Kövérítenek, míg belülről leépítik a tested! Hétköznapi mérgek az ételben


Akármennyire is igyekszik valaki egészségtudatosan élni és táplálkozni, sokszor mégis mérgeket visz a szervezetébe, akár úgy is, hogy nem számít rá. Hármat mutatunk most be azok közül a mérgek közül, amelyekbe a leggyakrabban belefut – vagy inkább, belekóstol – az ember, és amelyek nagy mennyiségben fogyasztva durva károkat okozhatnak a szervezetben.

olajFinomított növényi olajok – a mérgek királyai

A finomított növényi olajok, mint amilyen a napraforgó-, a szója- vagy a kukoricaolaj is, sajnos a legkomolyabb mérgek közé tartoznak. Évekkel ezelőtt ment ugyan az ösztönzés, hogy az állati, telített zsírok helyett fogyasszanak az emberek növényi olajokat a szívbetegségek elkerülése érdekében, sajnos egyáltalán nem jobb a növényi olajok fogyasztása. Nevezhetjük őket akár üres kalóriáknak is, hiszen nem nélkülözhetetlenek, és valódi, hasznos tápanyagtartalommal nem is rendelkeznek. Kiemelendő a bennük található mérgek közül magas linolsav-tartalmuk, amely anyag jelentősen ront a gyulladásos folyamatokon a szervezetben, illetve az artériákat is károsítja. Hőkezelés, hevítés hatására még tovább romlik a helyzet: sütés-főzés során ezekből a nagyüzemileg előállított olajakból aldehidek szabadulnak fel, amelyek rák, illetve szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethetnek. A WHO által megszabott határértéknél akár 100-200-szor több káros anyag is felszabadulhat belőlük ekkor.

Milyen zsiradék ajánlott a sütéshez, főzéshez?

A kókuszzsír esetében, telített kötéseinek köszönhetően stabil molekulaszerkezet jön létre. Anélkül hevíthető, hogy a zsírsavszerkezet károsodna, és a szervezet számára káros anyagok képződnének.

Nem véletlenül dolgozunk mi is kókuszzsírral a Metodic Food ételeinek készítésekor. 

Egy a láthatatlan mérgek közül: BpA

A biszfenol-A az egyik legnagyobb mennyiségben előállított kemikália a világon – 2,7 millió tonnát „gyártanak” belőle évente. Nagyfokú törés- és hő-ellenálló képességgel rendelkezik. Amellett, hogy például szemüveglencsék, elektromos eszközök, ipari védőfelszerelések előállítása során használják, sajnos étel- és ital tárolására gyártott edények, palackok, cumisüvegek, konzervdobozok, ivóvizes tartályok is tartalmazzák. Felelőssé tehető számos rákos megbetegedés kialakulásáért, illetve a rákos sejtek terjedéséért, szívbetegségek megjelenéséért, de a cukorbetegség kockázatát is jelentősen növelheti. Emellett, felboríthatja a hormonháztartást, több hormonbetegséggel is összefüggésbe hozták már, mint amilyen például a policisztás ovárium-szindróma, vagyis a PCOS. Erre vonatkozóan kutatást is végeztek korábban: a PCOS-es hölgyek szervezetében magasabb koncentrációban volt jelen a BpA, mint az egészségeseknél.

salátaöntetekA mérgek közt szinte elkerülhetetlen: hozzáadott cukor

A WHO szerint a napi cukorbevitelt 50 grammban – kb. 10 szem kockacukorban – kéne mindenkinek maximalizálnia, aki egészségesen szeretne élni. Ehhez képest, ennél jóval nagyobb mennyiségben fogyasztanak cukrot az emberek. Nagyjából negyvenszer annyit évente, mint száz évvel ezelőtt. Ez a teljesen halott anyag sem vitamin-, sem rost-, sem pedig hasznos tápanyagtartalommal nem rendelkezik, vagyis tulajdonképpen üres kalória- és felesleges, finomított szénhidrátbevitelt jelent a fogyasztása. Sajnos ízfokozó hatása miatt, illetve a karamell színanyagainak köszönhetően, szinte mindenben szerepel cukor. A nassolnivalók cukortartalma egy dolog, de az is töméntelen mennyiségű cukrot fogyaszt el, aki egyébként nem akarja. Felvágottak, tejkészítmények, egyes (alapvetően nem édes) pékáruk, szószok, fűszerkeverékek, aszalt gyümölcsök is tartalmazhatnak hozzáadott cukrot. Amellett, hogy cukorbetegség kialakulásához vezethet, vitamint és kalciumot is elvon a szervezettől, rontja a csontok, a fogak, és a teljes immunrendszer állapotát. Az pedig talán senkinek nem újdonság, hogy túlsúly kialakulásához vezet: mivel a szervezet nem képes felhasználni a cukor által bevitt felesleges energiát, főként hasi zsírpárnákban raktározza azt. Érdemes mindig részletesen elolvasni az élelmiszercímkét.

Értékelje ezt a tartalmat