Inzulinrezisztencia ellen is: íme, a világ egyik legegészségesebb étele
Bár a gyümölcsevést a fogyás szempontjából nem pártoljuk, és az egészséges életmódhoz sem nélkülözhetetlenek vagy pótolhatatlanok, a bogyós gyümölcsök kivételt jelentenek, egyedül ezeket szoktuk valamilyen szinten, persze bizonyos határokon belül javasolni. Hogy miért? Mert számtalan jellemzőjük bizonyítja, hogy a világ legegészségesebb ételei közé tartoznak.
Inzulinrezisztencia barát ételeket rendelnél? Kattints ide!
Több kutatás is készült az elmúlt években arra vonatkozóan, hogyan hatnak a flavonoidokban gazdag élelmiszerek inzulinrezisztencia, vagyis a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége, illetve kezdődő cukorbetegség esetén. A vizsgálatok több ízben is azt hozták ki eredményként, hogy ezek az élelmiszerek, kiemelten közülük a bogyós gyümölcsök, csökkentik az inzulin rezisztens állapotot azzal, hogy növelik az inzulin érzékenységet. Egészséges embereknél pedig csökkent a cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia kialakulásának kockázata a rendszeres bogyós gyümölcs fogyasztással.
Érdekesség: a flavonoidok a növényekben – tehát ugyanígy zöldségekben, gyümölcsökben – jelenlévő, gyógyhatású vegyületcsoportok, amelyeket 1930-ban Szent-Györgyi Albert fedezett fel.
Magas a bogyós gyümölcsök antioxidáns-tartalma
Azt biztosan Te is tudod, hogy az antioxidánsok a szabad gyököket semlegesítik, de mit is jelent ez? A szabad gyökök a szervezetben természetesen is jelenlévő molekulák, amelyek segítenek a kórokozókkal szembeni védelemben. Azonban az életmód, a táplálkozás hatására mindennek egyensúlya felborulhat, és a szabad gyökök már nem csak a kórokozókat, hanem az ép sejteket is fenyegethetik. Ezért fordulhat elő az is, hogy például gyorsítják az öregedést. A bogyós gyümölcsök az ezeket semlegesítő antioxidánsok egyik legkiválóbb forrásai, segítenek az egyensúly megtartásában. Számos kutatás is vizsgálta a bogyós gyümölcsök szabad gyökökre gyakorolt hatásait, s több ízben is sikerült megállapítani, hogy jelentős, pozitív hatással voltak a károsodott sejtekre.
A legmagasabb antioxidáns tartalommal a kék áfonya, a fekete szeder, a málna és a gránátalma rendelkeznek.
Fontos tudni: ahogy a Metodicnál mindig hangsúlyozzuk, úgy itt is, hogy fontos figyelembe venni, egyedi javaslat szerint miből, és mennyit érdemes fogyasztanod az emésztőrendszered optimális működéséhez. Mindehhez szükséges tisztában lenni az anyagcseretípusoddal, illetve hormondominanciáddal, és mindezeknek megfelelően alakítani ki a napi étrendedet, pontos listánk alapján. Az Anyagcseretípus mérés részleteihez, amelybe beletartozik az élelmiszer-lista is, kattints ide!
Speciális “fogyasztó” hatás: a bogyós gyümölcsök rostban gazdagok
A bogyós gyümölcsök, köszönhetően magas rosttartalmuknak, jótékony hatást gyakorolnak az emésztésre, illetve ezen belül is, gazdagok oldható rostokban. Ezek táplálják a vastagbél jótékony baktériumait, amelyek pedig lebontják a rostokat, ezzel támogatva a zsíranyagcsere folyamatait.
Mindezek mellett, fokozzák a teltségérzetet, ami segíti a folyamatos éhségérzet legyőzését, és csökkenti a felesleges kalóriabevitelt.
Vitaminban és ásványi anyagban az összes bogyós gyümölcs kiemelkedően gazdag, miközben a kalóriatartalmuk meglehetősen alacsony – főleg a hasznosuló tápanyag-tartalomhoz képest. Nézz is meg egy konkrét példát!
Íme, 144 gramm szeder jellemzői:
62 kcal
C-vitamin: a napi ajánlott bevitel 50%-a
Mangán: a napi ajánlott bevitel 47%-a
K-vitamin: a napi ajánlott bevitel 36%-a
Folsav: a napi szükséges bevitel 9%-a
Ugyanennyi szamóca egyébként 49, és ugyanennyi áfonya 84 kcal-t tartalmaz – a bogyós gyümölcsök a legalacsonyabb kalória- és cukortartalmú gyümölcsök közé tartoznak.