Ezek miatt nem megy a fogyás! 3 egyszerű dolog, amikre nem gondolnál
Minden megpróbáltál, de meg sem moccannak Rólad a felesleges kilók? Ezekre a gyakori, fogyást gátló tényezőkre talán még nem gondoltál – pedig teljesen hétköznapi és igen gyakori okai a sikertelen fogyásnak.
Nem megfelelő tápanyagarányok
A tápanyagok az ételeink, élelmiszereink azon részei és alkotói, melyeket a szervezet az anyagcsere folyamatai során felhasznál. A tápanyagok képezik testünk üzemanyagát. Ahogyan egy autóba sem mindegy, hogy milyen üzemanyagot tankolunk, úgy annak is jelentősége van, hogy testünket milyen tápanyagokkal látjuk el. Nagyon igaz az a mondás, miszerint „azok vagyunk, amit megeszünk”, hiszen testünk azokból a tápanyagokból tud építkezni, amit mi magunk adunk neki a táplálkozásunk során.
Testünk üzemanyagát jelentik tehát a tápanyagok, melyek lehetnek fehérjék, zsírok és szénhidrátok.
A következő kérdés már csak az, hogy milyen arányban fogyasszunk ezekből a tápanyagokból, hogy kialakíthassuk a számunkra legoptimálisabb üzemanyagot. Mivel egyénenként különbözőek vagyunk – eltérő a táplálkozási típusunk – ezért a fehérjében-, zsírban-, és szénhidrátban gazdag élelmiszerekből is eltérő mennyiségben javasolt fogyasztani az étkezéseink alkalmával. Sokaknak azért nem indul be a fogyás, mert rossz arányok szerint táplálkoznak, ez kedvezőtlen hatást gyakorol az anyagcsere működésükre, és a pluszkilók sem indulnak el lefelé emiatt.
A fogyás tehát nem megy a megfelelő tápanyagarányok figyelembe vétele nélkül. Ha némi könnyítésre vágysz, válaszd a Metodic anyagcseretípusra szabott, meghatározott tápanyag-arányú és -értékű ebédmenüt, amelyek látványosan lendíthetnek a fogyásodon, mindezt éhezés és lemondások nélkül! A heti étlapért kattints IDE.
Túl kevés kalória
A nagyon kevés energiabevitel a szervezet számára káros, és bár fogyni fogysz tőle, egészségtelen, és súlyos károkat okozhatsz az anyagcserédben is. A koplalásra a szervezet vízveszteséggel, majd az izomfehérjék lebontásával reagál, a zsírpárnák csökkentése helyett. Az egészséges étrend és a hosszú távon is sikeres fogyás egyik legfontosabb ismérve az alapanyagcseréhez szükséges, megfelelő kalóriabevitel.
A túl gyorsan megkezdett, drasztikus fogyókúrák komoly veszélyekkel is járhatnak. A nem megfelelően összeállított diéta például tápanyaghiányokhoz vezethet, a divatos diéták többsége ugyanis egyoldalú étrend. Időt kell hagyni a szervezetnek a fogyásra, hiszen a testsúlygyarapodás sem egyik napról a másikra történt!
Ásványi anyagok és vitaminok hiánya
Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok – mikro tápanyagok – hozzájárulnak az emésztés, az anyagcsere megfelelő működéséhez. Ha ezekben a szervezet hiányt szenved, az lassabb ütemű anyagcsere működéshez vezethet.
Az öt legfontosabb ásványi anyag, ami a fogyáshoz nélkülözhetetlen:
- kalcium
- magnézium
- jód
- króm
- cink
A vitaminok pedig:
- B-vitaminok
- C-vitamin
- D-vitamin