Rajongsz majd az eredményért és a testedért: 3 lépéses edzés otthonra


Ha az otthoni edzést választod, mint mozgásformát, akkor most azt is eláruljuk, hogyan lehet eredményes. Nemcsak konditeremben születhet álomalak, hanem otthon is – ehhez ezt a három lépést kell követned, továbbá néhány extra tippet is adunk.

Minden gyakorlatot saját felelősségre végezz!

Első lépés: Bemelegítés

A bemelegítés egyik célja a hajszálerek megnyitása, a vérellátás fokozása, hogy az oxigén megfelelően áramolhasson a testben. Ezek a hajszálerek alapállapotukban zártak, és ha bemelegítés nélkül ugrasz neki az edzésnek, a zárt hajszálerek miatt a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez, és nagyon gyorsan kifáradhatsz.
Emellett, ha bemelegítés nélkül edzel, az sérülésekhez, húzódásokhoz vezethet, plusz a bemelegítés által még a teljesítőképesség is fokozódik: Mivel fellazítja az utolsó sportolás óta letapadt izmokat, könnyebb és hatékonyabb lesz a feladatvégzés.

Nyújtás, az izmok letapadása ellen
Nemcsak edzés után, hanem edzés előtt is fontos, hogy megnyújtsd az izmaidat. Ezt fentről lefele haladva tedd meg, először fej-, nyakkörzéssel, vállkörzéssel, a törzs – derék és a hát megnyújtásával. Ezt követően jöhet a csípőkörzés, majd a térdek ízületeinek bemelegítése, szintén körző gyakorlatokkal. A jógából is meríthetsz ötleteket a nyújtáshoz, szuper, egyszerű pozíciók közül válogathatsz.

A bemelegítés ideje
A bemelegítésre szánt minimum idő 5 perc legyen, de a teljes átmozgatás érdekében javasolt akár 10 perces bemelegítés is. Fontos, hogy a bemelegítést követően minél előbb kezdd el az edzést, mielőtt a tested ismét inaktív üzemmódba áll vissza.

Második lépés: Kardió

És nem is akárhogyan! A leghatékonyabb formája a kardiózásnak az intervallumos edzés, vagyis a lassabb tempójú és a (nagyon) intenzív szakaszok váltogatása. ITT olvashatsz utána.

Mire figyelj ennél a lépésnél?

Nagyobb többletsúlynál, tehát 18-20 kg felesleg felett nem szabad intenzíven kardiózni! Ahhoz ugyanis, hogy a fogyás beinduljon, a testet kívül-belül fokozatosan kell felkészíteni a terhelésre, mert károkat okozhat magának, ha másképp jár el az ember. Fontos például az ízületek megóvása, de a szívedre is jó, ha odafigyelsz.

Tipp: nagyobb túlsúly esetén a komolyabb sportolás (kivéve, ha séta, úszás vagy biciklizés a sportod) megkezdése előtt érdemes leadni pár kilót, ez szimplán az étkezéssel is megoldható 20 kg feletti többletnél. A sportolás majd a továbbiakhoz lesz fontos. Ha nem tudod, merre indulj a fogyást elősegítő étkezést illetően, érdemes EZT a cikkünket figyelmesen elolvasnod.

Ha 5-10-15 felesleg van csak rajtad, esetleg nem rendelkezel látható súlyfelesleggel, de úgynevezett “skinny fat” vagy, vagyis karcsú, de viszonylag magas testzsírral és kevés izommal, a kardiózás a létező legfontosabb lépés.

A zsírégetéshez ugyanis a pulzusszám növelése nagyon fontos. Rengeteg videó van fent az interneten olyan gyakorlatokról, amelyek (akár ugrálás nélkül is) segítik a pulzusszám emelését, a mi fő javaslataink:

  • helyben futás,
  • helyben futás lábemelésekkel, (esetleg ugrókötelezés),
  • guggolások,
  • guggolásból felugrás,
  • kitörések,
  • négyütemű fekvőtámasz.
Harmadik lépés: erősítés

Először is szögezzük le, az erősítéstől nem lesz férfias alakod, és nem leszel izompacsirta, (ha csak nem ez a célod). Az izmok építése, fejlesztése a zsírégetés szempontjából is fontos, hiszen az izmok maguk is zsírégető hatással bírnak – vagyis minél több izom van rajtad, annál hatékonyabban ég a zsír. Arról nem is beszélve, hogy a tónusos, feszes test erősítés nélkül egész egyszerűen nem érhető el.

Mind a karcsúsításhoz, mind a feszesítéshez fontos, hogy a táplálkozásodra is figyelj. Az optimális alak titka ugyanis 70%-ban a táplálkozásod, a sport az, ami segít a formálódásban. Mit egyél, hogy tényleg változzon a tested? A Metodic Food az anyagcseretípusodnak megfelelő, glutén- és laktózmentes alapanyagokból készíti el fogásait, cukor és adalékanyagok hozzáadása nélkül, kíméletes eljárásokkal készül. Heti menünket IDE kattintva találod!

Ha otthon erősítesz, súlyzók helyett inkább a saját testsúlyos gyakorlatokat részesítsd előnyben. Minden nap más testtájra fókuszálj!

  • Azokra a napokra, amikor a combjaidat és a fenekedet edzed, ITT találsz gyakorlatsort,
  • “hasazós” napokon az ITT található gyakorlatokat érdemes végezned,
  • a szálkás karok és karcsú derék érdekében pedig ITT találod a legjobb feladatokat.

Az erősítés után is végezz lazítást, nyújtást – úgy, ahogy a bemelegítéskor!

Értékelje ezt a tartalmat