Pánikroham tünetei: ismerd fel könnyedén, ha baj van


A rohanó életmód, a mindennapok pörgése, a családi események sora, a megfelelésvágy, a több területen való állandó teljesítménykényszer a nem pánikbetegeknél is előidézhetnek rohamot időnként. Milyen tünetek esetén kell odafigyelni, és mit tegyél?

A pánikroham egyik első tünete: halálfélelem

Amikor úgy érzed – a külső szemlélők számára indokolatlanul  – hogy veszélyben van az életed, az általában a pánik egyik első jele. Lehet, hogy egyszerűen az életed félted, lehet, hogy társítod valamihez, például azt érzed, Rád dől a ház vagy biztosan balesetet szenvedsz majd.

Nehézlégzés – amikor a félelem fizikai testet ölt

A pánikroham során a levegővétel nehezebb lesz, és gyorsan, túl sok levegőt kezdesz el venni – ezt nevezzük hiperventillálásnak. Nem véletlen, hogy pánik esetén az egyik leggyakoribb tanács, hogy kezdj el mély, nagy levegőket venni, amikor érzed, hogy nehezen lélegzel. A kiegyensúlyozott légzésnek nyugtató hatása van.

panikrohamA pánikroham izzadással is jár

Van, akinél váltakozik roham alatt a hőérzés – egyszer rázza a hideg, máskor meg elképesztően melege van, illetve a legtöbben, a fokozott stresszreakció miatt, elkezdenek erőteljesen izzadni.

Fokozott szívverés 

Mivel a szervezet pánikroham esetén az agytól gyakorlatilag vészjeleket kap, úgy kezd el viselkedni, mintha komoly veszélynek lennél kitéve. Ennek klasszikus tünete, hogy minden gyorsabban történik a testedben – például fokozódik a szívverésed is.

Egy másik stresszreakció pánikroham esetén: gyomorgondok

Ahány ember, annyiféle szokás, van, aki pánikhelyzetben őrült zabálásba kezd, míg másoknak összeszorul a gyomra egészen apróra, és alig bírnak enni. A betegek közt olyan is akad, aki minden egyes roham alkalmával komolyan émelyeg, esetleg hány is, másoknak pedig hasmenése lesz. A gyomorideg és a gombóc a hasban is általános tünetek pánikroham esetén.

A pánikroham fő tünetei, ahogy láthatod is, egytől egyig “felemésztőek”. Olyan tüneteket produkál ilyenkor a test, mintha nagyon nagy veszélynek lennél kitéve, ez viszont komolyan roncsolja a szervezetedet.

Mi a megoldás? 

Nem vagyunk pszichológusok, sem pszichiáterek, így magára a pánikbetegségre nem szeretnénk megoldási javaslatokat tenni, ezzel kapcsolatban érdemes inkább szakembert felkeresni. A roham esetén a leghatásosabb a mély, egyenletes légzés, illetve a nyitott gégefővel történő légzés, a jógalégzés. Ilyenkor fontos, hogy az ember megpróbáljon kikapcsolni, és csak a légzésére figyelni, hogy oldódjon a pánik. Ha másnak kell segítened, hagyd a klasszikus megnyugtató szövegeket, inkább vezesd a légzését az illetőnek, mondd neki, hogy most lélegezzen be, most ki, figyelje a levegő útját.
A pánikrohamok alapvetően nem beteg embereknél is előfordulhatnak, ha valaki kiegyensúlyozatlan. A kiegyensúlyozottsághoz kevesen tudnak róla, de az étrend is nagyban hozzájárul, hiszen az idegrendszernek is szüksége van makro- és mikrotápanyagokra. Válassz kiegyensúlyozott étrendet, amely az idegrendszeredre is pozitívan hat, válassz olyan táplálkozási módszert, amely tudományosan megalapozott, és figyelembe veszi a szervezeted egyedi igényeit.

Válaszd a kiegyensúlyozott és életerőben gazdag mindennapokat! Válaszd a Metodic táplálkozási tanácsadásait! Informálódj INNEN.

 

 

Értékelje ezt a tartalmat