Megfáztál? Betegséggyilkos házi praktikák, hogy biztosan ne ess ágynak


Ha az immunrendszered legyengül – vitaminhiány, fáradtság vagy stressz miatt -, könnyebben kaphatsz el különféle megfázásos betegségeket is. Érdemes mind a megelőzésről gondoskodni, mind pedig hatékony megoldásokat választani, ha már megtalált a baj. Kezeld még a súlyosbodás előtt a megfázásos tüneteket! Ehhez mutatunk néhány szuperhatékony, otthoni praktikát.

huslevesHúsleves – a megfázás és az eldugult orr gyilkosa

Biztos Te is hallottad már, hogy nincs olyan probléma, amit egy jó húsleves ne oldana meg – ez teljesen helytálló is, legalábbis a megfázásos betegségek esetében. Több kutatás is bebizonyította már, hogy a meleg – nem nagyon forró – folyadék segít a légutak tisztulásában és a gyulladások csökkentésében. A sós leves fertőtleníti a torkot és a nyelőcsövet.

Forró fürdő – megfázás ellen gőz

Ha van kádad, akkor egy forró, gőzös fürdőt készíts, ha nincs, akkor a forró zuhany is megteszi: ezek ugyanis nagyon hatékonyak nátha ellen, főleg a kezdeti szakaszban segítenek, hogy ne súlyosbodjon a helyzet. A gőz csökkenti a nyálkahártya duzzanatait, átjárhatóbbak lesznek a légutak. Erősíthetsz a hatáson, ha eukaliptuszos-mentolos vagy kifejezetten megfázásra kifejlesztett fürdősót, habfürdőt, tusfürdőt használsz.

Napközben úgy “idézheted elő” ezt a hatást anélkül, hogy el kelljen merülnöd a kádban, ha forró borogatást készítesz az orrodra és az arcüregedre egy nedves kendőből. Használhatsz hozzá illóolajat is.

Mire figyelj?

A táplálkozásoddal általános mértékben befolyásolhatod az immunrendszered állapotát. Ha valóban tápláló élelmiszereket fogyasztasz, vagyis nem csak eszel, hanem táplálod is a szervezeted, könnyebben elkerülheted a betegségeket is.

A személyre szabott táplálkozás többek között az immunerősítést, és a normál vitalitási szint megőrzését is segíti. Tudj meg többet ide kattintva!

mézMéz – 3 módszer, hogyan fogyaszd megfázásra

Alapvetően, az alakra gyakorolt hatásai miatt főként, nem szoktuk javasolni a méz fogyasztását. Megfázás esetén viszont más a helyzet, ilyenkor remekül tudja hasznosítani a szervezet az édes, ragacsos anyagot. Milyen módokon fogyaszd?

  • Méz és fahéj: ha fogyaszthatsz fahéjat, illetve szereted is, egy evőkanál mézben keverj el fél teáskanálnyi fahéjat, és apró “falatonként” kanalazd el. Enyhíti a torokfájást és fertőtleníti a torkot.
  • Méz, citrom és grapefruit: ha még az elején jársz a betegségnek, moss meg alaposan egy citromot, fogkefével sikáld meg a felületét is. Vágd fel vékony karikákra. Tisztíts meg egy grapefruitot, harmadold el – egyszerre csak az egyik cikket fogyaszd el, azt szeleteld fel csíkokra vagy falatokra. Csurgass rájuk mézet, hempergesd meg, és fogyaszd el! Igen, héjastól a citromot – ezért kellett megtisztítani. A héjban található illóanyagok ugyanis segítenek a belső gyulladások megszüntetésében. A citrusfélék belsejében található C-vitaminról pedig talán nem is kell beszélnünk, miért fontos.
  • Méz és fokhagyma: nem hétköznapi párosítás, az biztos, de ha van hozzá gusztusod, próbáld ki! Reszelj le vagy passzírozz át egy nagy gerezd fokhagymát, keverd el három-négy kávéskanál mézzel, és egy falatra nyeld le. Antibakteriális, immerősítő kombináció, amit naponta többször is érdemes ismételni, ha megteheted.

Öblögetés, gargalizálás

A torkodra talán már Neked is ajánlották a sós vizes gargalizálást, ez nem is rossz ötlet – fertőtlenít, és a kezdeti kaparó érzés után a fájdalmat is csökkenti. Ha nem nagyon dugult az orrod, de szeretnéd átjárhatóbbá tenni a légutakat, egy kis üvegcsébe is tegyél el belőle, és orrcseppként is használhatod. Egy pohár (3-3,5 dl) vízhez egy mokkáskanálnyi tengeri sót használj.

Gyógynövények közül torokfájásra hatékony a mezei zsurló és a kakukkfű-tea, ha a mandulád is duzzadt, akkor diólevéllel és/vagy apróbojtorjánnal gargalizálj, de ne idd meg őket, mert mérgező lehet.

Milyen gyógyteákgyogyteakat igyál, ha megfáztál?
  • kakukkfűtea,
  • hársfatea,
  • homoktövis tea,
  • csipkebogyó tea.


Extra tipp:
nagyon kellemetlen megfázás esetén, amikor kipirosodik, és kisebesedik az orr. A különféle krémek gyakran csíphetik a sérült felületet, így inkább természetes “hidratálót” válassz, ami egyben gyulladáscsökkentő is. A legjobb választás a 100%-os körömvirágkrém – éjszakára vastagon kend be, illetve két orrfújás között is kenegesd időnként, remekül regenerálja és nyugtatja a bőrt.

Értékelje ezt a tartalmat