Mennyi húsevés az ideális, és mire figyelj? Egészség és fogyás kapcsán is
A mostani diétatrendek abszolút a sok húsevés, sok zöldség, és semmi egyéb szénhidrátfogyasztás vonalát követik. Vagyis a legtöbb a paleolit jellegű táplálkozásra épít, és kismillió kutatással is igyekeznek bebizonyítani igazukat a hívek. A nemzetközi sajtóban naponta jön ki cikk arról, hogy a zsír jó, a szénhidrát viszont az ördögtől való. De mennyire egészséges ez? Tényleg így van, és igazat lehet adni a kutatásoknak vagy ennél összetettebb a kérdés? Mindenkinek ideális ez a fajta táplálkozás, nemcsak a fogyás, hanem az egészség szempontjait is figyelembe véve? És egyáltalán: mennyi húsevés az ideális? Eláruljuk.
Mértéktelen húsevés: avagy a modern kor ősemberei lettünk?
Míg a ’70-es, ’80-as és ’90-es évek diéta trendjeit a zsírellenesség uralták, az elmúlt 10-15 évben fordult a kocka, és a szénhidrát lett a kiiktatandó főbűnös. A húsevés a paleolit és paleo típusú diéták elterjedésével olyannyira fénykorát éli, mintha csak ismét ősemberek lennénk – de vajon tényleg jó ez mindenkinek?
A húsevés fontos az ember számára, hiszen „ragadozók” vagyunk, és ez az egyik legjobb fehérjeforrás is. 80%-ban hasznosul a hússal bevitt fehérje, ami rendkívül jó arány, hiszen minél magasabb ez az érték, annál kevésbé valószínű, hogy lerakódik súlyfeleslegként. Mind a vörös húsok, mind a fehér, mind pedig a halhúsok fontosak a teljes értékű és változatos táplálkozásban, de utóbbi kettő, mivel zsírtartalmuk jellemzően alacsonyabb, gyakrabban szerepel a klasszikus táplálkozási tanácsok között.
Mi a húsevéssel kapcsolatban az igazság, és mennyi az annyi?
Nincs konkrét, grammban meghatározható mennyiség. Még akkor sem, ha itt-ott olvasol ilyesmiről. A húsevés ideális mértékével kapcsolatban az első, és egyben legfontosabb információ, hogy nem mindenkinek felel meg ugyanaz. Miért?
Érdemes pár dolgot helyretenni a húsevéssel kapcsolatban!
Tényleg vannak, akik számára ideális, mind a fogyás, mind az egészségük megőrzése szempontjából a paleolit jellegű táplálkozás. Ők azok, akik főként fehérjéből és zsírokból nyerik energiájukat, emésztésük, anyagcseréjük működését ezek a makro tápanyagok optimalizálják. Ha a húsevést minimalizálják, a szénhidrátfogyasztást viszont megemelik, kedvezőtlen feltételeket biztosítanak a testüknek, és az alábbi, kellemetlen tünetek jelennek meg náluk:
- rossz emésztés;
- lassú anyagcsere;
- puffadás;
- alacsony energiaszint;
- fáradékonyság;
- falási rohamok;
- hízás – gyorsabb vagy lassabb ütemű, de jelentős súlytöbblet alakulhat ki.
És mi a helyzet a másik csoporttal? Nem nehéz kitalálni: az ő testükre a paleolit jellegű étkezés gyakorol negatív hatást, nekik a szénhidrát az elsődleges energiaforrásuk. Persze, nem a fehér lisztes-cukros ételekre, krumplira és rizsre kell itt gondolni, sokkal inkább az egészséges, teljes értékű, finomítatlan szénhidrátforrásokra – zöldségekre, teljes értékű gabonákra például. Náluk is jellemzőek lehetnek nem megfelelő táplálkozás mellett a kellemetlen fizikai és mentális tünetek. Igen, a népszerű, húsban gazadag, szénhidrátmentes étkezés mellett!
Mindez a különböző anyagcseretípusok miatt van. A fehérjetípus az előbbi, a szénhidráttípus pedig az utóbbi. Te milyen típusba tartozol, a szénhidrát, vagy a fehérje és a zsír biztosít számodra hatékonyabban energiát? Tudj meg többet innen!
A húsevés mértéke mellett a minősége is fontos
Nem ideálisak mindenkinek ugyanazok a húsféleségek. Míg mennyiség az anyagcseretípussal magyarázható, a fogyasztandó hús típusa a hormontípus függvénye. Vannak ugyanis, akiknek a szervezetére pozitívan hatnak a zsíros húsféleségek, míg másokat masszívan hizlalnak. A négy hormontípusról itt olvashatsz bővebben.
Ezek mellett, a hús általános minőségére is érdemes figyelned. Kerüld a hormonkezelt, antibiotikumokkal felturbózott húsokat, az előre pácoltaknál pedig figyelj a fűszerekben található adalékanyagokra. Az áruházak húspultjai helyett inkább termelőtől, hentestől vásárolj húsárut. Ha pedig nincs időd főzni, jól nézd meg, honnan rendelsz ételt! Keress olyan ételszállítót, amelyik hangsúlyt fektet az egészséges, minőségi alapanyagokra, hogy a húsevés se okozzon problémát.