Mennyit eszel ezekből naponta? – Gyulladáscsökkentés étkezéssel
Gyakran vannak gyulladásos megbetegedéseid? Krónikus vagy visszatérő gyulladásokkal küzdesz? Talán nem gondoltál rá, de ehhez is köze lehet annak, mit eszel. Mivel minden élelmiszer, amit beviszel a testedbe, nem túlzás kijelenteni, hogy a szervezetedre minden szinten hatással van! Ahogy azonban a megbetegedés, ugyanúgy a gyógyulás, a gyulladáscsökkentés is megoldható természetes módon, az étkezéseddel.
Gyulladások a testben és a gyulladáscsökkentés mellőzése
A gyulladás a szervezetben akkor jelentkezik, mikor az immunrendszer valamilyen veszélyt érzékel, miközben veszélyforrás nincs jelen a testben. Ilyen esetekben az is előfordulhat, hogy a szervezet önmaga ellen fordul, mivel olyan kórokozók ellen „mozgósít”, amelyek nincsenek ott. Amennyiben ezek krónikusak, gyulladáscsökkentés nélkül, hosszabb távon súlyosabb szövődményekhez, megbetegedésekhez vezethetnek, például szív- és érrendszeri problémákhoz, esetleg csontritkuláshoz, de még akár rákhoz is.
Krónikus gyulladáshoz vezetnek az alábbi életmód-tényezők:
- stressz,
- mozgásszegény életmód,
- genetikai örökség,
- szennyezett környezet,
- modern táplálkozás.
Gyulladáscsökkentés étkezéssel
Mit egyél, mely ételek segítik a gyulladáscsökkentést?
Tengeri halakat, mint a lazac vagy a hering – értékes Omega-3 zsírsavaik olyan anyagokká alakulnak a szervezetben, amelyek hatékonyan segítik a gyulladáscsökkentés és a fájdalomcsillapítás folyamatát.
Tőzegáfonyát, amely kifejezetten a női területeket védi – a fertőzést, illetve gyulladást okozó E-coli baktérium ellen hasznos segítség;
Zöld ételeket, mint például a brokkoli – magas antioxidáns-és K-vitamin-tartalmuk sokat segít a krónikus gyulladások megelőzésében/legyőzésében.
Avokádót – hasznos zsírsavai mellett öregedést gátló, gyulladáscsökkentést segítő vegyületeket is tartalmaz, például antioxidánsokat, fitoszterolokat, karotinoidokat.
Hagymaféléket és fokhagymát – fertőtlenítő-antibakteriális hatásaik vannak, illetve gyulladáscsökkentésre is kiválóak élettani hatásaik miatt.
Bogyós gyümölcsöket – bár a gyümölcsöknek cukortartalmuk miatt csak mérsékelt fogyasztása javasolt, a szeder vagy a kékáfonya is remek természetes gyulladáscsökkentők. Antioxidáns-gyümölcsök, rendkívül magas C-vitamin-tartalommal, illetve úgynevezett „hő-sokk” fehérje is található bennük, amelynek mértéke az emberi szervezetben évről évre csökken, hiánya pedig gyulladásos megbetegedésekhez vezethet.
A gyulladáscsökkentés viszont meghiúsulhat, ha az alábbiakat gyakran fogyasztod:
- zsíros, vörös húsok,
- bármilyen állattól származó tejtermék,
- tojás,
- fehér húsok.
Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a szervezetednek egyedi igényei vannak. A krónikus gyulladásokat sok esetben a nem megfelelő étkezés okozza. Lehet, hogy számtalan egészséges élelmiszert fogyasztasz, mégsem vagy jól, mert számodra nem megfelelőek. Hogyan tudod kideríteni szervezeted egyedi igényeit és azt, egyes élelmiszerek hogyan hatnak Rád? Olvass tovább ide kattintva!