Nasi-alternatívák karácsonyra: ezeket nyugodtan választhatod
A manduláról többek között gyakran állítják, hogy hatékony a fogyókúra során is, mert néhány szem belőle hatékonyan segíti a zsírégetést. Mellette más magvakat is górcső alá vettünk most, amelyek nasi-alternatívaként működhetnek például a karácsonyi időszakban is. Mennyit ehetsz belőlük, és milyen tápanyag-tartalommal rendelkeznek? Íme.
Olajos magvak: mindenkinek szabad és jó?
Amit mindenképp előrebocsátanánk, hogy az emberek szervezete egyedi tápanyagigényekkel rendelkezik. Van, akinek több, és van, akinek kevesebb tesz jót – vagy épp árt – ugyanabból. Van, aki bizonyos élelmiszerektől szabályosan elfárad, míg másoknak pont attól lesz sok-sok energiája. Ráadásul, egyes élelmiszerek a hormonrendszer működését is képesek befolyásolni, ami hosszútávon nagymértékű többletsúly kialakulásához is vezethet, vagyis hormonális hízáshoz. Ebből következik, hogy minden, amit a cikkben megfogalmazunk, az általános tudnivaló. Irányadó elveket osztunk meg, amelyeket jó, ha tudsz, de a komolyabb eredmények eléréséhez az egyedi, személyre szabott táplálkozás segít hozzá.
Mandula, az olajos magvak királynője
Egy adag (28 gramm, vagyis egy kis maroknyi) mandula tápanyagtartalma:
Kalória: 161
Összes zsír: 14 gramm
Fehérje: 6 gramm
Szénhidrát: 6 g
Rost: 3,5 g
E-vitamin: 37%-a a napi ajánlott bevitelnek
Magnézium: 19%-a a napi ajánlott bevitelnek
A mandula egy alapvetően kímélő, mérsékelt kalóriabevitellel járó étrend mellett hatékonyan hozzájárulhat a vérnyomás kordában tartásához, illetve mikro tápanyag-tartalmának köszönhetően a zsírégetést is segíti. És nem utolsósorban, igen hatékony nass-helyettesítő már 3-4 szem mandula is, mivel elűzi az édesség utáni vágyat.
Tipp, javaslat: A felsorolt magokból lisztek is készülnek. Vagy egy rész egyéb, például gluténmentes vagy graham liszt kiegészítéseként, vagy akár önállóan is süthetsz velük süteményeket karácsonyra. Nem olcsók, de más reformlisztekkel vagy lisztkeverékekkel vegyítve őket, illetve akár egész vagy részben darált magokat belesütve finom, mégis diétás édességeket készíthetsz – persze csak akkor, ha édesítésre is természetes édesítőt használsz cukor helyett.
Dió, a téli kedvenc
Az egy adag dió (28 gramm) számai a következők:
Kalória: 182
Összes zsír: 18 gramm
Fehérje: 4 g
Szénhidrát: 4 g
Rost: 2 gramm
E-vitamin: 1% -a a napi ajánlott bevitelnek
Magnézium: 11%-a a napi ajánlott bevitelnek
A dió csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, segíti a keringési rendszer optimális működését. Emellett, a diót hatékony gyulladáscsökkentő élelmiszernek tartjá és remek Omega-3 zsírforrás. A dió fogyasztását sem szabad túlzásba vinni, mert nem épp diétás élelmiszer, de napi 1-2 szem dió segít, hogy kevésbé kívánd a cukros, édes ízeket.
Ha a mandula az olajos magvak királynője, akkor a törökmogyoró a királya
Egy adag mogyoró tápanyag-tartalma nagyjából:
Kalória: 176
Összes zsír: 9 gramm
Fehérje: 6 gramm
Szénhidrát: 6 g
Rost: 3,5 g
E-vitamin: 37%-a a napi ajánlott bevitelnek
Magnézium: 20%-a a napi ajánlott bevitelnek
Más diófélékhez hasonlóan, a törökmogyoró is csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, magas élelmi rost tartalma miatt pedig pozitív hatást gyakorol az emésztésre, serkenti a bélműködést. 3-4 szem mogyoró is pozitívan hat az édesség utáni vágy leküzdésére.
Tipp, javaslat: érdemes nassoláskor is betartani a táplálkozási típusod szerint megfelelő tápanyagarányt, vagyis a zsiradéknak megfelelő olajos mag mellé érdemes fehérje- és szénhidrátforrást is fogyasztanod, a megfelelő arányban.