A legjobb gluténmentes, diétás köretek 3. rész – ebben minden megvan!


A legjobban variálható, egészséges, gluténmentes és diétás köretek cikksorozatunk közt a következő rész az amaránt. Ez az “inkák aranyának” is nevezett álgabona disznóparéj néven is ismert, és annyiban talán kilóg a sorból, hogy a fogyasztását jobb nem túlzásba vinni – de kiegészítésként nagyon jó lehet, mert gyakorlatilag minden megvan benne, a szervezetnek szükséges.

 

Amaránt, a “mindentudó”

A Dél-, illetve Közép-Amerikávan őshonos növény tápérték adatai igen kedvezőek, szénhidráttartalma magas, de a normál gabonákénál alacsonyabb, rostanyag-tartalma és természetes zsír-, illetve fehérjetartalma pedig valamivel magasabb. Miért álgabona? Mert botanikailag nem tekinthető gabonának, viszont azokhoz hasonlóan magas keményítő tartalommal rendelkeznek, illetve lisztes magjukat hántolva vagy őrölt formában fogyasztjuk vagy alkalmazzuk a főzés során.

100 grammja tartalmaz…

  • 374 kcal-át,
  • 66 gramm szénhidrátot,
  • 14 gramm fehérjét,
  • 6 gramm zsírt,
  • 6,7 gramm rostot.
Miért ne vidd túlzásba az amaránt fogyasztását?

Egyszerű oka van, ez pedig a magas glikémiás indexe, ami igencsak megdobja a vércukorszintet. Éppen ezért más, alacsonyabb GI-szel rendelkező szénhidrátforrásokkal, például zöldségekkel és jó minőségű fehérjével kombinálva érdemes fogyasztani. De ennek ellenére hasznos, ha időről időre helyet kap a tányérodon.

Hogyan hat az amaránt fogyasztása a szervezetre?

Ásványi anyagokban különösen gazdag: cinket, foszfort, kalciumot, káliumot, magnéziumot és vasat is tartalmaz. Vitaminok közül a C-vitamin, a B2- és a B6-vitaminok kiemelendők. Emellett, jelentős lizin tartalommal rendelkezik, ami egy aminosav, és többek közt az izmok építésében is fontos szerepet tölt be.

  • jó a vegetáriánusok számára, mert segít elkerülni a tápanyaghiány kialakulását,
  • segít megelőzni a csontritkulást,
  • gluténmentes, így lisztérzékenyek is fogyaszthatják,
  • a rost segíti a hatékony és megfelelő emésztést.

Ha minden nap a számodra kedvező, emésztőrendszeredet támogató, megfelelő tápanyagtartalmú ebédre vágysz, méghozzá glutén- és tejmentes alapanyagokból, illetve cukor és adalékok nélkül, a Metodic Food pont Neked való lesz!

Hogyan és mire tudod felhasználni?

Használd köretként – ízesítsd kedved szerint, az íze egészen semleges. Sósan keverd össze tepsis zöldségekkel, keverd bele hideg vagy meleg salátába. Főzhető belőle hamis rizottó is.
Nagyon finom töltelékként – keverd össze darált hússal, és tölts meg vele zöldséget vagy keverd el kölessel, és használd hús töltelékeként vagy süss belőle fasírtot!
Különlegessége, hogy akárcsak a kukorica, pattogtatható, illetve extrudálható, puffasztott termékek formájában is kapható. Így sósan lehet belőle ropogtatni való, édesen fogyasztva pedig hozzáadhatod zabkásához, köleskásához, reggeliző pelyhekhez, de sütemény alapanyagnak is jó.
Főtten gombócként, puffasztva pedig krémlevesekbe kiváló levesbetét.
Lisztje önállóan nem javasolt kenyérsütéshez, mert az állaga így nem lesz valami kellemes a kenyérnek, de kiegészítő lisztként feldobhatja a kenyeret, a zsömlét vagy akár a pogácsát, és használható panírozáshoz is sima liszt helyett.

Értékelje ezt a tartalmat