4 zsírégető szénhidrátforrás: hihetetlen, de ilyenek is vannak!
A szénhidrátokat szokás mostanában ellenségként kezelni, pedig vannak olyan, szénhidrátban alapvetően gazdag élelmiszerek is, amelyek nemhogy, nem hizlalnak (a megfelelő mértékben fogyasztva), hanem kifejezetten zsírégető hatással is rendelkeznek.
Zsírégető ételek és szénhidrátforrások beiktatása – hogyan?
Téves azt hinni, hogy ha beiktatsz pár élelmiszert, az elég lesz ahhoz, hogy leadd a pluszkilóidat, ezzel nem is szeretnénk hitegetni. Egy alapvetően kímélő, 1400-1600 kcal-ás napi étrend mellett, amely nélkülözi a finomított szénhidrátokat, növelheted az étrend hatékonyságát, illetve javíthatod az anyagcsere-működésed néhány étel beillesztésével. Emellett számos – zömében neves amerikai egyetemeken, például a Harvardon – készült kutatás számol be arról, hogy akik ezeket beiktatták, a hasukon hatékonyabban égették a zsírt, mint azok a társaik, akik nem.
Érdemes azt is tudnod, hogy az egészséges szénhidrátokra mindenkinek szüksége van – nincs olyan, hogy valakinek az étrendjéből ki lehet hagyni a szénhidrátot! Az nem mindegy, milyen mennyiségben, és a zsírhoz, illetve fehérjéhez viszonyítva, milyen arányban fogyasztod. Az anyagcseretípusod határozza meg, hogy mennyi szénhidrát bevitele az ideális számodra. A fehérjetípusnak kevesebb-több, a szénhidráttípusnak több-kevesebb, az egyensúlyinak pedig közel azonos arányban kell szénhidrátot és fehérjét fogyasztani. A pontos arányokról és a típusokról ITT olvashatsz!
Jelentkezz hozzánk anyagcseretípus mérésre, ismerd meg szervezeted pontos igényeit! Anyagcseretípus meghatározás, étellista, személyre szabott tanácsadás – kattints IDE szolgáltatásainkért.
Zsírégető szénhidrátforrások
- Teljes kiőrlésű gabonák
A rostban gazdag teljes kiőrlésű gabonaféléket a hasi zsír ellenségeinek tartják, illetve hatékony anyagcsere-javítóknak is. Míg a finomított lisztből készült kenyerek, pékáruk lényegében nulla hasznos tápanyagtartalommal rendelkező üres kalóriák, addig a teljes értékű gabonából előállítottaknak magas a vitamin-, a rost- és az ásványi anyag-tartalma is. Arról nem is beszélve, hogy felszívódásuk jóval lassabb, így normál mértékű fogyasztás esetén, nem épülnek bele a zsírsejtekbe, tehát nem hizlalnak.
- Hüvelyesek
A babfélék, a borsófélék vagy a lencsefélék is a pozitív tulajdonságokkal felruházott szénhidrátforrások táborát erősítik. Dietetikusok ajánlják többek között azért is, mert könnyen eltelítenek, segítenek megelőzni a “túlevést”. Emiatt (is) segítik a testsúly optimális szinten tartását. A szénhidrát mellett pedig hasznos fehérjeforrások is, és ezek is bőségesen tartalmaznak vitaminokat, illetve ásványi anyagokat.
- Quinoa
Vitaminokban, ásványi anyagokban rendkívül gazdag ez a gabonaféle. Rosttartalma is igen magas, emellett kiváló fehérjeforrás is, és szintén jó hír vele kapcsolatban, hogy gluténmentes, így az ilyen étrendet követők is bátran fogyaszthatják. Köretként érdemes beiktatni az étrendedbe, például a klasszikus, de hizlaló és egészségtelen rizs-tészta-krumpli hármas helyett. Íze semleges, könnyen fűszerezhető.
- Édesburgonya
Bár keményítőben igen gazdag, így nem éppen alacsony a szénhidráttartalma, a batáta jótékonyan segíti az anyagcsere működését. Ha a héjában főve vagy sütve fogyasztod, egyben tartva a burgonyát, nem okoz fokozott vércukorszint-ingadozást, sőt, segít a vércukorszinted szabályozásában. Káliumban, vasban, A-, B-, C- és D-vitaminban is meglehetősen gazdag, található benne L-triptofán is, ami egy esszenciális aminosav. Ez segít javítani az alvásod minőségén, illetve csökkenteni a cukor iránt érzett vágyadat. A gyökérzöldségek – a cékla, répa, zeller például – összességében jó és zsírégető szénhidrátforrások.