Teljesen lelassítják az anyagcserét: 4 egészségügyi ok a háttérben

A lassú anyagcserének több, egymástól függő vagy független oka is lehet, illetve állhat mögötte egészségügyi tényező, vagy életmódbeli jellemző is. A következőkben 4 egészségügyi okot mutatunk be, amely erősen anyagcsere lassító hatással bír.

Stressz a lassú anyagcsere mögött – túl sok kortizol

A kortizol az úgynevezett stresszhormon. Amikor eszel, ideális esetben energiával töltöd fel a tested. Az anyagcsere folyamat során – többek közt – a bevitt energia is felhasználásra kerül, a kalória elég. Amennyiben a stresszhormon szintje épp túl magas a szervezetedben, a test egyfajta készenléti állapotban van, és elkezd energiát visszatartani, hogy ne kerüljön veszélybe. Ilyenkor számítani kell a lassú anyagcserére, és az emiatt fokozatosan megszaporodó zsírpárnákra. A stresszoldás roppant fontos amiatt is, hogy az anyagcsere-folyamataid megfelelően működjenek – itt írtunk is róla.

Lassú anyagcsere jellemző akkor is, ha pajzsmirigyed működése nem megfelelő

Ebben az esetben a pajzsmirigy hormonjainak szintjei még nagyjából megfelelő mértékben termelődnek, és vannak jelen a szervezetben. Azonban ahhoz, hogy ez így legyen, az agyalapi mirigynek fokozott mértékben kell TSH-hormont termelnie a pajzsmirigy serkentése céljából. Amikor csökkent mértékű a pajzsmirigy hormonjainak termelődése, az gyakran jár például fáradtsággal, levertséggel, de tipikus tünet az anyagcserezavar is. Mivel a szabályozásba hiba csúszik, így kialakulhat székrekedés, puffadás, és rövidebb-hosszabb idő elteltével sajnos akár jelentős túlsúly is. Milyen ételekkel tudod támogatni a pajzsmirigyed működését? Ide kattintva kapsz tippeket.

Egyszerűen csak múlik az idő

Amellett, hogy az idő múlása hormonális változásokat idéz elő, az izomszövet mértéke is időről időre csökken. Mivel ez alapvetően több kalóriát éget el nyugalmi állapotban, mint például a zsírszövet – értelemszerűen lassítja az égési folyamatokat is.

Szeretnéd helyreállítani az anyagcseréd működését, eleged van a lassú anyagcsere okozta problémákból? Anyagcseretípus mérésünkön megismerheted saját anyagcseretípusodat, illetve azt a táplálkozási módot és azokat az élelmiszereket, amelyek helyreállítják a folyamataidat. Tudj meg többet innen!

Inzulinrezisztencia – a lassú anyagcsere egyik leggyakoribb egészségügyi oka

Az elfogyasztott szénhidrátok lebomlanak egyszerű szánhidrátokká, a vékonybélből felszívódnak glükóz formájában, a véráramban. Onnan oxidáció következtében energia termelődik belőlük. Amikor a véráramban megemelkedik a cukor, vagyis a glükóz szintje, a hasnyálmirigy inzulint választ ki, ami szintén a véráramba kerül, és onnan szállítódik a sejtekhez. Amint a glükóz a sejtfalon belülre kerül, a cukor és az inzulin szintje lecsökken a vérben. Kóros állapotról akkor beszélünk, ha a glükózszint-csökkenés nem történik meg. Mivel az inzulint érzékelő receptorok inzulinrezisztencia esetén tompulnak, így a hasnyálmirigynek egyre többet és többet kell belőle termelni, hogy a szénhidrát anyagcsere működhessen. Idővel viszont emiatt elfárad és kimerül.