A túlsúly genetikailag meghatározott?


tulsuly1Számtalanszor felteszik nekünk azt a kérdést: a szüleim túlsúllyal küzdenek, elhízottak. Rám is ez vár? Szeretnélek megnyugtatni, hogy NEM, de ehhez Neked is tenned kell. Nyilván könnyebb elintézni egy kézlegyintéssel, és azt mondani, hogy úgyis mindegy, mert kövér az egész család, meg a genetika egyébként is meghatározza, hogyan fogok kinézni, de: amit sokan elfelejtenek, hogy a genetika csak hajlamot határoz meg.

Az meg már rajtad múlik, hogy megadod magad, vagy teszel valamit ellene. Mert hidd el, valóban különbözünk egymástól. Még családon belül is. Nemcsak a kinézetünk, az ízlésünk, az izomzatunk, a pulzusunk tér el egymástól, hanem a különböző élelmiszerekre adott reakcióink is. Mégis sűrűn rácsodálkozunk arra a tényre, hogy ami az egyik embernél működik, az miért nem működik a másiknál? Egy adott diéta, amelynek hatására valaki gyorsan megszabadul túlsúlyától, másoknál miért nem működik? Pedig a magyarázat elképesztően egyszerű: neki teljesen más táplálkozás szükséges az ideális testsúly eléréséhez.

Az utóbbi években tudósok jelentős csoportja kutatta és kutatja ennek okát. Ez a táplálkozástudomány egy teljesen új területe, és a nutrigenomika nevet kapta. Hogy miért? Mert azt vizsgálja, hogyan hatnak a tápanyagok (a nutrition jelentése tápanyag) a génekre, a DNS-re, a fehérjékre és az egész anyagcsere folyamatra. A nutritiongenetics – “magyarul” nutrigenetika – révén derült ki, hogy a genetikai hajlamaink hogyan alakítják a táplálkozás és betegségek közti kölcsönhatást, hogyan befolyásolják egyes tápanyagok hasznosulását, és fordítva, a tápanyagok hogyan befolyásolják a genetikai hajlamainkat.

tulsuly2Mindebből egyértelműen kiderül, hogy nemcsak a betegségekre való hajlamainkat határozzák meg a gének, hanem azt is, hogyan reagál testünk a különböző élelmiszerekre. A géntérkép ismeretében nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy milyen betegségekre való hajlamot örököltünk, hanem azt is, hogy milyen tápanyagok fogyasztása mellett leszünk képesek az ideális testsúlyt és az egészségünket hosszú távon megőrizni.

A Metodic táplálkozási módszere arra a nyilvánvaló tényre épül, hogy ma már tudományosan meghatározhatók mindenki számára – így számodra is – azok az élelmiszerek, amelyekkel elkerülheted az elhízást, illetve megszabadulhatsz fölösleges kilóidtól. A személyre szóló anyagcsere-típus vizsgálat pontosan ez alapján tudja Neked is megmutatni, melyek azok a tápanyagok, amelyek fogyasztásával fel sem merül benned a jövőben, hogyha szüleid elhízottak, akkor Rád is mindenképp ez a sors vár.

 

 

Értékelje ezt a tartalmat