Szénhidrát-para: nem éhezel majd, és szinte bármit ehetsz, ha erre figyelsz
Vannak úgynevezett jó, és vannak rossz szénhidrátok. Értelemszerűen utóbbiakat jobb elkerülni, de elárulunk az előbbi csoportról is érdekes információkat. Soha nem az éhezés és a “kiiktatás” a megoldás, válassz inkább olyan szénhidrátforrásokat, amelyek valóban táplálnak, egészségesek és hasznosak.
Rossz szénhidrátok – miért ne?
A rossz szénhidrátok egyértelműen a finomított változatok, az egyszerű szénhidrátok. Ilyen minden fehér: fehér liszt, fehér cukor, fehér rizs. Ezeknek a glikémiás indexe magas, hirtelen emelik meg a vércukorszintet, terhelik a szervezetet. A vércukor ezután viszonylag hamar leesik, és éhes leszel. Cukorból egyébként a barna sem jobb, mert bár kevésbé feldolgozott, hasonló hatásai vannak, mint fehér társának.
Gyors felszívódás
A fent említettek mind gyors felszívódású szénhidrátok, ahogy egyébként a burgonya, az összes gyümölcs, és gyümölcscukros étel, a tej, a joghurt és a kefir is – a laktóz, vagyis tejcukor-tartalom miatt. Alapvetően ez utóbb felsoroltakat elhagyni nem kell, de érdemes odafigyelni a bevitelükre. A gyors felszívódás azt jelenti, hogy ha a többlet-tápanyagot az izomszövetek már nem tudják raktározni, az szinte azonnal a zsírszövetekbe kerül, így hízáshoz vezet. A nassolás és a sok fehér lisztes étel, kenyér ás tészta, így okozhat hízást. Hogy ne hízz a kenyértől? Ide kattintva olvashatod el cikkünket róla!
A jó szénhidrátok az alacsony vagy maximum közepes glikémiás indexszel rendelkező élelmiszerekben találhatók, tehát ezek a legjobb forrásai. Mivel ezek lassú felszívódásúak, nem terhelik meg a hirtelen vércukorszint-emelkedéssel a szervezetet, így utána hirtelen visszaesés sincs. Ezzel elkerülhető a sóvárgás, a falásrohamok, a “kívánósság”, és a folyamatos gyengeség-érzet is.
A Metodic Food ételeit igyekeztünk olyan, és olyan mennyiségű szénhidrátforrásokkal ellátni, amelyek a szervezetedre jótékonyan hatnak, laktatnak, energiát nyersz belőlük, és segítik optimalizálni a testsúlyodat.
- Kis mennyiségben a gyümölcscukorral sincs probléma – de tényleg ne vidd túlzásba a fogyasztását. Itt a gyümölcsökre gondolunk, nem arra, hogy fruktózzal édesíts! Ha szükséged van édesítőre, itt gyűjtöttük össze a legjobbakat és a legrosszabbakat.
- Keményítő tartalmú ételek közül a klasszikus gabona-burgonya kombináció helyett érdemes inkább gyökérzöldségeket enni. A cékla, az édesburgonya, a répafélék vagy a zeller bővelkednek egészséges szénhidrátokban.
- Gabonatermékeket is ehetsz mértékkel, de teljes kiőrlésűeket válassz, vagyis finomítatlanokat.
- Szintén érdemes beiktatni az étkezésbe a szénhidrátban és fehérjében egyaránt gazdag hüvelyeseket is. A bab- és a borsófélék hasznos szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek egészségesek, és az életmódváltásba is beleférnek.
Figyelj az egyedi bevitelre!
Ezek általános, irányadó adatok és információk. Az egyéni szükségletet, hogy mennyit egészséges fogyasztani szénhidrátból, illetve az egyes ételek hogyan hatnak a testedre, mindenkinek a saját szervezetének jellemzői határozzák meg – ideértve a tápanyag-igényeket, illetve azt, hogy egyes ételek jót tesznek-e vagy sem.