4 bizonyíték arra, hogy a cukor tényleg tönkreteszi a tested

A cukorról sokszor hangzik el, hogy káros, nem tesz jót a szervezetnek, jobb vigyázni vele, esetleg teljesen kiiktatni. De pontosan mi az alapja ezeknek a “vádaknak”? Összeszedtük a cukor jellemzőit, amelyek bizonyítják, hogy a szervezetnek valóban semmi szüksége nincs rá, illetve károsan hat a szervezetre.

A cukor csak üres kalória

A szervezetnek szüksége van makro tápanyagokra, szénhidrátra, zsírra, fehérjére, illetve a szénhidrát fajtái közül például rostokra is. Emellett, egy teljes értékű étkezésben jelen vannak a mikro tápanyagok: vitaminok és ásványi anyagok is. Nos, a cukor lényegében csak üres szénhidrátforrás. Nulla vitamin- és ásványi anyag-tartalommal, nulla rosttartalommal rendelkezik, nincs benne fehérje és zsír sem, kizárólag gyorsan felszívódó szénhidrátot jelent a bevitele, ami megnyomja a vércukorszintet. Az említett jellemzői miatt döntött úgy a WHO, hogy 10 grammban maximalizálja naponta az ajánlott cukorbevitelt – ez két teáskanálnyinak felel meg körülbelül.

Az elhízás gyakori okozója a cukor

Több kutatás is rávilágított már, hogy kortól függetlenül, a nagymértékű cukorfogyasztás az elhízás egyik fő okának tekinthető. És meglepő módon, a cukor miatti elhízás hátterében nem egy-egy szelet hétvégi vagy ünnepi süti áll, hanem a cukros üdítők és gyümölcslevek, illetve a rejtett cukortartalom – amivel az ember sajnos nem számol. Mindig olvasd el részletesen az élelmiszercímkét, és szűrd ki a cukrot! Más neveken is szerepelhet, például a különféle szirupok, a színezékként használt karamell, illetve a fruktóz is cukrot jelent. Idegen nevén pedig az étkezési cukor nem más, mint szacharóz.

A Metodic Food-tól rendelt ebédek cukor hozzáadása nélkül készülnek – de a diétás fogásoknak ez csak az egyik pozitív jellemzője a sokból. Több információt és a heti menünket is megtudhatod INNEN.

Az üdítők más miatt is veszélyesek

Számos olyan élelmiszer van, amelyek összetételükből adódóan, hosszabb időre eltelítenek. Vagyis energiát biztosít, és nem tör Rád gyorsan az éhségérzet ezek fogyasztását követően. Nos, az üdítőkkel az a helyzet, hogy bár kalóriabevitelt és szénhidrátbevitelt jelentenek, a szervezet nem értelmezi táplálékként őket, tehát az éhségérzeted nem lesz csekélyebb, a kalóriaigényed pedig nem lesz kisebb a fogyasztásukkal. Így vezethetnek nagyon gyorsan és könnyen látványos hízáshoz!

Inzulinrezisztenciát és cukorbetegséget okoz a cukor

Inzulinrezisztens állapotban csökken a glükóz felvétele a sejtekbe, kevesebb energia termelődik a cukorból, a vérben pedig több cukor marad. A probléma forrása az, hogy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, a szervezet pedig mindezt úgy igyekszik ilyenkor korrigálni, hogy növeli az inzulintermelés mértékét. Ezzel próbál segíteni, hogy a cukor a sejtekbe jusson. A hasnyálmirigy azonban idővel ebben kifáradhat, és könnyedén kialakulhat cukorbetegség. A fő okok között genetikai hajlamosság, illetve az életmódból fakadó túlsúly is szerepel, de általánosan az étkezés befolyásoló tényező – akkor is, ha nincs súlyfelesleg valakin. A túlzott cukorbevitel, illetve más finomított szénhidrátok fogyasztása például idővel vezethet IR-hez.

Ahhoz, hogy lefogyj, illetve teljesen egészséges legyen az emésztőrendszered és megfelelő az anyagcsere-működésed, válassz komplex megoldást! A cukorbevitel mérséklése mellett az is számít, számodra milyen élelmiszerek felelnek meg, és milyen tápanyag-eloszlásban. Az Anyagcseretípus mérésünkön egyéni, személyre szabott táplálkozási tanácsokat kapsz!