Ahogy bent, úgy kint? Ez a hasi hízás leggyakoribb lelki oka
Hétköznapi tünetek, amelyekre senki nem gyanakszik, pedig egy komoly, a háttérben meghúzódó bajról üzenhetnek. A falási rohamok, a zsírpárnák, a kényszer-evés, a problémás fogyás, az állandó jojózás: ezt mind okozhatja a bemutatott, ezúttal lelki betegség. A depresszió kevésbé ismert, mégis mindennapi tüneteit vettük górcső alá.
Mit tesz, akit elkap a depresszió? Vásárol
A folyamatos vásárolgatás, akár boltokban, akár az interneten, mindig valaminek a kompenzálása: a beteg többnyire így szeretne önbecsülést szerezni, jobban érezni magát a bőrében. Emellett, sokszor figyelemelterelő pótcselekvés is a vásárolgatás, a depresszió, és az azzal járó nehéz, letargikus gondolatok ilyenkor távolabbinak tűnnek, az ember aktívan fókuszál valami másra, ami még szórakoztatja is. Ez azonban csak ideig-óráig hatékony megoldás, mivel sajnos gyorsan visszatérnek a sötét pillanatok, és a vásárlás, bár jóleső tud lenni, nem jelent terápiát depresszió esetén.
A depressziós ember több alkoholt iszik?
Igen, jellemző lehet. Már napi egy-két pohár bor elfogyasztása is árulkodhat depresszióról, ha az ember nélkülözhetetlennek érzi a megivását. A kemény „piálás”, vagyis heti többszöri berúgás pedig egyértelmű jele annak, hogy valami nincs rendben. Az alkohol egyfajta menekülést, kapaszkodót jelent a sötét, fájdalmas hétköznapokban. Ráadásul felszabadítja a gátlásokat, oldja a szorongásokat is. Azonban sokszor az alkohol sem dobja fel a beteget, hanem még mélyebbre taszítja a bánatban, ráadásul az egészségre gyakorolt hatásai is károsak. Havonta egy alkalomnál többször ne nagyon fogyassz alkoholt. (A töményeket inkább kerüld, borból pedig maximum két pohárnál állj meg.)
Evés és depresszió
Az Alabamai Egyetem 2010-es kutatása szerint azok a fiatalok, akiknél diagnosztizált a depresszió, sokkal hajlamosabbak a hasi és derék körüli hízásra. Ez vélhetően a táplálkozási szokásaiknak is köszönhető: mind a fiatalok, mind a depresszióval küzdő középkorúak körében gyakoriak a falási rohamok, a kompenzációs evés, a következetlen és kiegyensúlyozatlan táplálkozás.
A depresszió levertséggel, kevés energiával jár, amikor az ember sosem érzi magát életerősnek és kipihentnek. Bár a lelki okok megszüntetéséhez szakemberre, illetve saját elhatározásra is szükség van, “kívülről” rá lehet segíteni. Olyan étkezéssel, amely energiát ad, és nem pedig elvesz. A depresszióval küzdők sokszor nyúlnak egészségtelen ételekhez, és olyasmihez, ami hasznos tápanyagokban szegény. Nem gondolnád, hogy depressziós vagy, de levertséggel gyakran küzdesz, és úgy érzed, energiád sincs elegendő? Ingyenes Vitalitási kérdőívünkből megtudhatod, hogy csak ideiglenes energiavesztés, vagy tartósabb gond áll-e a háttérben. Ide kattintva tudod kitölteni.
Hát- és derékfájdalom, amit a depresszió okoz
Kevesen gondolnak arra, hogy a hátban, illetve deréktájon jelentkező fájdalmakat a depresszióval társítsák. Pedig a depresszió kockázati tényezője lehet a hát- és derékfájásnak. Egy kutatás alapján a hát- és derékfájással küzdők 42%-a tapasztalt depressziós tüneteket, mielőtt elkezdődtek volna a krónikus fájdalmai.
A túlzó mértékű internethasználat és a depresszió kapcsolata
Több tanulmány is foglalkozott a közelmúltban a túlzó mértékű internetezés és a depresszió kialakulásának kapcsolatával. A gyakori, hosszú időn át tartó internetezés depresszió kialakulásához vezethet – köszönhetően például a közösségi oldalaknak, amelyek miatt sokan kevesebbnek érzik magukat, illetve a médiumoknak, amelyek a „tökéletességet” hirdetik, de nem mehetünk el szó nélkül a kellemetlen tartalmú hírek, illetve a pornográf tartalmak negatív hatása miatt sem.