2 szuper variáció kására – egyik sem zabból van!

A zabkása elterjedt reggeli az egészséges életmódot folytatók és a diétázók körében, hiszen gyorsan kész van, változatosan variálható és – bár ízlések és pofonok – a legtöbbek szerint finom is. De sokan nem fogyaszthatják, és itt most nem a gluténre gondolunk, (hiszen van gluténmentes változatban is), hanem a szénhidrát tartalmára, illetve arra, hogy viszonylag gyorsan felszívódó szénhidrátforrás. Ráadásul lehet, hogy már unod is… Mi mást tudsz választani helyette?

Köleskása – a laktató

A köles egy ősgabona, amely rendkívül kedvező élettani hatásokkal rendelkezik. Ennek ellenére gluténmentes, így gluténérzékenyek és allergiások, továbbá keresztreakciós tejérzékenyek és tejallergiások is fogyaszthatják. Glikémiás indexe 71-es, ami nem alacsony, de mellé megfelelő mértékű fehérje fogyasztásával lassítható a gyors felszívódása, és így kiváló szénhidrátforrássá válik. Könnyen és gyorsan telíti el az embert, viszonylag hosszú időre. Mivel kalóriatartalma alacsony, fogyni vágyók számára is ideális.

Hogy készül a köleskása?

Kétféle módon és alapanyagból készülhet. Bio- és egészségboltokban be tudsz szerezni köleskása-alapot, ami teljesen ízesítetlen, és elég vízzel vagy növényi tejjel felöntened, kicsit átkeverned, majd megvárnod, míg kása állagú lesz. Ezután ízlés szerint sósan és édesen is készülhet – utóbbit pl. gyümölcsökkel, magvakkal.
Ha “rendes” kölesből készíted, akkor az átmosott kölest két és félszeres mennyiségű vízben egy csipet himalájai sóval főzd meg kb. 10-15 perc alatt. Ha megfőtt, önts hozzá kb. annyi mandula-, kókusz-, rizs- vagy zabtejet, amennyi vízben főtt, ízesítsd ízlésed szerint.
Pl. egy ötlet.: pici 100%-os narancslével, reszelt narancs és citromhéjjal, eritrittel és fahéjjal. Tálald egy kevés apróra vágott mandulával vagy dióval.

Quinoa kása – a különleges

A quinoáról (ejtsd: “kinoa” vagy “kinva”) mindenki azt feltételezi, hogy egy gabonaféle, pedig valójában mag, és még inkább, zöldség: a céklák és parajok (libatopfélék) családjához tartozik, és egyébként sok helyen a levelét is fogyasztják. Ennek megfelelően gluténmentes. Tápérték-adatai igen jók, egészséges, lassú felszívódású szénhidrátforrás, bármilyen egészséges vagy diétás étrendbe beilleszthető. Fogyasztása vegetáriánusoknak, vegánoknak is ideális, mivel igen magas fehérjetartalommal rendelkezik.

Hogy készül a quinoa kása?

Kb. 50 gramm quinoát moss át, majd keverd össze három deci növényi tejjel vagy vízzel, esetleg fele-fele arányban a kettővel. Édesítsd, tegyél bele egy kevés fahéjat és vaníliát is, majd a quinoát és egy csipet himalájai sót. Várd meg, míg forr, majd kisebb lángon kb. negyed óra alatt, lefedve főzd meg. Eközben turmixolj össze bogyós gyümölcsöket egy kevés kókuszkrémmel, majd keverd hozzá az egyveleghez. Végül kókuszreszelékkel, és rászórt fahéjjal tálald.

Milyen növényi tejből készítsd a kásákat?

A Metodic hormonális és emésztőrendszeri okokból sem támogatja a tejtermékek fogyasztását, így a receptekben növényi tejet és tejtermékeket ajánlunk. Az, hogy milyenből készítsd, leginkább a típusod függvénye. A zab- és a rizstej optimális egy szénhidráttípusnak, míg a zsírosabb magtejek és a kókusztej inkább a fehérjetípusok számára javasoltak. A szójatermékeket senkinek sem ajánljuk.

Mindig figyelj – itt is – az optimális tápanyagarányokra. Hogy a megfelelő arányú fehérjebeviteled is meglegyen, érdemes egy kis növényi fehérjeport, esetleg tojásfehérjeport adni a kásákhoz.

Nem tudod, Te milyen típusba tartozol? ITT találod meg ingyenes Anyagcseretípus kérdőívünket, amely segítségével megismerheted a tested működését.