Hasi hízás, hajhullás, székrekedés: egy gyakori betegség első tünetei
Mi a pajzsmirigy, hogyan működik?
A pajzsmirigy egy aprócska szerv a légcső előtt, pillangóformájú, pajzsszerű. Két hormont termel: trijód-trionint és thiroxint. Az agyalapi mirigy által termelt TSH-hormon szabályozza ezek termelődését, amely azonban nem a pajzsmirigy, hanem az agyalapi mirigy hormonja. Részt vesz az alapanyagcsere szabályozásában, és több szerv, illetve szervi funkció működésében – hogy pontosan mi mindenért felelős, arról ide kattintva olvashatsz bővebben.
Rendellenes működésnek számít, ha a pajzsmirigy alulműködik, illetve az is, ha túlműködik. Első eset azért léphet fel, ha az agyalapi mirigy által termelt TSH, vagyis lényegében pajzsmirigy stimuláló hormon mértéke nem elegendő, a pajzsmirigy hormontermelő képessége is romlik. Túlműködés esetén az ellenkezője érvényes.
Tudtad, hogy a hormonális működésedre a táplálkozásod is hatással van? Az Anyagcseretípus Mérésen többek közt azért állapítjuk meg a hormontípusodat, vagyis domináns hormontermelődet is, mert hosszú távon bizony az étkezés hormonokra gyakorolt hatásaként is bekövtkezhet hízás. Ezért nem árt tudni, mit ehetsz, és mi nem javasolt hormonális szempontból.
Ezek a tünetek utalhatnak arra, hogy nem működik megfelelően a pajzsmirigy
Nyaki duzzadtság: bármilyen pajzsmirigy problémáról, így például a pajzsmirigy rákról is árulkodik a duzzadt nyak – a légycső környékét érdemes figyelni.
Megváltozik a szívverés: alulműködésnél lassulás, túlműködésnél gyorsabb szívverés figyelhető meg.
Megváltozik az energiaszint: ha a pajzsmirigyed alulteljesít, valószínűleg fáradékony vagy, esetleg levertség, depresszív hangulat kínoz. Túlműködés esetén bár pörgős vagy, ez könnyen átcsaphat idegességbe, és alvászavarok is jellemezhetnek.
Hajhullás: mindkét probléma esetén árulkodó lehet, ha a megszokottnál több hajszálat vesztesz. Ezt a hormonális egyensúly felborulása okozza. Ha a betegséget kezelik, a hajhullás is megszűnik.
Fázás vagy kimelegedés: alulműködés esetén fázóssá válik az ember, túlműködésnél pedig inkább a kimelegedés, fokozott izzadás gyakori.
Az alulműködés egyéb tünetei
- száraz bőr
- törékeny körmök
- kéz zsibbadása, bizsergése
- székrekedés
- menstruációs ciklus zavarai
A túlműködés egyéb tünetei
- izomgyengeség (remegő kéz)
- látászavarok
- hasmenés
- szabálytalan menstruáció