Téged is érint a krónikus stressz? Innen tudhatod, ha igen
A 20-21. századi ember életének a stressz már napi szinten a része, ami azonban az egészségre hosszabb távon kedvezőtlenül hat, így jobb kezelni. De honnan tudhatod, hogy ideiglenes vagy állandósult stresszről van-e szó?
A stressz általános tünetei
- romló koncentrációs képesség,
- rosszabb reflexek,
- gyorsuló légzés,
- magasabb vérnyomás,
- növekvő pulzusszám,
- izzadás
A szervezet a stressz esetén egyfajta készenléti állapotban van, felkészülve az esetleges vészhelyzetre. Bár elterjedt az az elmélet, hogy a stressz fogyaszt, valójában ilyenkor épp, hogy lelassulnak az anyagcsere folyamatai, romlik az emésztés.
A vészhelyzet miatt a mellékvese megnöveli a kortizol termelést. A kortizol nevű hormon nélkül a stresszes időszakba a szervezet akár szó szerint bele is halhatna. A kortizol gyakorlatilag stressz ellenes hormon, nagyon sok feladatot lát el ebben a helyzetben:
- vérnyomást szabályozó, segíti a szív- és érrendszeri folyamatokat,
- gyulladáscsökkentő, antiallergiás hatású,
- anyagcsere szabályozó, glükózszint szabályozó
A stresszhelyzet megszűnésével a szervezet maradandó károk nélkül visszaáll a normál működésébe és állapotába, de egyre gyakoribb a krónikus, vagyis állandósult stressz, ami idővel akár mellékvese-kifáradáshoz is vezethet – milyen tünetekből tudhatod, ha Te is érintett vagy?
- döntési nehézségek,
- dühös, indulatos és/vagy depresszív, melankolikus hangulat,
- félelmek felerősödése, aggodalmaskodás,
- szétszórtság,
- fáradékonyság,
- vagy kifejezetten felerősödő, vagy érezhetően csökkenő étvágy,
- alvásproblémák, éjjeli felriadás
Hogyan csökkenthető a krónikus stressz?
Az általános életmódoddal sokat tudsz tenni a stressz leküzdéséért, például érdemes napi legalább 30 percet intenzíven mozognod, ha nagyon passzív az életmódod, többet is. A gyaloglás, a biciklizés, a kutyasétáltatás vagy egy kis tánc ugyanúgy hasznos, mintha lemennél az edzőterembe. A táplálkozás ugyanígy beleszólhat abba, milyen könnyen birkózol meg a stresszel, állandósul-e az életedben. Hogy a stressz leküzdhető legyen, energiaszinted pedig a lehető legmagasabb, tiszta élelmiszereket célszerű választanod. A feldolgozott árukat kerüld el, válassz inkább frisset! Ugyanez a helyzet a finomított szénhidrátokkal és a stimulánsokkal is: inkább iktasd ki őket!
Ha szeretnéd helyreállítani az anyagcseréd működését és kiegyensúlyozottabb mindennapokat, válaszd minden hétköznap a Metodic Food ételeit, amelyek az anyagcserére pozitív hatást gyakorló alapanyagokból, gluténtól, laktóztól, cukortól és adalékoktól mentesen lettek összeállítva.
A magnézium bevitel növelése sokat segíthet: a magnézium, mint nélkülözhetetlen ásványi anyag nagyjából 300 enzim normál működésének felelőse, és a stresszt, illetve a feszült érzéseket erőteljesen fokozza a hiánya. Ráadásul még alvászavart is okoz, ha nem fogyasztod eleget. Napi 300 mg körüli az ajánlott bevitel, de ne csokoládéból vedd magadhoz. Jobb forrást jelentenek a csonthéjasok, a hüvelyesek és több ásványvíz is.
A B1-vitaminról viszonylag kevés szó esik: a másként tiaminnak is nevezett vitamin segíti az idegrendszer optimális működését, és optimalizálja a szellemi működést, kiegyensúlyozza az érzelmeket. Mivel vízoldékony vitamin, hamar kiürül a szervezetből, így fontos naponta pótolni. Jó forrásai a spárga, a hüvelyesek, a barna rizs és a baromfihúsok.