Reggelire, ebédre, bármikor – szuperételek vagy csak trend enni őket?
Szinte minden évben előkerül egy-egy úgynevezett „szuperétel”, amelytől hangos lehet a sajtó. De vajon tényleg rendelkeznek ezek az ételek csodahatásokkal, tényleg olyan nagyon egészségesek, segítik a fogyást, és úgy összességében, jót tesznek? Az acai bogyó, a chia mag és a quinoa került górcső alá.
Chia mag, 2015 és 2016 szupersztárja
Igazi csodaszerként tartják számon a zsályafélék családjába tartozó chia magot. Az apró, fekete-fehér magocskákban rengeteg tápanyag található: fehérjében, kalciumban, káliumban, vasban és antioxidánsokban is kiemelkedően gazdag. Emellett esszenciális Omega 3, és Omega 6 zsírsavak és rostok is nagy mennyiségben a részeit képezik. Oldhatatlan rosttartalmának köszönhetően, béltisztító hatásáról ismert, és mivel könnyen eltelít, diétához is ajánlják. Nem tartalmaz glutént, tehát az arra érzékenyek számára is ideális csemege. Sok energiát ad, és az izmok építését is segíti. Megérdemli a szuperétel címkét.
Tipp: semmiből nem mindegy, mennyit eszel, mert a szervezeted egyedi módon működik. Egyedileg dolgozza fel az ételeket, és egyedileg reagál rájuk – amit itt leírunk, csak általános, fontos tudnivalók egyes élelmiszerekről. Hogy Neked milyen ételek jók vagy sem, Anyagcseretípus mérés útján tudjuk Neked megmondani, ahol a tested válaszol a neki feltett kérdésekre.
Az acai bogyó (ejtsd: „ászáj”) az utóbbi néhány év egyik legfelkapottabb szuperétele volt, a modern társadalom egészségtudatos embere felfedezte magának kiváló egészségügyi hatásait. A chia mag mellett ez is egy olyan bogyó, amely a fogyókúrás, diétás vagy épp sportolói étrendekben egyre gyakrabban kapott helyet. A nagyjából áfonyaszem méretű, sötétkék bogyócska főként magas antioxidáns tartalmának köszönhetően vált egyre keresettebbé, hiszen emiatt rákmegelőző, immunerősítő hatása van a gyümölcsnek. Emellett elterjedt róla, hogy „zsírégető csodaszer” is – azonban ki kell ábrándítanunk azokat, akik esetleg emiatt fogyasztották. Egy svéd kutatócsoport 2014-ben, kifejezetten 8 népszerű bogyó zsírégető hatását igyekezett megerősíteni vagy megcáfolni, és az acai esetén az utóbbira került sor. Sőt, inkább hízást figyeltek meg az acai bogyót rendszeresen fogyasztóknál.
Kétségkívül egészséges, de nem emelkedik ki semmivel a többi szuperétel közül.
A qunioa (ejtsd: „kinva”) a chia mag és az acai mellett az utóbbi évek egyik szupersztárja a diétázók, és/vagy egészséges életmódot követők körében. Vitaminokban, ásványi anyagokban rendkívül gazdag, kiemelendő C-, B- és E-vitamin tartalma, illetve vas, foszfor, kalcium és magnézium is van benne. Rosttartalma magas, emellett kiváló fehérjeforrás is, és szintén jó hír vele kapcsolatban, hogy gluténmentes is. Köretként érdemes beiktatni az étrendedbe, például a klasszikus, de hizlaló és egészségtelen rizs-tészta-krumpli aranyhármas helyett. Íze semleges, (nem úgy, mint a sokak által nem kedvelt hajdinának), így könnyen fűszerezhető.
Szuperétel-e a quinoa? Igen, érdemes lecserélned rá az eddig megszokott köreteket.