Emésztésjavító táplálékok, ha problémás az anyagcseréd
Az emésztőrendszer az immunrendszer elég nagy részét teszi ki, így kiemelten fontos az, hogy megfelelően működjön. A bélflóra épségével az egészség jelentős mértékben befolyásolható, a helyes táplálkozással a betegségek 30-50%-a megelőzhető lenne. A súlyod megőrzéséről-visszanyeréséről nem is beszélve. Most olyan táplálékokat mutatunk, amelyek emésztésjavító hatással bírnak.
Probiotikumok
A bélflóra egészségét magában foglaló étrend pro-, prebiotikumokban gazdag táplálékokat tartalmaz, amelyek optimális környezetet teremtenek a hasznos baktériumoknak, növelve a számukat, illetve elősegítik a patogén (káros) baktériumok visszaszorítását. A probiotikus élelmiszerek, termékek funkcionális élelmiszereknek minősülnek, melyek meghatározása: „azok az élelmiszerek, amelyek az emberi szervezetbe jutva a bélrendszer mikrokörnyezetének megváltoztatásával az ember egészségre kedvező hatást gyakorolnak.”
Probiotikus élelmiszerek:
Bizonyos tejtermékek, mint a natúr, élőflórás joghurt vagy a kaukázusi kefir, de mivel sokaknak nem ajánlott a tejtermékek fogyasztása, inkább az alábbiak közül érdemes válogatni:
- savanyú káposzta;
- kovászos uborka – és minden más, erjesztéssel készült élelmiszer;
- miso – ez egy rizzsel vagy valamilyen más gabonával erjesztett szójakrém, sós ízű.
Az emésztésedre a legkedvezőbb hatást az anyagcseretípusodnak megfelelő táplálkozás gyakorolhatja. Ekkor ugyanis pontosan azt, és olyan mértékben, illetve arányban adod a szervezetednek, amire szüksége van a megfelelő működéshez. Hogyan tudod kideríteni az anyagcseretípusodat, hogy annak megfelelően étkezhess? Kattints IDE!
Emésztésjavító kamillatea
A kamilla több, mint egy nyugtató hatású gyógynövény. A kellemetlen emésztőrendszeri tüneteket is segít enyhíteni, érdemes fogyasztanod például akkor, ha gyakran puffadsz, esetleg hányingered van. Emellett alvásjavító hatása is van, a jó alvás pedig nélkülözhetetlen az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. Amennyiben allergiás vagy például a parlagfűre, kérd ki allergológus véleményét a kamillatea fogyasztásáról!
Emésztésjavító rostban gazdag ételek
Az élelmi rostok növényi élelmiszerekben fellelhető, többnyire cukormolekulából felépülő makro elemek, amelyeket a szervezet nem tud megemészteni. Fokozzák a bélmozgást, gátolják a székrekedés kialakulását, felületükön káros anyagokat kötnek meg, és segítik azok távozását, továbbá lassítják a szénhidrát-felszívódást. A rostdús étkezés segít megakadályozni a székrekedés kialakulását, az anyagcsere „beragadását”. Ez hosszú távon azért is hasznos, mert a tartós székrekedés aranyeres panaszokhoz vezethet, illetve idővel akár a belek rákos betegségeihez is.
Néhány rostban gazdag étel (rosttartalom/100 gramm):
Búzakorpa – 45-55 gramm
Szárazbab – 24 gramm
Dió, Mogyoró – 9-10 gramm
Kukorica – 8-9 gramm
Cékla – 4 gramm
Emésztésjavító csontleves
A népi gyógyászatban nem véletlenül alkalmazták rendszeresen, hiszen a benne található anyagokat és azok hatásait tekintve valóban elősegítheti a gyógyulást.
A csontokból, az inas, porcos, ízületes, részekből különféle értékes anyagok, többek között zselatinszerű fehérjék tudnak belefőni a levesbe, amelyek komoly gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Ez jótékonyan hat a gyulladt bélfalra és bélbolyhokra, összességében javulhat az emésztés és felszívódás hatékonysága. Ha kíméletesen, hosszan főzik, szinte emésztés nélkül, azonnal képesek felszívódni belőle a hasznos anyagok, mintegy belülről erősítve a szervezetet. Nagyon jó táptalajt jelent az egészséges bélbaktériumok számára, így segítheti a megfelelő bélflóra kialakulását, helyreállítását.
A Metodic Food-tól lehetőséged van terápiás jellegű, lassan főzött csontlevest rendelni, ugyanis csak rendszeres fogyasztás mellett képes kifejteni hatását a csontlé.
Emésztésjavító tiszta víz
A vízfogyasztás felelős az anyagcsere beindulásáért, és a méregtelenítési folyamatok megfelelő működéséért. Már éhgyomorra fogyasztva egy pohár víz segít kimosni a lerakódott salakanyagokat, és pozitívan hat a keringési rendszerre: élénkíti a vérkeringést és a nyirokkeringést is felpezsdíti. A szövetek közül segít a folyadék, illetve az abban pangó salakanyagok elvezetésében.