztartás felborulása. Tehát a test az energiáját is a hormonok stimulálásával kívánja megkapni. Itt kerülnek képbe a hormontermelők: a négy fő hormontermelő szervből mindig domináns valamelyik. Ez határozza meg például a testfelépítést, és azt is, milyen ételeket kívánsz, szeretsz igazán. Ezeket azért kedveled, mert kellemes hatásokat váltanak ki belőled a hormontermelőd stimulálásával. Amikor fáradt vagy, is ez alapján választasz ételt: a stimulációval ugyanis kellemes energiák szabadulnak fel benned, és úgy érzed, új erőre kapsz, ideig-óráig. A gond ezzel csak annyi, hogy a hormontermelőd a folyamatosa stimuláció hatására előbb vagy utóbb kifárad. Az anyagcserében már nem tud ugyanúgy részt venni, ez pedig előbb-utóbb hízáshoz vezet. Tehát, minél inkább jellemez a krónikus fáradtság, annál gyakrabban nyúlsz a kívánt ételekhez, tehát annál hamarabb jelentkeznek a hormonális pluszkilóid is.
Mi a négy domináns hormontermelő, és melyek a „veszélyes” kedvenceik?
- Agyalapi mirigy – reggeli aktivitás és intellektuális természet jellemzi; szereti a stimulánsokat, például a koffeint és a tejtermékeket.
- Pajzsmirigy – napközben ingadozik az energiája, kreatív alkat; gyengéi a szénhidrátok (gyümölcstől a péksüteményen át az édességekig) és szintén a koffein.
- Mellékvese – délutáni, esti aktivitás és vezető típusú személyiség jellemzi; a zsíros húsok, fűszeres, sós, olajban sült nassolni valók a kedvencei.
- Petefészek-típus (csak nőknél) – délelőtt és este a legaktívabb, érzékeny, tanító típus; a zsíros tejtermékeket és a csípős, fűszeres ételeket szereti a legjobban.
Az egyes típusok jellemzőiről bővebben itt olvashatsz. Ha pedig a saját típusodról tudnál meg többet, és személyre szabott tanácsokra vágysz, ide kattints!