Diéta menetrenddel a teljes túlsúlyodtól megválhatsz – íme, hogyan!

A legtöbb diéta megad Neked rengeteg irányelvet és mindenféle szabályt, amelyeket azt se tudod, hogyan tarts be, vagy egyáltalán, miként kezdd el az egészet. Ezzel szemben, azok a tippek, amelyeket most adunk, pont a lépések megtételében segítenek.

Lépés #1 – Ismerd meg magad!

Nem vagyunk egyformák. A sikeres fogyás, illetve diéta fő kérdése sosem az, hogy milyen módszert választasz, hanem, hogy az a módszer neked MEGFELELŐ-E? Mert lehet, hogy több százezer embernek beválik például egy paleolit-jellegű diéta – annak, akinek a szervezete ezt szereti. De ha a Tiédnek ez nem való, tartósan nem érhetsz el ezzel sikert.
És mi a válasz?
Az anyagcseretípusod. Három fő típust különböztetünk meg: a fehérjetípust – neki ideális például a fent említett típusú étkezés; a szénhidráttípust – neki kifejezetten nem jó; illetve az egyensúlyi típust, amely az arany középutat képviseli, és viszonylag ritka. Ez meghatározza azt, milyen fajta étkezés felel meg számodra, és mennyi fehérje, zsír és szénhidrát bevitele ideális Neked.
Emellett, fontos, hogy a hormontípusod is befolyásoló tényező. Meghatározza az alap-testfelépítésedet, a hízási hajlamodat, hogy hova jönnek fel a zsírpárnáid, és azt is, milyen ételek a “gyengéid”, kedvenceid. A hormondominanciádat is érdemes ismerni ahhoz, hogy tudd, mely ételek jók, és melyek nem, mi kaphat helyet az étrendedben, és mit érdemes kiiktatni.
Ezeknek megfelelően már fel lehet építeni egy étellistát.

Lépés #2 – Célok és irányok a diétában

Fontos, hogy vannak, akik alapból erősebb csontokkal, teltebb izmokkal rendelkeznek, így ne csak a mérlegre hallgass. Érdemes megmér(et)ni a testösszetételed, mert ebből kiderül, hogy mennyi zsír van rajtad – tehát mennyi kilótól kell ténylegesen megválnod.
Ennek mentén tehát meghatározhatók a célok.

Lépés #3 – A lassabb folyamat hatékonyabb és tartósabb

Sokan, akik diétába kezdenek, ott rontják el, hogy gyorsan akarnak fogyni, és minél többet. Ezért drasztikus fogyókúrázásba kezdenek, a gond azonban ezzel az, hogy a kilók nem kizárólag a zsírból mennek le, és nagyon gyorsan vissza is jönnek. Inkább a lassú, de biztos átalakulásra szavazz, és ami a legfontosabb: a diéta során egyél! Nem a koplalást jelenti a diétás étkezés.

Lépés #4 – Szénhidrátforrások

Sok-sok diéta írja elő a szénhidrátok kiiktatását vagy drasztikus csökkentését. Ahogy fentebb is szerepel, ez egyeseknek jó, másoknak nem. Viszont, ha más-más mértékben is, szénhidrátot, fehérjét, és zsírt is enni kell, mindenkinek! A szénhidrátok esetén a forrásokat kell alaposan megválogatni. EZ a cikkünk az okos szénhidrátfogyasztásról szól.

Lépés #5 – Diéta napló

Az elején még mindenképp fontos, hogy lejegyezd, mit és mennyit eszel, megjegyzésekkel, hogy minek milyen hatása volt. Ennek segítségével egyrészt láthatod a felesleges étkezéseket, és azt is, milyen ételek mellé kívánsz még kiegészítést, nassolást, és melyek azok, amik mellett nem, illetve mi fáraszt el, és mi az, ami energiát ad. A puffadásról és más emésztőrendszeri tünetekről is írhatsz. Ennek alapján könnyen össze tudsz állítani egy listát már 10-15 nap után arról, milyen ételek maradhatnak, és melyek kerüljenek tiltólistára.

Lépés #6 – Gluténnal vagy anélkül?

Számtalan diéta ír elő gluténmentesítést. Sokaknak – az emberek nagyobb részének – ez valóban ideális is, akkor azonban, ha rád nem hat rosszul a glutén, vagy nem vagy érzékeny rá, nem muszáj kiiktatni, csak a gabonaféléket, liszteket kell jól megválogatnod. IDE kattintva olvashatsz erről.
A laktózzal viszont más a helyzet: a tejtermékek lényegében senkinek sem tesznek jót.

Lépés #7 – Segítséggel vagy egyedül kezdd el a diétát?

A leírtakkal kapcsolatban biztos eszedbe jutott, hogy “egyedül nem megy”. Ha szakértői tanácsokra, személyre szabott javaslatokra, étrendre és táplálék-ajánlásokra vágysz, gyere el hozzánk anyagcseretípus mérésre!
Ha ez most valamiért nem megoldható, egyedül is elindulhatsz az úton: IDE kattintva találod ingyenes anyagcseretípus kérdőívünket, amelynek eredményei alapján is elkezdhetsz az egyéni igényeidnek megfelelően étkezni!

Lépés #8 – Mi a helyzet a sporttal?

70-75%-ban a táplálkozás meghatározó, viszont a sport is segíti a kalória- és ezáltal zsírégetést, illetve formálja a testet. A túlsúly mértékétől is függ, milyen mozgás az ideális számodra, nagyobb súlytöbbletnél kímélned kell az ízületeket, és inkább a tempós gyaloglás, úszás, jóga vagy valamilyen lazább tánc javasolt, míg kisebb súlytöbbletnél érdemes keményebben kardiózni, mellette pedig nyújtani és izmot építeni. ITT 5 nagyon hatékony, otthon is elvégezhető gyakorlatot mutatunk.

A diéta menetrend lényege tehát, hogy:

  1. Ismerd meg a szervezetedet, anyagcseretípusodat,
  2. Ennek megfelelően állítsd össze étrendedet,
  3. Vezess diéta naplót annak érdekében, hogy megismerd a tested és azt, mi tesz jót Neked,
  4. Szükség esetén kérj szakértő tanácsot és segítséget!