Ezt a 3 dolgot kötelező tudnod a hasi zsírról – a fogyáshoz is nélkülözhetetlen!
A hasi hízás rengeteg embernek okoz problémát, és az olvasottsági adatok szerint közületek is többen kínlódnak a hastájéki pluszkilókkal, mint bármely más testrészük túlsúlyával. Mik azok a dolgok, amiket nélkülözhetetlen tudnod a hasi zsírról, illetve annak leadása érdekében? Ezeket gyűjtöttük össze.
A kérdésre a válasz: igen. Kétféle hízást különböztetünk meg alapvetően. Az egyik a puha, bőr alá történő hízás, ami a “hurkákat” okozza, a másik pedig a zsigeri zsírosodás. A zsigeri vagy hasüregi hízás a hasüregi szervek között és környékén (is) történik, gátolva azok munkáját, a kiválasztási folyamatokat, az anyagcsere működését, emellett az itt elhelyezkedő zsírból toxikus anyagok is felszabadulhatnak. Egyébként a bőr alatti hasi zsírpárnák sokasodása is zsigeri zsírosodáshoz vezet idővel, így igen, a has tájéki hízás veszélyesebb lehet.
Mi minden okozhat hasi hízást?
A has környéki pluszkilók hátterében több egészségügyi probléma is állhat, ezért nem sikerülnek sokszor a diéták, és ezért fordulhat elő az is, hogy mindenhonnan lefogysz, de a hasi párnácskák megmaradnak. A kimondottan hastájéki hízásra érdemes jobban figyelni, és akár ki is vizsgáltatni magad a fogyás érdekében IS, mivel az alábbiakra utalhat:
- metabolikus szindróma – ITT olvashatsz róla bővebben,
- inzulinrezisztencia, vagyis IR,
- policisztás ovárium szindróma, vagyis PCOS – INNEN sok mindent megtudhatsz róla,
- a pajzsmirigy alulműködése,
- továbbá mentális okok is állhatnak mögötte – a stressz és a depresszió gyakran pakolnak pluszkilókat a hasra.
Igen, létezik, csak nem hajlamnak hívjuk, hanem hormondominanciának. Az 1950-es években Henry Bieler kutató jött rá, hogy bizonyos táplálékok és a hormonrendszer működése kapcsolatban állnak egymással. Vizsgálatai során azt állapította meg, hogy az egyes alkati adottságok és bizonyos élelmiszerek gyakori és túlzott fogyasztása között kapcsolat van. Megfigyelte, hogy egyes élelmiszercsoportokkal ingerelhetővé válnak egyes hormonmirigyek, vagyis kialakul bennük egy fokozott vérbőség, fokozott hormontermelés. Négy olyan hormontermelő mirigyet talált, melyekkel kapcsolatban úgy látta, hogy szoros kapcsolatban állnak az anyagcsere működésével, és mindenkinél domináns szerepet tölt be valamelyik:
- agyalapi mirigy
- pajzsmirigy
- mellékvese
- petefészek
A hasi hízás a négyből három típust is veszélyeztet: az agyalapi dominánsak egyenletesen szednek fel mindenhova, így nyilván hasra is, a pajzsmirigy típus kimondottan hajlamos “úszógumi-szerűen” hízni, míg a mellékvese-domináns típusok a leginkább hajlamosak a zsigeri zsírosodásra.
Amit viszont sose felejts el, az egészséged érdekében sem: a túlsúly NEM alkati adottság. A formád az, ami meghatározott, vagyis az, hogy hova hízol, ha hízol. De nem törvényszerű az, hogy túlsúlyod legyen, sőt, ha odafigyelsz az étkezésedre, és nem fogyókúrákkal akarod kizsigerelni, el is kerülhető.
A legjobb megoldás, ha a hormonális beállítottságodat, illetve az anyagcsere-működésedet is figyelembe véve, egyedi, személyre szabott étrendet kezdesz követni. Nem a drasztikus fogyókúrák és divat-diéták jelentik a megoldást, mert a tested működése különbözik másokétól.