Mitől lesz hosszú és egészséges életed? Apró szokások, amiken múlik
A hosszú életet, illetve a várható élethosszt és az egészség megőrzésére való képességet gyakran genetikai tényezőkkel magyarázzák, de manapság már egyre több tanulmány foglalkozik azzal, hogy a hosszú élet valójában az életmódtól, és a környezeti tényezőktől függ, a genetika kisebb részt számít csak. 40-70% közé tehető az, amennyiben Te vagy felelős az egészségedért, élethosszodért! Hogyan befolyásolhatod úgy az életmódod, hogy elkerüld a súlyos betegségek kialakulását, illetve a korai halálozás esélyét? Cikkünkben összegyűjtöttük.
A hosszútávú egészség első titka: kerüld el a túlevést
Egyelőre állatkísérletekkel bizonyították, hogy a napi bevitt kalóriák 10-50%-kal való csökkentése hozzásegíthet az egészség megőrzéséhez, illetve a várható élettartamot is meghosszabbíthatja. Emellett: csökkenti a túlsúly, illetve a hasi, zsigeri elzsírosodás kockázatát. Nyilván nem a drasztikus kalóriamegvonás jelent megoldást, hanem az ésszerű, a testi adottságoknak megfelelően, mindenki számára egyénileg beállított, optimális kalóriabevitel betartása, megfelelő étrend mellett.
Arról, mi alapján állítható össze egy egészséges étrend, itt tájékozódhatsz bővebben.
Testmozgással az egészség megőrzéséért
Az ülő életmód veszélyeit talán nem kell bemutatnunk: a túlsúly mellett szív- és érrendszeri, illetve rákos megbetegedésekhez is vezethet, ha nem mozogsz eleget, korábbi cikkünkben bővebben is olvashatsz róla. Tanulmányokkal igazolt azonban, hogy aki teljesíti a WHO által meghatározott, napi szükséges minimum testmozgás-mennyiséget, 22%-kal kisebb eséllyel fog idő előtt elhalálozni valamilyen súlyosabb betegség következtében. Ez heti 150 perc mozgást jelent mindössze. A mozgás intenzitása is befolyásoló tényező egyébként – minél intenzívebb a testmozgás, annál hatékonyabb az egészség megőrzésének tekintetében.
Növényi táplálékok, hogy egészséges maradj!
Számtalan tanulmány bizonyította be eddig, hogy a mediterrán típusú táplálkozás segít megőrizni hosszútávon az egészséget, köszönhetően a sovány húsoknak és halaknak, illetve főként, a rengeteg zöldségnek. A zöldségek antioxidáns-, vitamin- és ásványi anyag-tartalma csökkenti a korai halálozás kockázatát, a rostok pedig az emésztőrendszer egészségét védik. Elkerülhető általuk például a túlsúly, ami számtalan, halálos kimenetelű betegség okozójaként ismert, illetve a különféle emésztési zavarok kialakulásának kockázata is csökkenthető.
Ezek mellett, a hosszú élet és „jó egészség” titkaiként az alábbiakat is emlegetik:
- a dohányzás és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás kerülése;
- stresszoldás, stresszcsökkentés;
- magvak, kiemelten napi pár szem dió elfogyasztása;
- egészséges, rendszeres és minőségi alvás;
- kurkumafogyasztás – a kurkumin-vegyület segít megőrizni a fiatalságot kívül-belül egyaránt;
- személyre szabott táplálkozás;
- boldogság, jó kedélyállapot.