Túlsúly és betegségek okai: mi minden borítja fel a hormonháztartást?

A drasztikus fogyókúra helyett nem véletlenül választják egyre többen a kevésbé szélsőséges, ám hosszú távon jóval hatékonyabb életmódváltást. A folyamatos fogyókúrázás ugyanis több szinten is megterheli a szervezetet, ebből az egyik legjelentősebb a hormonháztartás felborítása. Emellett sajnos más életmódbeli tényezők is rossz hatással lehetnek az ember hormonális egyensúlyára – eláruljuk, melyek ezek.

A durva, drasztikus fogyókúra a hormonháztartás felborulását okozhatja

A kúraszerű „önfogyasztás” jól ismert velejárója a jojó-effektus. Meghízol, lefogysz, megint hízol, és megint lefogyasztod magad. Ez sajnos nagyon káros a szervezetedre. Amellett, hogy szanaszét roncsolja a kötőszöveteidet, belül is rosszat tesz, felborítja a hormonháztartást. A folyamatos és/vagy drasztikus fogyókúrázás csökkenti az ösztrogénszintet, illetve alvászavarokhoz és idegességhez vezet. Ez újabb hormonális folyamatokat indít el, amelyek pluszkilókat okoznak, és az egészséget is károsítják.

A hormonegyensúly alapvetően is befolyásolhatja az ideális testsúlyt. Ha figyelmen kívül hagyod a hormonális jellemzőidet, állapotodat, sajnos nem biztos, hogy sikeres lesz a fogyás. A lehetséges betegségek mellett érdemes figyelembe venni azt is, melyik a domináns hormontermelő szerved. Ez ugyanis meghatározza, hogy hova hízol, és milyen jellegű ételektől. Bővebben erről ide kattintva olvashatsz, egy másik írásunkban.

A fogyókúra mellett, a túlsúlytól való megszabadulásban komoly szerepet játszik a sport is – de ezzel sem szabad túlzásokba esni. A sport alapvetően hasznos és szükséges, de ha túlzásba viszed, megemelkedhet tőle a kortizolszint. Ez a hormon befolyással van a menstruációs ciklusra, és ha az egekbe szökik, zavarokat okozhat. Nem jó az sem, ha csak és kizárólag „lassú sportokat” választasz: a kardióra is szükség van, illetve általa a pulzusszám megemelkedésére, de ne kizárólag ezt a típusú sportot erőltesd. A változatosság az egészség és a siker kulcsa.

Mi borítja még fel a hormonháztartást?