A legjobb gluténmentes, diétás köretek 2. rész – a csodás “hamis” gabona

A quinoáról (ejtsd: “kinoa” vagy “kinva”) mindenki azt feltételezi, hogy egy gabonaféle, pedig valójában mag, és még inkább, zöldség: a céklák és parajok (libatopfélék) családjához tartozik, és egyébként sok helyen a levelét is fogyasztják.

Miért szeretjük a quinoát, és miért válaszd Te is?

A quinoa remek tápértékadatokkal rendelkezik, egészséges, lassú felszívódású szénhidrát, tehát bármilyen egészséges étrendbe beilleszthető. Emellett vegánoknak is ajánlott a fogyasztása, mivel igen magas fehérjetartalommal rendelkezik.

A quinoa alap tápérték-adatai a következők:

Ha minden nap a számodra kedvező, anyagcseretípusodnak megfelelő tápanyagtartalmú ebédre vágysz, méghozzá glutén- és tejmentes alapanyagokból, illetve cukor és adalékok nélkül, a Metodic Food pont Neked való lesz!

Ásványi anyagokban igen gazdag növény, kalciumot, káliumot, magnéziumot, cinket, vasat és foszfort tartalmaz. Vitaminok közül főleg B1-, B2- és E-vitamint, illetve karotint: elmondható tehát, hogy a szépségnek is igen jó barátja.

Hogyan használd fel a quinoát?

Gluténmentes, és bár valóban nem gabona, gabona-alternatívaként is felhasználják: rizs helyett például köretként, de lehet belőle más lisztekkel vagy magvakkal mixelve kenyeret sütni, készítenek is belőle lisztet. Emellett kapható például quinoából készült nassolni való vagy chips, és főzhető belőle kása is reggelire, a gyors felszívódású szénhidrátban gazdag, és nem mindenki számára megfelelő zabkása helyett.

Köretként ilyen egyszerű a recept:

Milyen ízű a quinoa?

Kuszkusz-szerű, de annál kesernyésebb, fűszeresebb, diósabb alapízzel rendelkezik, ami, ha főzés előtt száraz serpenyőben átpirítod, még dominánsabb lesz. Édes felhasználás esetén ez például ajánlott. Egyébként szinte bármivel párosítható és fűszerezhető, használhatod köretként, levesbetétként, töltelékként is.