Puffadás kínoz? 8 meglepő ok, ami a hátterében állhat
Étkezések utáni teltségérzet, kidagadó has: biztosan Te is érezted már a kellemetlen tüneteket. Cikkünkben szerepelnek a puffadás gyakori okai, amelyek közül néhány evidens, többségükre viszont talán nem is gondolnál. Tenni azonban lehet és kell is ellenük!
- A napi rohanásban csak futtában kapod be a reggelid, ebéded? Szinte soha nem étkezel ugyanazokban az időpontokban, esetleg ki is hagysz egy-egy főétkezést? Ebben az esetben sajnos elmondható rólad, hogy rendszertelenül étkezel, és ez is egy ok lehet a puffadás hátterében.
- A hasnyálmirigy elégtelen működéséből fakadhatnak a különféle emésztési zavarok, rendellenességek – ezek gyakran puffadással is járnak.
Tápanyag-felszívódási zavar miatt is jelentkezhet puffadás. Ilyenek például a glutén– és laktózérzékenység, amelyek sokkal többeket érintenek, mint hinnéd. A modernkori táplálkozással a test telítődik a különféle anyagokkal, ez is okozhatja a test túlérzékeny reakcióját, például a puffadást.
- Az irritábilis bél-szindróma egyik kísérő tünete gyakran a puffadás. Ez egy idült bélműködési rendellenesség, kimutatható szervi eltérés nélkül, visszatérő emésztőszervi tünetekkel.
A Metodic Food fogásai nem véletlenül készülnek glutén- és laktózmentes alapanyagokból, adalékok és cukor hozzáadása nélkül, kímélő módszerekkel. Ezekkel az emésztésedre jótékonyan ható ételekkel elkerülheted a kellemetlen puffadást, a kajakómát és az energiahiányt is.
Tipp: Ha úgy érzed, több okból is érintett lehetsz, ha tüneteid tartósan fennállnak, esetleg súlyproblémákkal vagy ingadozó testsúllyal, energiahiánnyal is meg kell küzdened, érdemes teljes körű, komplex megoldást választanod. A szakértői segítség nélkül elkezdett diéták, esetleg ilyen-olyan “mentes” kúrák, méregtelenítések veszélyesek is lehetnek, illetve közel sem biztos, hogy az a gond áll a háttérben, amire Te gondolsz. Ha egészségügyi szempontból is problémákat tapasztalsz, érdemes orvoshoz fordulnod, és kivizsgáltatnod a gondok forrását! Ha ez kizárható, vagy már túl is vagy a diagnózison, itt az ideje az életmódváltásnak. Igen, ez bonyolultan hangzik, a legtöbben megijednek tőle, mert nem azonnali megoldás. Pedig az is lehet – ha nem kell időt vesztegetned például az étrend összeállítására, vagy az ajánlott élelmiszerek, az ideális kalóriaérték és tápanyagbevitel megállapítására. Mindezt egy lépésben letudhatod, és azonnal belekezdhetsz az új, kedvezőbb életmódba, ha a Metodic módszert választod – informálódj itt a csomagjainkról.
- A mozgásszegény életmód is okozhat puffadást. A sportot fontos, hogy beiktasd a mindennapjaidba, ha pedig ülőmunkát végzel, akkor elengedhetetlen. Az ülő életmód például a vastagbélrák egyik vezető okozója is.
- Nincs olyan területe az egészségnek, amire a stressz ne volna kártékony hatással – így nem meglepő módon, érinti az emésztést is, és gyakran vált ki puffadást.
- Egy antibiotikumos kezelés után a sérült bélflóra is állhat a puffadás mögött. Ennek elkerülése érdekében kell az antibiotikum kúra mellé probiotikumokat is fogyasztani.
- Túl sok levegő benyelése: a rágógumizás, a dohányzás is okozhatnak puffadást, ugyanis túl sok levegő jut be általuk az emésztőrendszerbe.