7 mindennapi tünet, ami hormonális egyensúlyzavarra utal


A hízás-hízékonyság vagy a nehéz fogyás mögött gyakran egészségügyi probléma áll. Ha ehhez még néhány más, hétköznapi tünet is társul, érdemes kivizsgáltatni a dolgot: leggyakrabban ugyanis a hormonális egyensúly felborulása okozza a bajokat. Olvass tovább, hogy megtudd, pontosan milyen tünetek utalnak hormonzavarra.

Hízás, nehéz fogyás, hasi zsírpárnák üzenhetnek a hormonális egyensúlyzavarról

A hízás több hormonális egyensúlyzavarnak is jellemző tünete. Ezek közül leggyakoribb a pajzsmirigy-alulműködés, amely során lassul az anyagcsere. A hormonális hatások mellett, a fáradékonyság miatt, csökkenhet a mozgásmennyiség, és megnövekedhet a bevitt kalória mértéke. Hízást okozhat emellett a mellékvesekéreg túlzott mértékű hormontermelése, illetve a policisztás ovárium-szindróma és az inzulinrezisztencia miatti hormonzavarok is. A stressz miatt is felborulhat a hormonháztartás, és feljöhetnek pluszkilók, hiszen ilyenkor az immunrendszer védelmi funkcióra kapcsol, és fokozott raktározásba kezdhet.

stresszFáradékonyság, krónikus fáradtság

Fáradékonyságot és levertséget is okozhat, ha felborul a hormonális egyensúly. Ha folyamatosan kávéznál, és még egy ellazító hosszú hétvége után sem érzed kipihentnek magad, hormonzavar is állhat a háttérben. A progeszteron (az egyik női hormon) diszfunkcionális működése, illetve a magas TSH-, vagyis pajzsmirigyet stimuláló hormonszint is okozhatja a folyamatos fáradtságérzést – érdemes megnézetned!

Vajon milyen állapotban van a szervezeted? A fáradtság csak ideiglenes állapot, vagy sejtszinten vagy kimerült? Ingyenes vitalitás kérdőívünk kitöltésével megtudhatod.

A hormonális egyensúly felborulására utal az alvászavar és az álmatlanság is

Hiába minden vágyad egy jó alvás, vagy elaludni nem tudsz, vagy folyamatosan felébredsz éjjelente? A hormonális működések bizony még az alvási ciklusodra is hatást gyakorolnak, és a legrosszabb, hogy ez egy öngerjesztő folyamat. A rossz alvás újabb hormonális zavarokat okozhat, mivel több más hormon működésére is befolyással van. Főként a női hormonok, az ösztrogén és a progeszteron zavara okozzák az alvásproblémákat.

Bőrproblémák – a hormonális zavar látható okai

A kamaszkori bőrproblémák, pattanások oka is a hormonális változás, ez akkortájt normális is. Azonban, ha felnőttként is küzdesz ilyen gondokkal, és a kozmetikusod sem tud mit kezdeni velük, érdemes orvoshoz fordulnod: a legtöbb esetben a megnövekedett mértékű férfihormon-termelődés vezet a felnőttkori aknék kialakulásához.

Hasfájás, emésztési panaszok

A puffadás és a hasi, illetve gyomortáji fájdalmak mögött állhat étel-intolerancia, illetve a hormonális egyensúly felborulása is. Több hormon és hormontermelő szerv is részt vesz az emésztési folyamatokban. Ha ezek működésében zavar lép fel, és a hormonális egyensúly felborul, az sajnos különböző kellemetlen tünetek forrása is lehet.

Hogyan függ össze a hormonműködés a táplálkozással, miért fontos ezeket a jellemzőket is figyelembe venni? Szakmai írásunkból, melyet ide kattintva találsz, kiderül.

ehes-eszikHormonális egyensúlyzavar a sóvárgás és a falási rohamok mögött

Ha gyakran rád tör a vágy valamilyen édesség vagy más nassolnivaló iránt, annak is állhatnak a hátterében hormonális okok. Az inzulinrezisztencia képes ilyen tüneteket előidézni, de más hormonális egyensúlyzavarok, például a túlterhelt mellékvese miatt is megjelenhet az édes ízek után való sóvárgás.

A hormonális egyensúlyzavar fejfájást is okozhat

Ha gyakran fáj a fejed, annak állhat a hátterében dehidratáció, nem megfelelő táplálkozás vagy akár a túl sok, számítógép előtt töltött óra is. De felmerülhet a hormonális egyensúly felborulása is problémaként. Nagyrészt az ösztrogénhormon változó mennyisége a felelős ezért.

 

Értékelje ezt a tartalmat