2 meglepő ok, miért nem indult még be a fogyás

A genetikai adottságok és a táplálkozás/életmód az egyik legfőbb befolyásoló tényezője a testsúlynak, emellett fontos szerepet játszanak a hormonok is, illetve a hormontermelő szervekhez köthető betegségek. Viszont más dolgok is hatással vannak a hízásra és fogyásra, amelyekre elsőre talán nem is gondolnál. Mi most kettőt ismertetünk ezek közül.

Az alvás és a túlsúly kapcsolata

Észrevetted már, hogy amikor kevesebbet alszol, akkor intenzívebben jelentkezik az éhségérzet is, szinte egész nap falatoznál valamit? Azért van, mert a tested a pihenés elmaradása miatt, kevesebb energiából kell, hogy gazdálkodjon, és így próbál többet nyerni. Viszont, ha megfelelően kialszod magad, ezek az éhségrohamok elkerülhetővé válnak, így az alakodat is megőrizheted. Emellett az anyagcsere működését is pozitívan befolyásolja a megfelelő mennyiségű alvás, tehát aki eleget alszik, annak hatékonyabban működnek emésztési folyamatai is.


Persze, a megfelelő energiaszint eléréséhez, illetve annak megtartásához az sem mellékes, milyen ételeket fogyasztasz. Érdemes odafigyelned a szervezeted igényeire, mind az anyagcsere-működésed, mind a hormondominanciád befolyással lehet rá, milyen ételektől leszel energikus a nap folyamán. Többet erről innen tudhatsz meg. 

Mennyi alvás szükséges?

A gyakran emlegetett, 8 órás alvás az újabb kutatások alapján tényleg ideális. Arról azonban ritkán esik szó, miért tartják hatékonyabbnak az éjfél előtti pihenést? Ennek hormonális okai vannak, az alvást segítő hormon, a melatonin ugyanis a sötétedés hatására kezd el termelődni, míg világosodáskor alábbhagy. Tehát a sötétedést követő órákban az alvás sokkal hatékonyabb, mélyebb, s ezáltal pihentetőbb lehet, mint a hajnali órákban történő.

Nem fog menni a fogyás, ha nem iszol elég tiszta vizet!

A vízfogyasztás a test minden egyes sejtjét, így annak különböző funkcióit is segíti, lélegzéstől az anyagcsere folyamatokig. Az anyagcsere például 3%-kal lassul már csekély mértékű dehidratáció esetén is, a folyamatos és súlyos folyadékhiány pedig egyenesen hízáshoz vezet. A test ugyanis vizet kezd el visszatartani, hogy legyen miből gazdálkodnia, ez pedig a puffadás érzését kelti. Komoly szerepet játszik emellett a vízfogyasztás a test tisztításában, méregtelenítésében is. Amikor valakinél megindul a fogyás, az elégő zsírból az addig raktározott méreganyagok felszabadulnak, bekerülnek a keringési rendszerbe. Ezek alapvetően a folyadék segítségével tudnának távozni a szervezetből, ám ha ennek mértéke nem elegendő, a test önvédelmi funkcióra kapcsol, és a mérgeket újra zsírban kezdi el raktározni. Tehát párnácskák rakódnak le, hogy a mérgek ne fertőzzék a szervezetet.