Rosszul alszol? 5 dolog, amit ne csinálj, és változik!


Az alvás minősége nemcsak a mindennapi energiaszintedet befolyásolja, hanem hatással van hosszú távon az egészségi állapotodra és az alakodra is. A rossz alvást ugyanis már többször összefüggésbe hozták a túlsúllyal, annak kialakulásával. Mit ne csinálj, ha jobban akarsz aludni, mi az az 5 dolog, amit érdemes elkerülnöd? Olvass tovább, és megtudod.

Mihez vezet a nem kielégítő alvás?

A rossz alvás sajnos hormonális okokból fokozza az éhségérzetet, így hízáshoz vezethet, emellett, a súlyosabb következmények a következők lehetnek:

  • csökkenő szellemi teljesítmény, romló memória;
  • gyengülő immunrendszer, ebből fakadóan gyakrabban jelentkező fertőzéses megbetegedések;
  • korai bőröregedés;
  • magas vérnyomás

 

Ezt az 5 dolgot ne csináld alvás előtt

Evés és alvás
evés2Ne feküdj le korgó gyomorral, mert rosszabbul alszol majd, de teli pocakkal sem – az emésztési folyamatok sajnos sokkal kevésbé hatékonyak fekvő pozícióban, mint állva vagy ülve. Mi az optimális megoldás? Ha valamennyit eszel, mielőtt aludni mész, de legalább két órával lefekvés előtt, illetve nem eszed degeszre magad. Ekkor az emésztési folyamatok már nagyjából lezajlottak, a test megnyugszik, az álmod pedig békés, nyugodt lesz.

A táplálkozás sok sokkal több mindenre van befolyással, mint gondolnád: hatást gyakorol a hormonrendszeredre, az idegrendszeredre és, ami nem meglepetés: az emésztőrendszeredre is. Ha a megfelelő ételekkel táplálod a tested, a közérzeted, energiaszinted is megváltozik, és az alvás is sokkal kiegyensúlyozottabb lesz. Mit érsz még el azzal, ha a szervezetedet a megfelelő üzemanyagot kapja? Olvass tovább róla korábbi írásunkban!

Sport és alvás
Nem célszerű intenzív testmozgást végezned lefekvés előtt – itt is érdemes kivárni a két-három órát. Az intenzív mozgás felpörgeti a szervezetet, így az nem lesz képes felkészülni a pihenési szakaszra megfelelően. Ennek eredményeként nehezen alszol majd el, és az álmod sem lesz kellőképpen nyugodt és mély. A szex, illetve a jóga kivételt képez az elalvás előtti testmozgások közt, hiszen mindkettő olyan hormonok termelését segíti elő, amelyek nyugtató hatást gyakorolnak a szervezetre.

A kütyük és az alvás
Telefon, tablet, laptop… Ezek valószínűleg Neked is mind az ágyad közelében vannak. Még, ha nem is nézegeted folyamatosan őket, elalvás előtt rájuk pillantasz, ugye? Rövidtávon is rontod az alvásminőségedet, ha az alvást megelőzően olvasgatsz, hosszútávon viszont kockáztatod az alvászavar kialakulását. Mivel a pihenésért felelős hormon a sötét hatására kezd el termelődni, ha az ágyban még internetezel, ebből nem lesz elég a szervezetedben – és nem megy majd megfelelően az alvás.

Fény, hang és alvás
Az előző ponthoz hasonlóan, a kislámpa, illetve a tévé fénye is kedvezőtlenül befolyásolhatja az alvást segítő hormon termelődését. Emellett, a tévé, az onnan érkező hanghatások, sőt, még a történet miatt is veszélyes. Hiába szenderülsz álomba, sajnos az erőteljes sztorik már előzőleg olyan hatásokat gyakorolnak a szervezetedre, amelyek gátolják a pihentető alvást. Pulzusod szaporább lesz, szívverésed gyorsabb, a mellékvese pedig adrenalint kezd el termelni.

Stimulánsok és az alvás
kávéAz alkohol és a koffein sincsenek jó hatással az alvásra. Bár egy reggeli kávé még nem befolyásolja az alvásod minőségét, ha délután három után kortyolgatsz el egy csészével, az már hatással lehet az éjjeledre is. Az alkohol pedig olyan hatásokat indít el a szervezetedben – például kitágítja az ereket, ellazítja az izmokat – amelyekről elsőre azt gondolnád, nyugtatóak. Valójában viszont stimulál, aminek köszönhetően gyakorivá válhatnak az éjszakai felébredések.

A stimulánsok egyébként, semmilyen napszakban nem kedvezőek a szervezeted számára. Egy ideig talán nem jelez a tested, de idővel sajnos, a hormonműködésedre igen kedvezőtlenül hathat. Milyen hatást gyakorol a táplálkozás a hormonműködésre? Innen megtudhatod.

Értékelje ezt a tartalmat