5 ásványi anyag, ami nélkül nem megy a fogyás – hogy állsz velük?

Sokan nem tudják, de a fogyáshoz nem kizárólag testmozgásra és egy jó étrendre van szükség, hanem a megfelelő vitaminok és ásványi anyagok bevitele is elengedhetetlen. Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok ugyanis hozzájárulnak az emésztés, az anyagcsere megfelelő működéséhez, a felesleges testzsír leadásához. Mindez elengedhetetlen az egészséges életmódhoz és a karcsúbb alakhoz. Cikkünkben a fogyást segítő ásványi anyagokat mutatjuk be. Fontos persze, hogy semmit se adagolj túl, semmilyen ásványi anyagból nem vigyél be többet az ajánlott napi mennyiségnél!

Kalcium

A kalcium mondhatjuk, hogy a legfontosabb ásványi anyag, a teljes test 2%-át alkotja. Ennek 99%-a a csontokban és fogakban, a maradék pedig a szövetekben, vérben található. Az alakformálást többféleképpen is segíti: mivel az izmok építésében is részt vesz, a sport hatása látványosabb lesz, illetve a megfelelő alvást is segíti. Utóbbi hormonális okokból hasznos a fogyáshoz. A napi ajánlott kalciumbevitel 1000-1300 milligramm naponta.

Tudtad, hogy a hormonműködésed és a táplálkozásod kapcsolatban állnak egymással, oda-vissza hatnak egymásra? Ebben a szakmai írásunkban eláruljuk, miért van ez így, és mire érdemes figyelni, ha fogyni akarsz.

Magnézium

A testben jelenlévő magnézium 60%-a a csontokban található, 35%-a pedig az izmokban. A maradék a májban és a vérben oszlik el. A magnézium egyik legfontosabb ásványi anyag, védi az idegrendszert, a sejtszintű működésekhez nélkülözhetetlen, és támogatja a szervezet megfelelő energiaellátását. Mivel stabilizálja a vércukorszintet, és mérsékli annak ingadozását, elkerülhetők általa a falási rohamok. Kutatások alapján szerepe lehet a cukorbetegség és a metabolikus szindróma kialakulásának megelőzésében is, ami az elhízás egyik gyakori oka. Egy felnőtt ember számára 300-360 milligramm közt mozog az ajánlott napi bevitel.

Jód

A megfelelő mennyiségű jódbevitel elengedhetetlen a pajzsmirigy normál működéséhez, hormontermeléséhez, hiányával pajzsmirigy alulműködés léphet fel. Ez a túlsúly egyik leggyakoribb, betegség okozta kiváltója, mivel a pajzsmirigy, és az általa termelt hormonok hatással vannak az anyagcsere-folyamatokra. Egy egészséges felnőtt esetében napi 150 mikrogramm a szükséges napi bevitel, terhesség, szoptatás esetén ez felmehet 200-ig. Túlzásba vinni azonban nem szabad, az ugyanis a pajzsmirigy túlműködését okozhatja.

Króm

A króm nevű ásványi anyag fontos szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében, a cukrok lebontásában és a vércukorszint stabilizálásában. Emellett a fehérjeszállításba is besegít, fokozza az inzulin hatását, és segíti a testzsír csökkentését. Kutatások alapján a króm hiánya szerepet játszhat a cukorbetegség kialakulásában. Egy egészséges felnőtt számára napi 50-100 milligramm az ideális krómmennyiség naponta.

Kíváncsi vagy, Téged veszélyeztet-e a cukorbetegség kialakulása? Cukorbetegség rizikótesztünk segít, hogy megtudd!

Cink

A cink az immunrendszer egyik fontos és aktív alkotóeleme, hozzájárul többek közt az aktív izomműködéshez. Azért is fontos ásványi anyag, mert részt vesz az inzulintermelődésben, és a sejtregenerációban is segít. A szervezet csak kis mennyiségben igényli a bevitelét, de a fogyásban így is szerepet játszik, mivel részt vesz a szénhidrát anyagcsere folyamatokban. Legfeljebb 40 milligramm cinket fogyassz naponta.

Kíváncsi vagy rá, hogyan javíthatók még a kilátásaid a sikeres fogyásra? Szeretnéd megtudni, mely ételek tesznek jót vagy rosszat, illetve, hogy a szénhidrátokra vagy a zsírokra és a fehérjére reagál jobban a tested? Anyagcseretípusod megadja a választ.