Melyik testrészedből szeretnél fogyni? Ezeket érdemes tudnod
Mindenkinek van kényes testrésze, amin szívesen változtatna, amiből szívesen fogyna többet vagy kevesebbet. Optimális esetben mindezt úgy, hogy más testtájakon megmaradnak a nőies idomai. De mit kell tudni a helyi zsírégetésről, fogyásról? Lehetséges-e csak a popsi, a comb vagy épp a has zsírpárnáit leadni?
A rövid és tömör válasz a kérdésre, hogy létezik-e lokális fogyás: nem. Nincsen helyi zsírégetés, mivel a pluszkilók leadása az életmódváltás hatására teljesen arányosan történik. Ehhez értelemszerűen persze az is hozzátartozik, hogy a nagyobb többletsúlyt hordozó testtájakon látványosabb, jelentősebb lesz a fogyás.
Mi ennek az oka?
Az alkati jellemzőid bizonyos szinten „kódoltak”. Azt is mondhatnánk, genetika. Mindenki speciális adottságokkal született, minden ember más. Rengeteget számít például a testfelépítésedben a hormontípusod.
A hormontípus röviden azt jelenti, hogy van egy domináns hormontermelő szerved. Ez a hormondominancia hatással van arra, milyen a testfelépítésed, a kötőszöveteid állapota, az izomzatod, de befolyással lehet például a narancsbőr kialakulására is. Mivel a táplálkozásod a szervezeted működésének minden részletére hatással van, így a hormontermelésre is. A különféle ételek más-más hormontermelő szerveket stimulálnak, és késztetnek fokozott működésre. Általában azokat az ételeket szereti és kívánja az ember, amelyek stimulálják a domináns hormontermelőjét, mivel ezek fogyasztása egy darabig kellemes érzéseket, többletenergiát okoz. Idővel azonban a túl sok bevitt „kedvenc” étel a hormontermelő szerv kifáradásához vezet, ez pedig előidézi a hízást. Azonos elv szerint azonban, adott élelmiszerek fogyasztásának mérséklése, vagy teljes elhagyásuk, fogyáshoz vezet.
Négy típust különböztetünk meg:
- agyalapi mirigy-típus,
- pajzsmirigy-típus,
- mellékvese-típus,
- petefészek-típus (csak nők esetében).
Az agyalapi mirigy-típus
„Érzéki” testfelépítéssel rendelkezik, váll-derék-csípő aránya szép, dereka, csípője ívelt. Kötőszövetei lazák és puhák, ízületei vastagabbak. Arányosan, babahájszerűen hízik, az arca is kipárnásodik ekkor. Neki van legkevésbé szüksége helyi zsírégetésre, fogyása a hízáshoz hasonlóan egyenletes.
Fogyás-gondjai: arányos hízása miatt, nehezen észrevehetők rajta a pluszkilók, így sokszor csak későn, jelentős súlytöbblet esetén kap észbe. Gyenge kötőszövetei miatt nem igazán tud szálkás alakot kialakítani, ha karcsú, akkor is marad benne valami „gömbölyű”.
A pajzsmirigy-típus
Csontozata vékony, ha nincs rajta plusz, teste karcsú és légies. Derék vonala kevésbé látható, egyenesebb, válla picit szélesebb a csípőjénél, vagy pont arányos. Hízáskor a végtagjai vékonyak maradnak, legfeljebb a comb felső harmada hízik valamennyit. Körbe, úszógumiszerűen jönnek fel rá a kilók, leglátványosabban a has környékére.
Fogyás-gondjai: mivel nem lehet csak pocakból fogyni, ha nem étkezik és edz megfelelően, a kényes területeken még látványosabb fogyás után is maradhatnak pluszkilói. A hasi zsírrétegek leghatásosabb ellenszere a sport, ez segíthet, hogy helyi szinten formálódhasson a teste.
Tipp: A domináns hormontermelő ismeretével kiderül, mely élelmiszerek ajánlottak vagy nem javasoltak Neked. Fontos tudni azonban, hogy ez csak arra mutat rá, mit NE egyél, de a teljes étrendet sokkal markánsabban meghatározza az emésztési beállítottságod, vagyis anyagcseretípusod.
A mellékvese-típus
Robosztus testfelépítéssel rendelkezik, erős kötőszövetekkel és izomzattal. Jellemzően felsőtestre hízik, a nők mellei nagyok, vállai-karjai erősek, háta széles. Bőr alatti zsírréteg ritkán alakul ki nála, inkább a zsigeri zsírosodás veszélyezteti – erről kidomborodó, kemény hasfala üzen.
Fogyás-gondjai: Mivel alapvetően markáns a testfelépítése, igazán légies sosem lesz. Alap alkata nagyobb fogyás után is megmarad, hiszen a váll vagy a hát szélességén minimálisan változtat csak a súlyvesztés. A zsigeri zsírosodás miatt érdemes vigyáznia magára.
A petefészek-típus
Fogyás-gondjai: mivel nincs helyi szintű fogyás, valóban nem érdemes mindenféle diétákkal próbálkoznia, de a hormontípusa szerint kedvezőtlen ételek elhagyásával sokat tehet az arányosabb testalkatért. A sportra pedig érdemes figyelnie, kerülje a lábat, combot, feneket intenzíven izmosító mozgásformákat, ne tegye magát még dominánsabbá alul – inkább válasszon szálkásító, zsírégető tornát, és foglalkozzon többet a felsőtest, a vállak, a karok és a hát formálásával.