Miért is vagyunk oda az édes ízekért?
A FAO (Food and Agriculture Organisation) adatai szerint az átlagos napi felnőtt energiaszükséglet 1800 kcal. Magyarországon egy ember átlagos energia bevitele 3440 kcal/nap. Étkezésünk korszerűtlenségét mutatja, hogy a férfiak 20, a nők 18%-ka elhízott, a férfiak 58%-a túlsúlyos, a nőknél ez az arány 48%.
Mi az, ami a legtöbb ember étkezésében helytelen? Gondoljuk csak végig mit is ettünk ma! Igen-igen minden apró dolgot idézzünk vissza, hiszen az a pici nassolás délelőtt, vagy az ebéd után bekapott falatkák ugyanúgy beleszámítanak a napi étkezésünkbe.
A szénhidrátok az egyik fő csoport, melyből a legtöbb ember többet fogyaszt a szükségesnél. Akinél pedig rendben van a mennyiség, ott sok esetben a minőség okozza a problémát. Bevitelüket szükségtelenül növelik a cukros üdítők, finomított cukros pékáruk, sütemények, cukrozott gabonapelyhek, tejdesszertek, tejes italok stb.
Így merül fel a következő kérdés, miért is cukroznak, édesítenek mindent? Sajnos a legtöbb ember, ha választani kell a natúr és az ízesített változatok között, az utóbbit veszi le a polcról, az élelmiszeripar pedig a fogyasztói igényeket szolgálja ki, ami sok esetben nem felel meg az egészséges táplálkozás követelményeinek.
Az ízérzékelés nyelvünk különböző területein összetetten történik az íz-érzékelő bimbók segítségével. Tudósok bizonyították, hogy az édes íz kedvelése és a keserű, savanyú visszautasítása már születéskor jelen van, ösztönös emberi tulajdonság. Kutatások szerint az édes íz szeretete primitív ösztönös reakció, amely biztosítja az anyatej fő szénhidrátját, a laktóz – az enyhén édeskés tejcukor – elfogadását. Az édes íz preferenciája gyermekkorban magasabb, ami a felnőtté válás során fokozatosan csökken. Az energiatartalom, az ízletesség és az édes íz szorosan összefüggő fogalmak.
Fontos, hogy ezt az alap édes íz preferenciát ne erősítsük még jobban, ne szoktassuk ezekhez gyermekeinket.
Étkezz tudatosan és kerüld el a hozzáadott cukrot tartalmazó termékek fogyasztását is! Ha szeretnéd kicsit megreformálni a táplálkozásodat, rendelj olyan helyről ebédet, ahol garantáltan nem kerül az ételbe hozzáadott cukor, sőt, még a sütemények sem cukorral készülnek! A megújult Metodic Food épp ilyen.
Érdemes mindig megnézni az összetevőket, tápanyagtartalmat a csomagoláson! Ne hagyjuk magunkat egy jól megfogalmazott marketing szöveggel becsapni. Az „egészséges” gabonapelyhek adagonként szintén jelentős mennyiségű cukrot tartalmaznak, hiába a hozzáadott kalcium és egyéb vitamin kiegészítés. Válasszunk helyettük natúr pelyhek-, magvak keverékét, amit akár saját magunk is összeállíthatunk (pl. rozspehely, tönkölybúzapehely, zabpehely, amarántpehely, dió, mandula, mogyoró, lenmag stb.)
Ha ételünk mégis megkívánja az édes ízt, válasszunk természetes eredetű édesítőket. Ilyen például a nyírfacukor, eritrit vagy sztívia.
Ha úgy érzed, alacsony az energiaszinted, és muszáj valami édességgel “turbózni” magad, valószínűleg az életmódodban keresendő a hiba. A helyes étkezés, vagyis, ami az egyéni szükségleteidet a megfelelő arányban biztosítja, gondoskodik arról, hogy ne legyen szükséged “energiapótlásra”. Itt tájékozódhatsz róla, mit jelent ez a típusú táplálkozás pontosan.