Tényleg gond a glutén? Akár érzékeny vagy, akár nem, ezeket jó tudni

A glutén, illetve az arra való érzékenység már-már mindennapos téma. Valahogy úgy tűnik, mintha egyre több gluténérzékeny ember lenne, a glutén meg folyamatosan, egyre nagyobb „mumus” lesz. De tulajdonképpen mi is a sokat szidott glutén, és miért rossz – ha egyáltalán az? Írásunkból megtudhatod.

Mi az a glutén?

A glutén egy fehérjékből álló vegyületcsoport. Több étkezési fehérje alkotja, a glutén ezek összefoglaló neve. A fő alkotói a gliadin és a glutein nevű anyagok. Ezek közül is egy alváltozat, az alfa-gliadin az, ami rossz immuntüneteket okoz, és ennek hatására válik problémássá a többi is.

Az alfa-gliadni egyébként alapvetően csak a búzafélékben fordul elő, a többi gabonában nem. Azonban a közös feldolgozás során a többi is szennyeződhet – például az árpa, a zab vagy a rozs, – ezért is tiltott mindegyik a gluténérzékeny emberek számára.

A gluténérzékenység

Fontos tisztázni, hogy a glutén- vagy lisztérzékenység és a glutén allergia nem ugyanaz. Míg előbbi esetén egy adott vegyület okoz kellemetlen emésztési panaszokat, például puffadást, addig az allergia esetén a szervezet önmaga számára veszélyesnek ítéli meg az anyagot, azonnali immunválasszal reagál. Vagyis nem az étel, illetve annak egy összetevője, hanem maga a védekező rendszer a heveny tüneteknek. Ezek akár életveszélyesek is lehetnek, a viszkető, fájdalmas bőrkiütésektől egészen a fulladásig.

Érzékenység esetén az alábbi tünetek lehetnek gyanúsak:

Olyan ételeket szeretnél fogyasztani, amelyek glutén- és laktózmentes alapanyagokból készülnek, kíméletes eljárásokkal, hozzáadott cukor nélkül? Nehéz ilyen ebédszállítót találni, de nem lehetetlen. Jó szívvel ajánljuk Neked a megújult Metodic Food-ot, ahol kiváló minőségű fogások közül válogathatsz, és amellett, hogy egészségesek, az alakodhoz pedig kíméletesek, még finomak is! Kattints ide a napi, illetve heti menükért.

Miért érzékeny egyre több ember a gluténra?

Négyszer olyan gyakori ma a glutén intolerancia, mint 40-50 évvel ezelőtt volt. Ez a technológiai változásoknak, a módosított feldolgozási folyamatoknak köszönhető. Mivel a gabonákat szinte évről-évre egyre jobban nemesítik, ezáltal megnövekszik a káros alfa-gliadin mértéke a feldolgozott termékekben, például a lisztekben. A szervezet, noha alkalmas ennek megemésztésére, nem ekkora mennyiségben, mint amennyit napjainkban fogyaszt belőle egy ember. Emiatt reagál intoleránsan a szervezet, előbb-utóbb pedig nem csak az alfa-gliadinra, hanem a glutént alkotó összes étkezési fehérjére is érzékennyé válhat, így kialakul a komplex gluténérzékenység.

Rád vajon hogyan hat a glutén?

Nagyon sokan vannak, akik bár érzékenyek a gluténra, nincsenek vele tisztában. Bár a kellemetlen tüneteket érzik, mindig valami másnak tulajdonítják. Érdemes ilyen esetben elvégeztetni egy intolerancia-vizsgálatot, ezt orvos segítségével tudod megtenni. 

Olyan is előfordulhat, hogy bár érzékeny nem vagy rá, a sejtszintű energiádra hat negatívan, vagyis kedvezőtlenül befolyásolja azt, ahogyan fizikálisan és mentálisan érzed magad.

Ezt anyagcseretípus mérésünkön belül az ételteszt-méréssel, illetve különálló ételteszt-mérésünk segítségével tudod megnézetni.