Függőség, hízás, betegségek: gyakori adalékanyagok és hatásaik
A modern élelmiszer-előállítás során komoly problémát jelentenek a különféle adalékanyagok. Amellett, hogy az egészségre káros hatásúként emlegetik a különféle ízfokozókat, állagjavítókat, színezékeket és tartósító anyagokat, az alakodra sincsenek túlzottan pozitív hatással. Melyek azok, amelyek a leggyakrabban fordulnak elő, viszont mindenképpen érdemes figyelni rájuk?
Először is: mik azok az adalékanyagok?
A Magyar Élelmiszerkönyv szerint adalékanyagnak tekinthető minden olyan összetevője egy élelmiszernek, amit nem fogyasztunk önálló ételként, nem jellemző összetevője az adott élelmiszernek, azonban annak előállításakor/kezelésekor belekerül. Általában az adalékok valamilyen szempontból minőségjavító célokat szolgálnak, direkt kerülnek az élelmiszerhez, amelynek a termék boltokba kerülésekor már összetevőként van jelen.
Az adalékanyagokat az EU-ban, megkülönböztető jelleggel E-számokkal jelölik. Több, mint 300 adalékanyagot különböztet meg a rendszer, amelyek elvileg “nem egészségkárosító hatásúak, technológiailag viszont indokolt az alkalmazásuk.”
Olyan ételeket szeretnél fogyasztani, amelyek nem tartalmaznak egészségkárosító adalékanyagokat? A megújult Metodic Food fogásai ilyenek, bónuszként pedig glutén- és laktózmentes alapanyagokból, hozzáadott cukor nélkül készülnek.
Hogyan hatnak az egészségre az élelmiszerek adalékanyagai?
Hivatalosan tehát nem okoznak egészségkárosodást az adalékanyagok, azonban azt minden szakértő elismeri, hogy negatívan befolyásolhatják:
- az anyagcsere működését és az emésztési folyamatokat – így vezethetnek hízáshoz is,
- allergiás tüneteket okozhatnak,
- rásegíthetnek egyes betegségek kialakulására.
Mely adalékanyagok azok, amelyekkel jobb vigyázni?
E150 – Színezésre használt karamell: különböző cukrok felhevítésével, esetleg ammóniummal történő kezeléssel állítják elő. Több kutatás is rámutatott, hogy rákkeltő hatása van, patkánykísérletekben bizonyították, hogy képes megváltoztatni a vérképet.
E249-252 – Nitritek és nitrátok: különféle csomagolt, pácolt húskészítmények gyakori alkotói, a leggyakrabban alkalmazott az E250 – a nátrium-nitrit. Azt a célt szolgálja, hogy az ételeknek megmaradjon élénk színe és frissessége is hosszabb távon. Károsítja a vér oxigénszállító képességét, illetve káros, rákkeltő nitrozaminok szabadulnak fel, ha keveredik a gyomrodban található fehérjékkel.
E220 – Kéndioxid, tartósítószer: borok, konzervek előállításakor, lekvárokhoz, aszalt gyümölcsökhöz, illetve gyümölcslevekhez is gyakran használják. A központi idegrendszerre gyakorol negatív hatást, illetve komoly allergiás reakciókat, asztmás rohamot, komoly fejfájást válthat ki.
E621 – Nátrium-glutamát: íz-, illetve ízérzet-fokozó, amely egy idegeket károsító méreg, súlyos allergiás reakciókat és migrénes fejfájást válthat ki. Korábban egy nagyobb cikket szántunk neki, mint függőséget okozó adalékanyagnak – ide kattintva el is érheted.