Nem bírsz leállni a nassolással? Tuti tippek, hogy megfékezd a vágyat!
A nassolás, a folyamatos falási rohamok, a cukor utáni sóvárgás megkeserítik a fogyni vágyók életét, és gyakran megakadályozzák a fogyás sikerét is. Mi minden lehet ennek hátterében, amire érdemes figyelni, és hogyan fékezd meg a nassolás-falási vágyat?
Miért tör Rád a nassolás vágya, miért kínoznak falási rohamok?
A falási rohamoknak kétféle csoportba oszthatók az okai: megkülönböztetünk érzelmi nassolási vágyat, illetve egyértelműen testi eredetűt.
Ha lelki okokból eszel, akkor a kiváltó oknak érdemes utánanézni, és azt szükséges megszüntetni. Ehhez kérheted szakember segítségét is, ha nem látsz más megoldást, aki nem kell feltétlenül, hogy pszichológus legyen: lényegében bármilyen módszer, tréning, gyakorlat jó, ami segít a szorongásod, stresszed feloldásában, a figyelemzavarodra pedig megoldást nyújt, illetve segít “letenni” a rögzült szokásokat. “Amikor én minden egyes sikeres, négyes vagy ötös eredményű főiskolai vizsgám után vettem egy mázas, töltött belga fánkot, azzal jutalmaztam magam. Pedig a később emiatt rám rakódó pluszkilók valójában büntetést jelentettek! Ezt kellett tudatosítanom magamban, hogy többé ne cukros, zsíros édességekkel ünnepeljem meg önmagam.” (A cikk írója)
A fizikai szintről érkező falási rohamokat pedig főként az alábbiak okozzák:
- Túl szigorú fogyókúra/diéta, ami során a szervezet tápanyaghiányban, (makro- és mikro tápanyagok hiányában egyaránt), illetve energiahiányban szenved, és plusz étkezésekből szeretné mindezt pótolni.
- Nem szigorú, viszont nem is megfelelő étrend, amikor ugyanez bekövetkezik: például egy szénhidráttípus, ha paleo diétával próbálkozik, fáradt lesz, és szabályos rohamokat produkálhat, ha nem jut elég szénhidráthoz. És amikor az ember már a falat kaparja, nyilván nem a gyökérzöldségek után nyúl.
- A keveset alvók/rossz alvók is folyamatos fáradtsággal küzdenek, ami előidézhet falási rohamokat.
- Folyamatos vércukorszint-ingadozás: ez szintén a nem megfelelő táplálkozás miatt van. Főleg a gyorsan felszívódó, magas glikémiás indexszel rendelkező szénhidrátoknak köszönhető az ugráló vércukorszint.
- A fáradtság, és az ebből fakadó falási rohamok mögött betegség is állhat: főleg a pajzsmirigy alulműködésére érdemes gyanakodni.
Hogyan győzd le a falási rohamokat?
A megfelelő étrend mindig egyéni tényezőkön múlik. Nincs olyan, hogy mindenki számára ideális diéta. Van, akinek szénhidrátból, van, akinek pedig fehérjéből/zsírból igényel többet a szervezete az optimális energiaszinthez, másnál pedig azonos a mennyiség. A típusokról itt olvashatsz bővebben.
Ha a szervezetednek, típusodnak megfelelő, tápanyagokban gazdag, egészséges, diétás, mégis laktató és energiát adó ebédet keresel, válaszd a Metodic Foodot! Ezek mind teljesülnek menüinkben, ráadásul glutén-, tejtermék-, cukor- és adalékmentesen, kíméletes eljárásokkal készülnek fogásaink.
Ahhoz, hogy elmúljon a fokozott édesség vagy más, nassolás utáni vágy, érdemes olyan táplálkozást folytatnod, ami kielégíti:
- a mikro tápanyag-igényedet (vitaminok, ásványi anyagok);
- a makro tápanyag-igényedet (zsír-fehérje-szénhidrát-bevitel);
- a kalóriaszükségletedet (nem túl csekély mértékű, mert akkor megéhezel, sóvárogni kezdesz).
Válassz a falási rohamokat megszüntető ételeket minden nap! Ezek a legjobbak:
- cékla,
- édesburgonya (batáta),
- bogyós gyümölcsök,
- kókusz,
- gyógytea – különösen a fűszeresebb ízvilágúak,
- a fahéj és a vanília – “belsőleg” akár édesítő helyett, “kívülről” pedig illatként is hatékonyan segít,
- sütőtök,
- sárgarépa.
Ne hanyagold el a megfelelő mértékű vitaminbevitelt – a B-vitaminokra és a D-vitaminra figyelj különösen.
Figyelj a szükséges mennyiségű rostfogyasztásra, a magas glikémiás indexű táplálékokat pedig inkább kerüld. Emellett, a fehérjebevitel is igen fontos, tartsd magad ahhoz a mennyiséghez, ami a típusod alapján megfelelő!
Figyelj oda az alvásra, igyekezz minél többet aludni, pihentető környezetben.
Érdemes elvégeztetned néhány orvosi vizsgálatot, különösen a pajzsmirigyedet nézesd meg!