Erre figyelj hússütéskor, ha fogyni akarsz és fontos az egészséged
A húsokat már 250.000 éve hőkezeli az ember, és ennyi idő alatt bizony elég sok elkészítési módot megismert már. A húst fontos is valamilyen módon megfőzni vagy kisütni, hiszen ennek köszönhetően pusztulnak el a benne található, emberi szervezetre káros baktériumok, illetve ezeknek az eljárásoknak hála lesz könnyebben megrágható és megemészthető a húsétel.
Húsfőzés, hússütés – mely módszerek egészségesek és diétásak?
A hőkezelés során óhatatlanul tápanyagvesztés történik, vagyis a húsban természetesen jelenlévő ásványi anyagok és vitaminok mértéke lecsökken a hússütés vagy -főzés során.
A módszerek közt igen gyakori a sütőben, tepsiben sütés. Ilyenkor 160-220 °C-on történik általában a hússütés, mind a hőfok, mind pedig a sütési idő változhat a hús fajtájától, előkészítettségétől függően. Ez alapvetően egy elég egészséges megoldás, mivel minimális a C-vitamin veszteség például az általános főzéshez, pároláshoz képest. A B-vitaminoknak viszont sajnos több, mint a 40%-a távozhat a kisülő szafttal, noha a B-vitaminok az egyik legfontosabb, fogyáshoz szükséges vitamincsalád a C-vitamin mellett. A legjobb, ha a szaftot is feltálalod a húsétellel együtt, így a vitaminokból egy nagyobb adagot “megmentesz”.
Amivel kapcsolatban viszont igen meglepő információk születtek, az a grillezés, illetve a roston sütés. Ezeknél a hőkezelési módszereknél ugyanis a kicsepegő szaft és zsír érintkezik a sütő, grillező felületével, és számos mérgező anyag szabadulhat így fel belőlük. Gondolj csak a kontakt grillre.
A pörköltek és raguk esetében érvényesül az, ami az általános főzés során, vagyis alapvetően nagy a tápanyagveszteség. Viszont, mivel ilyenkor a szaft is együtt marad a hússal, az abban lévő hasznos anyagok nem vésznek kárba.
A Metodic Food ételeit kíméletes eljárásokkal és kókuszzsírral készítjük, hogy a lehető legegészségesebb ételeket szállíthassuk megrendelőinknek. Az aktuális menünket ITT érheted el!
Külföldi kutatások eredményei szerint a legegészségesebb megoldás a húsok elkészítésére az általános sütés, úgy, hogy a szaft is feltálalásra kerül a sült mellé. Emellett, a “slow cooker” (lassan főző edény) segítségével készített húsok is meglepően nagy arányban őrzik meg hasznos tápanyag-tartalmukat, de itthon ez egy kevésbé ismert és népszerű eljárás.
Mi a helyzet az olajakkal és a zsírokkal?
A sütés során a nagyüzemileg előállított olajakból – napraforgóolaj, repceolaj, kukoricaolaj – aldehidek szabadulnak fel, amelyek rák, illetve szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethetnek. A WHO által megszabott határértéknél akár 100-200-szor több káros anyag is felszabadulhat belőlük hőkezelés során. Még a sokat szidott állati zsírok esetében is jóval kisebb ez az érték. A legkevesebb káros anyag a kókuszzsírból szabadul fel, így főzéshez és sütéshez alapvetően az ajánlott. Mindezek mellett pedig bármilyen diétába könnyedén beilleszthető, és számos, az emésztőrendszerre gyakorolt, pozitív hatása ismert.