A túlsúly sokakat érintő biológiai oka – az éhségérzetet is befolyásolja
Az étkezés egy bonyolult, mégis szabályozott rendszer, egy gépezet, amelyre külső és belső tényezők egyaránt befolyással vannak. Az éhségérzetre, illetve az étvágyra több minden is hatást gyakorol, ezek közül a hormonok a legjelentősebbek.
Milyen tényezőktől függ az éhségérzet?
Az étkezés alapvetően a szervezet energiaszükségletének kielégítésére szolgál. Így, nem meglepő módon, főként akkor jelentkezik éhségérzet, ha a szervezet energiája csekély, és pótolni kell azt. Emellett, a civilizációs sajátosságok miatt az étkezés már szociális, illetve élvezeti szerepet is elkezdett betölteni. Az evési kultúra átalakult, viszont emiatt sajnos egyre inkább gyarapodni kezdtek az elhízott emberek – és ez a tendencia egyelőre még mindig a rossz irányba tart.
Bizonyára Te is érzékelted már, hogy a stressz nagymértékben képes befolyásolni az étvágyat. Vannak, akiknél ez szinte az egekbe szökik, ők a stressz-evők, míg van, akiknek az étvágya szinte teljesen lecsökken, nincs éhségérzetük sem. Mindez a ghrelin nevű hormonnak köszönhető. Ez az úgynevezett éhséghormon, ami az éhségérzet befolyásolása mellett a stresszre adott magatartásbeli válaszra, a hangulatra, továbbá az energiaszintre is jelentős hatással van.
A ghrelin és az éhségérzet, illetve az étvágy kapcsolata
A ghrelin növeli az étvágyat, azt az üzenetet küldi az agynak, hogy egyen többet az ember, vigyen be több energiát, kalóriát, miközben ugyanez a hormon zsírként a bevitt tápanyagot el is raktározza. Bár alapvetően az a feladata, hogy egészséges szinten tartsa a testzsírt. Az egészségesből azonban könnyen túlsúlyos lehet: érthető okokból, amikor üres a gyomor, megemelkedik a ghrelin-szint, és fokozódik az éhség. Mivel az anyagcsere is lelassul, a raktározás intenzitása is nagyobb lesz, és szinte azonnal megnövekszik a testzsír-arány.
Ezért sem érdemes fogyókúrázni
Koplalás, fogyókúra vagy diéta során például a többszörösére is megnőhet a hormonszint, hiszen az éhezés – mind a mennyiségi, mind a minőségi – szinte folyamatos. Nem érdemes fogyókúrázni, hiszen azzal csak kiszúrsz a szervezeteddel, és az alakoddal is!
Mit érdemes tenni a ghrelin-szinted egyensúlyban tartása érdekében?
Nem igazán lehetséges kívülről befolyásolni a ghrelin-hormon szintjét, viszont az egyensúly megteremthető, ha az alábbi három dologra odafigyelsz:
Ellenőrzött kalória- és tápanyagbevitel – a szervezetnek szüksége van rendszerre és kiszámíthatóságra. Ezt legegyszerűbben úgy teremtheted meg, hogy szakértő segítségével, minden étkezésnek megadsz egy kcal-értéket, és ahhoz igyekszel tartani magad. Emellett viszont, nem szabad megfeledkezni a megfelelő tápanyagbevitelről sem. Mind a magasabb szénhidráttartalmú, mind a magasabb zsírtartalmú étkezések segítenek a ghrelin-szint csökkentésében. Persze nem mindegy, melyiket választod, hiszen nem mindenkinek egészséges ugyanaz a típusú táplálkozás. A legjobb, ha itt utánanézel a saját típusodnak – ha annak megfelelően táplálkozol ugyanis, a fokozott éhségérzetnek, a falási rohamoknak, a túlsúlynak, az alacsony energiaszintnek is búcsút mondhatsz.
Megfelelő mértékű fehérjebevitel – a harmadik makro-tápanyag, a fehérje is csökkenti a ghrelin-szintet. Itt is érdemes azonban a saját szükségleteidet követni, és szakértő által megadott tápanyagarány szerint táplálkozni.