Nem megy a fogyás? 7 dolog, ami fogja a testeden a zsírt

Moccanni nem akaró zsírraktárak, makacs hurkák, gyarapodó kilók? Kipróbáltál mindenféle fogyókúrát, de teljesen hatástalanul? Akkor ez az írás Neked (is) szól! Összegyűjtöttük azokat az okokat, amelyek akár az egészséges életmód ellenére is makacsul rajtad tarthatják a pluszkilókat. Találd meg a fogyásra még ma a megoldást, írásunkkal segítünk!

A túlsúly gyakori, mégis szinte ismeretlen okai – mi fogja a testeden a zsírraktárakat

Betegségek, hormonproblémák

Gyakran a túlsúly mögött nem életmódbeli sajátosságok, hanem egészségügyi problémák állnak. Ezek az esetek többségében emésztőrendszeri megbetegedések, de gyakran hormonzavar is okozhatja a tűnni nem akaró pluszkilókat. A leggyakoribb túlsúlyt okozó egészségügyi gondok a pajzsmirigy megbetegedései. Ezekről korábbi írásunkban részletesen is tájékozódhatsz, olvass tovább!

Fogyókúra, mint a túlsúly oka?

Azt gondoltad, csak a túlzott mértékű evés okozhat túlsúlyt? Sajnos nem így van! A koplalás ugyanúgy negatív hatásokkal jár. Bár a kevesebb kalória bevitele valóban okoz súlyvesztést, de ez egy idő után stagnálni kezd. Sőt, a kilók elkezdenek visszatérni! Ennek az az oka, hogy az emberi testnek van egy kiváló önvédelmi funkciója, amely ilyenkor működésbe lép. Ha nincs megfelelő mértékű tápanyag- illetve energia-bevitel, „készenléti állapotba” kerül, és megkezdi a raktározást. Tehát a tartós fogyás érdekében inkább hagyd abba a fogyókúrázást, ne fordulj mindenféle olyan módszerhez, amely koplaltat. Inkább a komplex életmódváltás legyen a cél, mert azzal nemcsak a szép alakot éred majd el, de az egészségedet is meg tudod őrizni.

Rendszertelen evés

Itt is igaz lehet az, amit előző pontban leírtunk: mivel a szervezet rendszertelenül jut tápanyaghoz, fel kell készülnie a szükségállapotra. Emellett, aki rendszertelenebbül eszik, „épp csak bekap” valamit, az sokszor gondolja úgy, hogy kevés ételt vesz magához, és nem is érti, miért van rajta túlsúly. Miközben napi szinten elosztva ezek a futtában megejtett étkezések gyakran sok-sok kalória pluszt jelentenek, ráadásul a rendszertelen evők az esetek többségében kifejezetten hizlaló ételekhez nyúlnak, akár főétkezés gyanánt is. Ilyen a gyorséttermi koszt, a péksütemények, a különféle nassolni valók.

Túl sok só fogyasztása a túlsúly mögött

A sóban gazdag ételek nátriumtartalmuk miatt megkötik a vizet, főként hasi tájékon. A zsírsejtek megnőnek, megduzzadnak, a test pedig vizes, puffadt lesz. Emellett, mivel érzéketlenné teszi a só nyelvet, az ízek iránti vágy fokozódik, a bevitt táplálék mértéke megnő, az éhség nehezebben csillapítható. Bizonyára észrevetted már sós nassolni valók fogyasztásakor, hogy szinte lehetetlen abbahagyni őket, és még akkor is eszel, amikor már nem vagy éhes.

Stressz

A stresszes életmód sajnos csak úgy vonzza a pluszkilókat. Itt is elmondható, hogy a szervezet egy folyamatos készenléti állapotban áll, mivel veszélyben érzi magát az agy utasításai miatt. A folyamatos stressz nemcsak a kilókra, de az egészségre is hatással van: súlyos károsodásokat okozhat, ha nem teszel ellene. A stresszevés pedig a pluszkilók szempontjából sem ideálisitt írtunk róla, miért.

Túlsúly és életkor

24-25 éves kor felett az anyagcsere-működés megváltozik, „felnőttessé” válik, már nem a tinédzserkori tempójának megfelelő, hanem lelassul. Sokan azonban, akik úgy gondolják, nem hajlamosak a hízásra, ugyanazt az étkezési stílust folytatják a későbbiekben is, amit fiatalként megszoktak. Viszont a szervezet idővel már nem fog ugyanúgy reagálni, és a fel nem használt energia pluszkilók formájában lerakódik majd.